Průzkum: Češi mají největší obavy o zdraví, preventivní kontroly zanedbávají
Praha 25. ledna (ČTK) - Češi se nejvíce bojí o své zdraví. Pocit jistoty jim dávají pravidelné preventivní kontroly, které ale zanedbávají. Obavy rostou s věkem, nejvíc u lidí starších 55 let. Starosti si Češi dělají i o finance, kde se zhoršení finanční situace obávají především ženy. Vyplývá to z výzkumu index jistoty, který BNP Paribas Cardif Pojišťovna dnes představila novinářům. Uskutečnila jej agentura Ipsos, nyní má podle výzkumu index jistoty hodnotu 43 bodů ze 100.
Index jistoty vyjadřuje míru zabezpečení populace podle obav a pravděpodobností rizik. Zjišťuje také, jak jsou tato rizika kryta. "Jde o způsob mapování obav lidí a to, jak mají rizika zajištěna. Konkrétně se zaměřuje na domov, rodinu, práci, finance a aktiva, zdraví a životní styl. Z prvních výsledků sledujeme největší pocit jistoty u vysokoškolsky vzdělaných lidí ve věku 35 až 44 let, kteří mají zároveň vyšší příjem. Obecně mají hodnoty napříč indexem vyšší muži,“ uvedl specialista agentury Ipsos Michal Straka.
Nejvyšší hodnoty v indexu dosahuje pilíř domova a rodiny, a to 47. Naopak nejhůře dopadl pilíř zdraví se 40 body. Téměř čtvrtina Čechů nenavštěvuje pravidelné prohlídky u stomatologa, ještě více lidí zanedbává prevenci u praktického lékaře, kam jich pravidelně chodí 61 procent.
Vyšší index v kapitole zdraví mají mladí lidé do 34 let, přesto se tato skupina cítí častěji emociálně nestabilní než starší populace. Ve věku od 18 do 24 let jde o 39 procent případů. Téměř třetina mladých také nesouhlasí s tím, že by byli psychicky zdraví. Více než polovina Čechů ve věku od 25 do 44 let uvádí, že nezvládá v klidu stresové situace.
"Statistiky ukazují, že roste počet mladých lidí, kteří žádají o invalidní důchod právě kvůli duševním nemocem. Více než polovinu hlášených pojistných událostí s diagnózou duševních poruch a poruch chování zastupují v BNP Paribas Cardif Pojišťovně neurotické, stresové a somatoformní poruchy, což jsou tělesné obtíže bez organických příčin,“ uvedl obchodní ředitel pojišťovny Martin Steiner.
I přes rostoucí povědomí a větší edukaci o kyberbezpečnosti Češi bezpečnost v on-line prostředí stále podceňují, což vede k nárůstu kybernetických zločinů. Podle indexu 63 procent Čechů necítí obavy při využívání veřejné wifi. S odcizením financí z účtu po útoku podvodníka má zkušenost 27 procent Čechů a 41 procent si proti tomu na základě takového zážitku zřídilo pojištění.
BNP Paribas Cardif Pojišťovna plánuje index jistoty dělat dlouhodobě a opakovaně. Aktuální výzkum se uskutečnil prostřednictvím on-line panelu agentury Ipsos Populace.cz a sběr dat byl v říjnu 2023. Účastnilo se ho 1000 respondentů starších 18 let.
fd ptd
Průzkum PwC: Šéfové českých firem jsou optimističtější než před rokem
Praha 25. ledna (ČTK) - Generální ředitelé nejvýznamnějších českých firem mají od letošního roku lepší očekávání, než měli před rokem. Více než polovina manažerů přesto předpokládá, že tuzemská ekonomika letos poklesne. Více optimističtí jsou ve střednědobém výhledu na nejbližší tři roky, kdy na pokles sází pětina ředitelů. Vyplývá to z průzkumu CEO Survey, který udělala poradenská firma PwC mezi 188 šéfy českých firem a který má ČTK k dispozici.
Generální ředitelé českých firem si podle průzkumu myslí, že ještě v prvním pololetí může hospodářství vykazovat známky recese, déletrvajícímu poklesu HDP ale nevěří.
"Podle očekávání generálních ředitelů už má česká ekonomika to nejhorší zřejmě za sebou. Inflace se pomalu dostává pod kontrolu, stejně jako ceny energií. Začneme se dostávat do nového normálu, ve kterém si firmy najdou svou pozici. Šéfové firem jsou tak výrazně optimističtější než loni, kdy se jejich prognózy o poklesu ekonomiky potvrdily,“ komentoval výsledky průzkumu řídící partner PwC ČR Jiří Moser.
V předchozím CEO Survey, který se konal v listopadu 2022, očekávalo příchod recese 91 procent generálních ředitelů, nyní je to 72 procent. Jejich očekávání recese navíc zpravidla míří do prvního pololetí letošního roku. V recesi ve druhé polovině roku věří 16 procent šéfů firem, 28 procent manažerů ji nepředpokládá vůbec. Před rokem přitom to, že recese nebude, uvádělo devět procent šéfů firem, dodal Moser.
V loňském roce česká ekonomika vykazovala známky recese, podle zpřesněného odhadu klesl hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Předběžné údaje za celý rok 2023 zveřejní Český statistický úřad 30. ledna.
Pesimistických zůstává 56 procent ředitelů, kteří očekávají dál pokles ekonomiky. V listopadu 2022 pokles předpokládalo 82 procent šéfů. Podíl manažerů, kteří věří v obrat a růst ekonomiky, tvoří nyní 16 procent, v listopadu 2022 to bylo sedm procent. Zbývající téměř třetina počítá se stabilním vývojem.
Výrazně pozitivnější mají manažeři střednědobý výhled. V nejbližších třech letech věří v růst české ekonomiky 57 procent manažerů, dalších 24 procent očekává stabilní vývoj a 19 procent počítá spíše s poklesem. Z toho čtyři procenta se domnívají, že pokles bude výrazný.
"Dlouhodobě je česká ekonomika silně prorůstová a ani turbulentní prostředí posledních let to nezmění. Samozřejmě nesmí přijít do třetice 'černá labuť', jakými byly v posledních letech covid či začátek války na Ukrajině. Nicméně pokud bychom měli jednoduše shrnout letošní očekávání generálních ředitelů, tak je to: opatrný optimismus. A to je ve světle vývoje posledních let vlastně velmi dobrá zpráva,“ uzavřel Moser.
fd ptd