Pro zrod střední Evropy nebylo rozhodující násilí, ale volba, míní historik
Brno 12. listopadu (ČTK) - Pro zrod střední Evropy nebylo rozhodující násilí, ale volba. V nové anglickojazyčné knize, kterou vydalo nakladatelství Rowman Littlefield, k tomu dospěl brněnský historik Martin Wihoda. Dlouhodobě se zabývá westernizací střední Evropy v raném a vrcholném středověku, tedy působením západních vlivů na místní prostředí.
Na knize Wihoda pracoval čtyři roky, další tři roky trvalo recenzní řízení. "V knize se pokouším odpovědět na otázku, kdy a proč se národy střední Evropy staly součástí Západu. V podstatě se vracím na místa již spatřená, ale na rozdíl od svých předchůdců neobracím pozornost k posledním dvěma staletím, ale pátrám po samotném počátku řetězce příčin a následků," uvedl Wihoda na webu Masarykovy univerzity.
"Dospěl jsem k závěru, že pro zrod střední Evropy nebylo rozhodující násilí, nýbrž volba. Ano, jistý nátlak sice byl součástí westernizace střední Evropy, ale rozhodující bylo odhodlání středoevropských elit vyrovnat se franským a posléze otonským protějškům. Zkrátka být součástí jejich světa," vysvětlil Wihoda.
Franská říše byla v druhé polovině prvního tisíciletí hegemonem západní Evropy a své zájmy uplatňovala i ve střední Evropě. Saští Otoni na konci milénia ustavili mnohonárodností říší, která se svým názvem přihlásila k dědictví Říma a její součástí se staly i české země.
Nakladatelství si dalo podmínku, že text musí být srozumitelný i bez obrazových příloh. Jediné vyobrazení je tedy na obálce a odkazuje k obsahu knihy. Z rukopisu Gumpoldovy svatováclavské legendy vybral historik svatého Václava korunovaného mučednickou korunou. Poukazuje tím nejen na význam křesťanství pro westernizaci střední Evropy, ale také na první knížecí dynastie. Text doplňují alespoň mapové přílohy.
Wihoda působí v Historickém ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Je autorem sedmi samostatných monografií, které se věnují například Zlaté bule sicilské a kronikáři Kosmovi, a desítek dalších studií.
Knihu The Making of Medieval Central Europe autor představí 19. listopadu v čítárně filozofické fakulty. Akce je součástí Týdne humanitních věd, který se v Česku koná od 18. do 22. listopadu. Letošní motto Mít odvahu vědět odkazuje k filozofovi Immanuelu Kantovi.
tmd hj
Bělorusko se oficiálně stalo partnerským státem skupiny BRICS
Minsk 11. listopadu (ČTK) - Bělorusko se oficiálně stalo partnerským státem skupiny rozvíjejích se ekonomik označované jako BRICS, informovala ruská tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení běloruského ministerstva zahraničí. Status partnerské země Bělorusku umožňuje účastnit se zvláštních zasedání summitů BRICS a schůzek ministrů zahraničí patřících k této organizaci.
O tom, že země dostane status partnerské země, se rozhodlo podle běloruského autoritářskégo vůdce Alexandra Lukašenka už na summitu v Kazani, který se konal na konci října.
Sám Lukašenko podle agentury TASS poté písemně oznámil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi připravenost Běloruska na partnerství se skupinou.
"Oficiální odpověď na písemnou pozvánku je nezbytnou součástí procesu, jak se stát partnerskou zemí mezivládní organizace BRICS. Shodly se na tom všechny členské země. Od tohoto okamžiku je Bělorusko považováno za oficiálního partnera zemí BRICS," uvedlo běloruské ministerstvo.
BRICS sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku a od letoška další země, včetně Íránu či Spojených arabských emirátů. Organizace bývá považována za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v době, kdy Moskva pokračuje ve své agresi proti západními zeměmi podporované Ukrajině.
Kromě přístupu na vybrané schůzky BRICS mají partnerské země možnost podílet se na podobě závěrečných dokumentů ze summitů. Na rozdíl od stálých členů nemohou zvát partnery na další akce ministrů, a to zejména v oblasti obchodu, setkání zástupců národní bezpečnosti a parlamentního fóra.
Bělorusko není jediné, kdo získal status partnerské země. Dvanáct dalších zemí se připojilo k organizaci. Patří k nim Alžírsko, Bolívie, Kuba, Indonésie, Kazachstán, Malajsie, Nigérie, Thajsko, Turecko, Uganda, Uzbekistán a Vietnam.
bat jd