MF prodalo státní dluhopisy za 8,6 mld. Kč, poptávka byla téměř trojnásobná
Praha 7. března (ČTK) - Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo státní dluhopisy za 8,6 miliardy korun. Zájem investorů přesáhl nabídku téměř trojnásobně, byli připraveni nakoupit obligace v objemu 23,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce organizovala. V březnu plánuje ministerstvo ještě další dvě vlny aukcí, ve kterých chce nabídnout státní dluhopisy v celkové nominální hodnotě 12 miliard korun.
Největší zájem měli investoři o dluhopisy splatné v roce 2032. Chtěli je nakoupit za 12 miliard korun, ministerstvo je nabídlo na trh v objemu 5,1 miliardy korun. Průměrný výnos činil 3,7 procenta ročně. U dluhopisů se splatností v roce 2034 byl největší převis poptávky nad nabídkou, když investoři chtěli nakoupit obligace za 8,4 miliardy korun, ministerstvo je prodalo v objemu 2,4 miliardy korun. Průměrný výnos byl 3,78 procenta. U dluhopisů splatných v roce 2040 činila poptávka 3,3 miliardy korun, prodaly se v hodnotě 1,1 miliardy korun při průměrném výnosu 3,91 procenta.
Analytik Komerční banky Jaromír Gec upozornil, že emisní aktivita ministerstva financí se v letošním roce zaměřuje zejména na dluhopisy s delší dobou splatnosti. Podle čtvrtletní zprávy ministerstva o řízení státního dluhu byla loni ke konci roku průměrná doba splatnosti státního dluhu 6,4 roku, ministerstvo usiluje o dosažení 6,5 roku.
V lednu se v aukcích prodaly státní dluhopisy za 26 miliard korun, v únoru za 27,4 miliardy korun. Podle Gece se tak za první dva měsíce roku podařilo pokrýt zhruba 16 procent celoroční výpůjční potřeby. Za celé první čtvrtletí ministerstvo financí plánuje prodej obligací v objemu 75 miliard korun.
Strategie financování a řízení státního dluhu vydaná ministerstvem financí očekává letos celkovou výpůjční potřebu 468,8 miliardy korun. Z toho 300 až 400 miliard korun by měly pokrýt střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy.
Peníze jsou potřeba na financování letošního rozpočtového deficitu, který by měl podle schváleného státního rozpočtu být 252 miliard korun, a na zaplacení splatných státních dluhopisů vydaných v minulosti. Podle údajů ministerstva financí z konce února jsou letos splatné státní dluhopisy za 162,8 miliardy korun.
str ptd
Výstava v Národní knihovně ČR se věnuje historii černohorského knihtisku
Praha 5. března (ČTK) - Málo známé historii černohorského knihtisku z období 15. a 16. století se věnuje výstava v Národní knihovně v Praze. Hlavními představiteli tehdejšího tisku, na které se primárně zaměřuje, jsou tiskařské dílny Djurdje Crnojeviče a Božidara Vukoviče. Národní knihovna, konkrétně její slovanská část, expozici připravila ve spolupráci s Maticí černohorskou. Zástupci obou organizací dnes výstavu zahájili.
První tisky z černohorské oblasti pochází z období, kdy byla země pod tlakem Osmanské říše. "Černá Hora byla v podstatě posledním ostrůvkem, který odolával Osmanské říši," řekl na vernisáži historik František Šístek.
Černá Hora patří mezi první země, v nichž po vynálezu knihtisku nastal jeho rozvoj. Výstava se koná k 530. výročí vydání Osmihlasníku - Oktoichu pro první hlas, který je první knihou vytištěnou v cyrilici v jihovýchodní Evropě. Pochází z dílny rodu Crnojevičů, který opíral svou moc o Benátčany, díky čemuž Černá Hora v tomto období zaznamenala kulturní rozmach. Na tiskařskou činnost knížete Crnojeviče, který vládl mezi lety 1490 a 1496, navázaly tisky Vukoviče vydávané v Benátkách v důsledku ovládnutí černohorského území Osmany.
Výstavu si lidé mohou prohlédnout ve výstavní chodbě Národní knihovny v budově Klementina před hlavní studovnou. "Výstava připomíná bohatou a myslím, že pro Středoevropany neznámou historii černohorského knihtisku," řekl ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn. Dodal, že je výstava důležitá i proto, že Slovanská knihovna Národní knihovny ČR letos slaví 100 let od svého založení. Plánují tak i další aktivity pro veřejnost.
Historii černohorského knihtisku představují dvojjazyčné panely, na kterých je velké množství reprodukcí nejdůležitějších děl obou tiskařských dílen. Dva tituly, Žaltář s kantiky z roku 1495 a Sváteční minea z roku 1538, jsou prezentovány v podobě fototypického vydání ve vitríně.
Výstava je pro čtenáře Národní knihovny ČR zdarma. Návštěvníci, kteří nevlastní čtenářskou kartičku, si mohou zakoupit jednodenní vstupenku za 20 korun. Budova Klementina je přístupná mezi 09:00 a 19:00 od pondělí do soboty.
vid snm