Do chrámu Notre-Dame se vrací osm zvonů, otevře se za tři měsíce
Paříž 12. září (ČTK) - Osm zvonů, z nichž největší je přes čtyři tuny vážící Gabriel, se dnes vrací do severní věže pařížského chrámu Notre-Dame, kterou před pěti lety zničil požár. Jejich umístění do zvonice zahajuje závěrečnou etapu přípravy na znovuotevření světoznámé památky, do něhož zbývají necelé tři měsíce, informují francouzská média.
Několik nákladních aut dopoledne přivezlo zrestaurované zvony centrem francouzské metropole ke katedrále. Osm zvonů nesoucích jména osobností pařížské historie váží od 4,2 tuny po 780 kilogramů. Po dnešním ceremoniálním požehnání knězem je během příštích dnů čeká vyzvednutí do zvonice tyčící se několik desítek metrů nad zemí.
"Tyto zvony, to je hlas katedrály, znějí každý den," řekl podle agentury AFP vedoucí restauračních prací a šéf veřejné společnosti pro obnovu chrámu Philippe Jost.
Na jejich restaurování se podle médií podílelo pět firem. Většinu zvonů požár poškodil pouze lehce, hlavní část práce spočívala v jejich očištění od nánosu olova. Osm vyčištěných zvonů doplní jejich celkový počet v pařížském chrámu na dvacet. Patrně nejznámější z nich jsou dva zvony v jižní věži pocházející ze 14. století, z nichž největší Emmanuel váží 13 tun.
Katedrálu v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.
Na rekonstrukci chrámu se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. V závěrečné fázi před znovuotevřením, plánovaným na 7. prosince, je čekají zejména práce v interiéru.
kpc mka
Tálibán chce během pěti let vytvořit 1,5 milionu pracovních míst
Kábul 10. září (ČTK) - Afghánské ministerstvo práce a sociálních věcí spravované radikálním islamistickým hnutím Tálibán představilo pětiletý plán, který má v zemi vytvořit 1,5 milionu nových pracovních míst. Součástí plánu je snaha přilákat více zahraničních investic, informoval dnes afghánský zpravodajský server Tolo News. Ministerstvo také zmínilo úmluvy s několika regionálními zeměmi o vyslání kvalifikovaných afghánských pracovníků.
Pětiletý plán vychází ze závěrů Národní pracovní konference, která se v Kábulu konala letos v červenci a byla zaměřena na boj proti chudobě a vytváření pracovních příležitostí v zemi. Jedním z témat byla revize národní strategie, jež má zvýšit příliv zahraničních investic do země. Ty jsou pro pracovní trh stěžejní i podle ekonomického experta Sejara Kurajšího. 'Je těžké vytvářet nová pracovní místa bez přispění soukromého sektoru, zahraničních investic a pomoci mezinárodních organizací,' řekl Kurajší.
Podle únorové zprávy Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) potřebuje humanitární pomoc 23,7 milionů lidí v Afghánistánu, tedy dvě třetiny obyvatel země, .
Mluvčí ministerstva Samíulláh Ebráhímí upozornil na snahu o podepsání úmluv s několika zeměmi v regionu, jež by umožnily vyslání kvalifikovaných pracovníků z Afghánistánu do těchto států. Jmenovitě uvedl Katar, Írán, Saúdskou Arábii, Turecko a Spojené arabské emiráty.
Vládnoucí radikální islamistické hnutí Tálibán postupně sérií zákazů omezuje afghánským ženám pracovní možnosti. Podle Rozvojového programu OSN (UNDP) vylučování žen z trhu práce stojí zemi jednu miliardu dolarů (v přepočtu 22,7 miliardy Kč) ročně, tedy asi pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Po svém návratu k moci v srpnu 2021 Tálibán omezil i vzdělávání dívek, které mohou studovat jen do šesté třídy základní školy.
zdm ank
DALŠÍ ZPRÁVY