Čistý zisk Komerční banky loni meziročně stoupl o 10,4 pct na 17,2 miliardy Kč
Praha 6. února (ČTK) - Čistý zisk Komerční banky loni meziročně stoupl o 10,4 procenta na 17,2 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 1,6 procenta na 36,8 miliardy korun a provozní náklady se zvýšily o 2,3 procenta na 17,7 miliardy korun. Představenstvo banky navrhuje výplatu dividendy 91,30 Kč na akcii, tedy v objemu celého čistého zisku. O výplatě rozhodne valná hromada, která se uskuteční 24. dubna. Banka, jejímž hlavním majitelem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky zveřejnila na webu. Za rok 2023 byla dividenda 82,66 koruny na akcii, rovněž z celého čistého zisku.
"Stoupl objem aktiv, které nám klienti svěřili do správy i objem poskytnutého financování podnikům a domácnostem. Díky tomu rostly i celkové výnosy Komerční banky a roční zisk,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky Jan Juchelka.
V čistém zisku je zahrnutý zisk z prodeje dceřiné společnosti VN42, která vlastnila budovu na Václavském náměstí v Praze. "Bez zahrnutí zisku z prodeje dceřiné společnosti VN42, s.r.o. v červenci by čistý zisk náležející akcionářům KB byl meziročně nižší o 5,4 procenta ve výši 14,8 miliardy Kč," uvedla banka.
Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB loni meziročně stoupl o 2,5 procenta na 848,3 miliardy korun a objem běžných klientských vkladů vzrostl o 2,3 procenta na 1,03 bilionu korun. Aktiva klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění vzrostla o 11 procent na 278,8 miliardy korun.
V samotném čtvrtém čtvrtletí stoupl bance čistý zisk o 44,4 procenta na 4,7 miliardy korun, celkové výnosy se meziročně zvýšily o 9,3 procenta na 10,1 miliardy korun a provozní náklady vzrostly o 1,7 procenta na 4,4 miliardy korun.
"Vedení KB očekává, že v roce 2025 bude její činnost generovat dostatečný zisk na pokrytí kapitálových potřeb Skupiny vyplývajících z rostoucího objemu aktiv a na výplatu dividend," uvedla dnes banka. Podotkla, že představenstvo s ohledem na současnou situaci a předpoklady hodlá i pro letošek navrhnout výplatu dividend ve výši 100 procent čistého zisku.
Komerční banka vykázala za čtvrté čtvrtletí i za celý loňský rok silné výsledky, kterými překonala odhady trhu, řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Bance podle něj ve čtvrtém kvartálu narostla čistá úroková marže zejména díky odlivu peněz z úročených vkladů na běžné účty a také díky růstu úvěrového portfolia. Výsledek hospodaření mimo jiné pozitivně ovlivnily poplatky z investičních a pojistných produktů, dodal.
Skupina Komerční banky, která patří mezi největší bankovní domy v Česku, obsluhovala ke konci roku 2,184.000 zákazníků. Počet klientů v samotné Komerční bance se meziročně zvýšil o 63.000 na 1,727.000 klientů. Nová digitální banka s aplikací KB+, kterou KB představila v dubnu 2023, měla ke konci loňského roku přes milion uživatelů.
Z ostatních větších bank zveřejnila výsledky Raiffeisenbank, které vzrostl loni čistý zisk o 31,9 procenta na 7,25 miliardy korun. Moneta Money Bank jej vykázala 5,8 miliardy korun, meziročně o 11,7 procenta vyšší.
fsl ptd
Průzkum: Podnikatelský optimismus ve světě počátkem roku klesl o 13 procent
Praha 5. února (ČTK) - Podnikatelský optimismus ve světě počátkem letošního roku klesl, mezičtvrtletně o 13 procent na 114 bodů. Důvodem jsou obavy ze slabého hospodářského růstu, sílící geopolitické napětí a nejistoty v obchodní politice. Vyplývá to z průzkumu, do kterého firma Dun Bradstreet zahrnula 10.000 firem ze 32 zemí světa, včetně ČR. Společnost je poskytovatelem dat a analýz pro obchodní rozhodování. Výchozí hodnota indexu činila 100 bodů.
'Index mezikvartálně klesl o 12,9 procenta, poprvé od začátku měření v roce 2023. Propad zaznamenal ve všech 32 zkoumaných ekonomikách a ukazuje na ekonomickou nejistotu, opatrnější přístup firem, zejména pokud jde o dodavatelské řetězce a investiční strategii,' zhodnotila výsledky předsedkyně představenstva Dun Bradstreet v ČR Kateřina Klosová.
Celkový trend podle ní naznačuje spíše korekci z vysokých hodnot optimismu. Podniky ve 30 z 32 hodnocených ekonomik vykazují vyšší úroveň optimismu než v loňském prvním čtvrtletí, což signalizuje spíše korekci z dříve zvýšené úrovně optimismu než pochmurné vyhlídky, uvedla firma.
Míra optimismu ohledně rizik dodavatelského řetězce se nyní mezikvartálně snížila o 10,4 procenta, kdy vyspělé ekonomiky klesly o 9,7 procenta a rozvíjející ekonomiky o 12,9 procenta. Středně velké firmy zaznamenaly prudký pokles o 36 procent, malé firmy o 3,6 procenta, naopak největší společnosti prokázali odolnost se zlepšením o 10,7 procenta. Globální dodavatelské řetězce se vyrovnávají s rostoucími sazbami za přepravu, nedostatkem kontejnerů a geopolitickým napětím, uvedla Dun Bradstreet.
Globální index podnikatelské důvěry aktuálně mezikvartálně klesl o 8,9 procenta. Způsobeno to bylo nejistým makroekonomickým prostředím, přetrvávající slabou poptávkou i klesající ochotou podstupovat finanční rizika, zejména u malých a středních společností. Zatímco míra optimismu se u velkých firem zlepšila o 12,7 procenta, malé a střední společnosti čelily významnému poklesu. Souhrnně klesaly jak vyspělé, o 8,8 procenta, tak i rozvíjející se ekonomiky. Ty vykázaly snížení o 9,2 procenta.
Index globální investiční důvěry propadl jen mírně, mezičtvrtletně o 4,7 procenta, nicméně zůstává výrazně nad hodnotou indexu za druhé čtvrtletí loňského roku. Centrální banky snižovaly klíčové sazby, ale optimismus ohledně kapitálových výdajů se zmírnil.
fd rdo