Český zahraniční obchod skončil v červnu v přebytku 18,2 miliardy korun
Praha 7. srpna (ČTK) - Zahraniční obchod ČR skončil v červnu v přebytku 18,2 miliardy korun, meziročně se zlepšil o 33,4 miliardy korun. Ke zlepšení obchodní bilance přispěl zejména nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem a zvýšení vývozu motorových vozidel. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici se ve vyjádření pro ČTK shodli na tom, že českému vývozu může dále pomoci slábnoucí koruna.
Vývoz v červnu meziročně stoupl o procento na 398,3 miliardy korun. Dovoz klesl o 7,2 procenta na 380,1 miliardy korun. Červen 2023 měl stejný počet dní jako červen 2022. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 0,7 procenta a dovoz o 0,4 procenta.
"Obchodní bilance za červen byla ve sledovaném měsíci poprvé po dvou letech kladná. V plusových hodnotách se drží již šest měsíců v řadě, takže za první pololetí roku je v přebytku 80 miliard korun. Pro srovnání, v prvním pololetí předchozího roku byla ve velmi podobné výši, ale se záporným znaménkem," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.
K meziročnímu zlepšení bilance zahraničního obchodu přispělo zejména snížení schodku obchodu s ropou a zemním plynem o 16,6 miliard korun. Situaci ovlivnil pokles cen na světových trzích i nižší množství dovezených surovin. Přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o 7,8 miliardy a deficit obchodu se základními kovy se zmenšil o 3,8 miliardy korun. Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména pokles aktiva obchodu s elektřinou o 3,8 miliardy korun, obchodu s kovodělnými výrobky o 1,8 miliardy korun a odpadními produkty o 1,1 miliardy korun.
Za prvních šest měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 79,8 miliardy korun. Loni ve stejném období skončil s deficitem 83,2 miliardy korun. Od začátku roku stoupl vývoz o pět procent, dovoz klesl o 2,4 procenta.
"Červen opět potvrdil, že loňský hluboký deficit obchodní bilance byl jen přechodnou záležitostí způsobenou energetickou krizí a letos se obchodní bilance opět vrátila do tradičního přebytku," řekl ČTK ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. Očekává, že se za celý rok 2023 obchodní bilance dostane do přebytku 150 miliard korun, loni přitom skončila ve schodku asi 200 miliard korun. "Při slabé domácí poptávce, zejména klesající spotřebě domácností, je to právě zahraniční obchod, který táhne ekonomiku," míní Franče.
Konkurenceschopnost českého vývozu podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy pomůže zvýšit také slábnoucí koruna. "Koruna se v pátek i dnes obchoduje až za více než 24,30 za euro, což je její letošní nejslabší úroveň," řekl. Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk ale upozornil na to, že i tak je koruna silnější než na začátku loňského srpna. Vlivem silnější koruny podle něj exportéři za letošní první pololetí přišli meziročně o 116 miliard korun.
Červnové výsledky podle generálního ředitele agentury CzechTrade Radomila Doležala ukázaly to, že český vývoz stagnuje. Prakticky na stejné úrovni podle něj meziročně zůstala i hodnota exportu do Německa, které je nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR, uvedl.
K výhledu bilance zahraničního obchodu se pak optimisticky nestaví ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. "Ve světle uvadající globální poptávky nelze ve zbytku roku očekávat od českého exportu oslnivé výsledky," sdělil ČTK. Za vyšším vývozem motorových vozidel podle něj v červnu pravděpodobně stála postupná realizace dříve akumulovaných objednávek ze zahraničí.
jhr mib rdo
Analytici: Průmysl prochází recesí, kterou mírní jen silná výroba automobilů
Praha 7. srpna (ČTK) - Tuzemský průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Pokles zakázek podle nich naznačuje, že ve druhé polovině roku může výroba klesat. Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.
"Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory z tuzemské ekonomiky, Německa či eurozóny však podle něj indikují další zpomalování průmyslu včetně automobilového průmyslu.
Za pozitivními celkovými čísly stojí automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Díky této tenčící zásobě starších zakázek může podle něj růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. Většina průmyslových oborů si proti květnu pohoršila a svoji produkci musela omezovat. Meziročně nižší výrobu zaznamenávají velké obory, jako je výroba plastů, kovů, stavebních materiálů a nepřekvapivě i chemie, podotkl.
"Nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu dávají signál, že se pro nejbližší měsíce se ekonomika musí připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu, dodal.
Ve druhé polovině roku se zřejmě problémy průmyslu prohloubí, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dosavadní klíčový tahoun produkce v podobě výroby aut ztratí podle něj kvůli vysoké základně na dynamice. Oživení v dalších, převážně klesajících odvětvích, je nepravděpodobné. Očekává, že produkce zůstane po většinu měsíců druhého pololetí v záporu, což stáhne i celoroční výsledek do lehkého minusu.
V reálném vyjádření se průmyslová výroba nachází přibližně čtyři procenta nad předpandemickou úrovní a chybí jí již jen kousek k překonání historického maxima z května roku 2019, vypočetl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Na druhou stranu za normálních okolností by od průmyslu za uplynulé tři roky doufal v oslnivější růst, ovšem v podmínkách pandemie střídané válkou je podle něj nutné očekávání poněkud snížit.
fd rdo