Jízda králů v podání chasy ze Skoronic projela Kyjovem, letos měla 30 koní
Kyjov (Hodonínsko) 13. srpna (ČTK) - Tisíce diváků si dnes nenechaly ujít poslední vrchol programu letošního Slováckého roku, Jízdu králů v podání chasy z nedalekých Skoronic. Krále převlečeného v dívčím kroji s růží v ústech představoval desetiletý Teodor Šťastný, doprovázelo jej 29 jezdců. Právě shromáždění 30 koní bylo na přípravách letošní jízdy nejnáročnější, řekla ČTK Marie Holcmanová, která skoronskou jízdu pořádá.
"Sehnat koně je rok od roku větší problém. Koně jsou dnes převážně sportovní, příliš staří, hřebci nebo nemocní, anebo nesmí mezi cizí koně, protože by se splašili. Navíc je potřeba mít vhodné koně do páru. Všechna čest všem koňákům, kteří nám bez potíží a s velkou ochotou vyšli vstříc. Bez nich by nebylo možné jízdu pořádat," konstatovala Holcmanová.
Zdobení koní při jízdě pořádané ve Skoronicích je jiné než například ve Vlčnově. Zakládají si na tom, že ozdoby nezakrývají krásu koně. Ze čtyř míst, kde se jízda pořádá, je ta ze Skoronic nejméně častá - pořádá se pouze při mimořádných příležitostech, nejčastěji jednou za čtyři roky právě při Slováckém roku. V posledních letech ji ale bylo možné vidět o něco častěji. Například loni provázela oslavy 700 let od první písemné zmínky o Skoronicích.
Ač je hlavní postavou mladý král převlečený za ženu, mlčícího mladíka svým vyvoláváním zastíní čtyři vyvolávači, kteří ve verších požadují výslužku.
Jízda králů se na Slováckém roku objevila poprvé v roce 1956. Od té doby se jí účastnilo několik generací chlapců a mužů ze Skoronic.
Jízda králů může mít původ ještě v pohanské době, kdy mezi sebou chlapci soutěžili při vyhánění dobytka. Nejlepší byl králem. Druhý možný původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad v 15. století. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se do ženského kroje a do úst si vložil růži.
Slovácký rok, který je největší národopisnou slavností v Česku, v Kyjově pokračuje až do dnešního večera. Znovu se bude konat v roce 2027.
ska mha
Peking slibuje tvrdou odpověď na návštěvu tchajwanského viceprezidenta v USA
Peking 13. srpna (ČTK) - Čína dnes tvrdě odsoudila nynější návštěvu tchajwanského viceprezidenta Williama Laie ve Spojených státech a slíbila tvrdou odpověď. Peking Laie označil za "potížistu". Jeho návštěvu ve Spojených státech vnímá jako další pokus Tchaj-wanu o získání nezávislosti. Čína ostrov, který funguje od roku 1949 de facto nezávisle, považuje za součást svého území. Podle tchajwanských úřadů Lai New Yorkem jen projíždí na své cestě na inauguraci paraguayského prezidenta Santiaga Peni, napsaly dnes agentury AFP a Reuters.
Lai je favoritem prezidentských voleb, které se na Tchaj-wanu uskuteční v lednu. Do New Yorku přiletěl v sobotu večer a ve středu, při zpáteční cestě z Paraguaye, má v plánu zastavit se v San Francisku. Čína jeho cestovní plán kritizovala už dříve, dnes čínské ministerstvo zahraničí slíbilo "podrobně sledovat" Laiovu cestu a "chránit suverenitu a integritu svého území".
"Čína se rozhodně staví proti jakékoli formě oficiálních kontaktů mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem a důrazně nesouhlasí s tím, aby separatisté, kteří vedou kampaň za nezávislost Tchaj-wanu, mohli cestovat do Spojených států," uvedl podle AFP mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Laie po příjezdu do newyorského hotelu vítali jeho příznivci, kteří mávali tchajwanskými vlajkami, píše Reuters. "Jsem rád, že jsem dorazil do Velkého jablka, symbolu svobody, demokracie a příležitostí," napsal Lai v příspěvku na sociální síti X, dříve zvané Twitter. Velké jablko (Big Apple) je označení užívané pro New York. Použil také sousloví "tranzitní program", které je v souladu s prohlášeními tchajwanských úřadů, že USA nejsou cílem jeho cesty.
Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Loni v srpnu navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Letos v březnu ostrov navštívila také předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Paraguay, kam aktuálně Lai míří, patři mezi skupinku převážně malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří, které uznávají Tchaj-wan jako samostatný stát. Evropská unie i Spojené státy a s nimi většina světa respektují politiku jedné Číny.
lsa jrm