Cena kakaa na trhu v Londýně letos vzrostla nejvíce od roku 1989
Londýn 28. prosince (ČTK) - Cena kakaa na komoditní burze v Londýně v letošním roce zaznamená zřejmě nejvyšší nárůst za více než tři desetiletí. Pro spotřebitele to mimo jiné znamená, že by se mohly dál zvyšovat ceny čokolády. Cena nejaktivnějšího termínového kontraktu od začátku roku stoupla o 72 procent, což je nejvíce od roku 1989. Směřuje k hodnotě více než 3500 liber (99.400 Kč) za tunu, uvedla dnes agentura Bloomberg. Zvýšila se i cena kontraktu v New Yorku, a to nejvíce za posledních 20 let.
Dodávky kakaa na trh celý rok omezovaly problémy se sklizní v západní Africe, která je největší pěstitelskou oblastí na světě a která se na globálních dodávkách podílí téměř 70 procenty. Extrémní deště v posledních měsících podpořily rozvoj chorob, které zničily plodiny. Sezonní nástup prašného saharského větru by nyní mohl způsobit, že kakaové boby vyschnou.
Prudký růst cen zvýšil náklady výrobců cukrovinek a sladkostí. Očekává se přitom, že nedostatek kakaa bude pokračovat. Finanční společnost Rabobank tento měsíc předpověděla, že produkce v nynější pěstitelské sezoně bude nižší než očekávaná spotřeba.
"Očekává se, že problémy s dodávkami v západní Africe budou pokračovat i příští rok, což podpořilo ceny kakaa ve čtvrtém čtvrtletí," uvedli analytici z publikace The Hightower Report.
Růst cen kakaa se přitom vymyká celkovému trendu vývojce cen zemědělských komodit v letošním roce. Bloomberg Agriculture Spot Index, což je indikátor agentury Bloomberg sledující vývoj cen zemědělských komodit na promptním trhu, letos zřejmě poprvé od roku 2018 klesne. Ceny obilovin, jako je kukuřice a sójové boby, zřejmě zakončí rok se ztrátou.
Výrobci čokolád, jako je Hershey nebo Nestlé, obvykle nakupují kakao s velkým předstihem. Vzhledem k tomu, že zásoby docházejí a ceny zůstávají vysoké, budou muset za kakao zaplatit více a tyto náklady zřejmě nakonec přenesou na spotřebitele. Podle výzkumné společnosti Euromonitor International ceny čokolády ve Spojených státech za poslední dva roky stouply o 17 procent, neboť se zvýšily náklady na suroviny, od kakaa až po cukr.
irl spr
Průzkum: Firmy čekají vyšší inflaci i v roce 2024, tři čtvrtiny nad pět pct
Praha 28. prosince (ČTK) - Firmy a podnikatelé se domnívají, že vyšší inflace zůstane v české ekonomice i v roce 2024. Téměř tři čtvrtiny odhadují celoroční inflaci nad pět procent a každá desátá firma si myslí, že spotřebitelské ceny meziročním tempem růstu překonají dvoucifernou hodnotu. Vyplývá to z říjnového průzkumu ČSOB Index očekávání firem, jehož se účastnilo více než 400 malých a středních podniků a živnostníků.
Experti i instituce čekají inflaci mnohem nižší. "I když nejistota spojená s odhady zůstává vysoká, inflace by měla na začátku roku spadnout do nižších jednociferných pater a za celý rok 2024 se pak může pohybovat v blízkosti 2,5 procenta,“ odhadl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Největší část oslovených firem a živnostníků, a to 35 procent, předpokládá, že se inflace za rok 2024 bude pohybovat v rozmezí pět až 7,5 procenta. Jen necelá tři procenta dotazovaných věří v inflaci kolem dvou procent, což je dlouhodobý inflační cíl České národní banky. Ta prognózuje na příští rok zpomalení celkové inflace na 2,6 procenta po úrovni 10,8 procenta v letošním roce.
Takřka polovina firem a podnikatelů, 48,2 procenta, počítá podle průzkumu pro příští rok s mírným navýšením cen svých výrobků a služeb. Dalších 38,1 procenta chce ponechat ceny beze změny. Výrazně zvyšovat ceny plánuje 3,9 procenta a 2,2 procenta naopak připravuje zlevnění. Zbylých 7,6 procenta dotazovaných se ještě nerozhodlo.
“Podnikový sektor plně prožívá složitou realitu roku 2023 a vnímá, že i do roku 2024 přetrvává řada cenově rizikových faktorů. Protože jsem s firmami v průběžném kontaktu, mohu potvrdit, že zůstávají opatrné. Podle našich prognóz by se ale spotřebitelská inflace měla v roce 2024 i díky změně základny podstatně zpomalit. Já osobně očekávám pro příští rok úroveň kolem tří procent, nebudeme-li svědky neočekávaného vnějšího šoku,” uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
Obnovení růstu české ekonomiky očekává v příštím roce 35 procent firem a podnikatelů, naproti tomu 27 procent z nich předvídá pokračování současné recese. Největší část oslovených podniků a živnostníků, 38 procent, se přiklání ke stagnaci hrubého domácího produktu v roce 2024.
fd mha