Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent, splnil ale vládní cíl
Peking 17. ledna (ČTK) - Růst čínské ekonomiky v loňském roce zpomalil na pět procent z tempa 5,2 procenta o rok dříve, oznámil dnes čínský statistický úřad. Je to nejslabší růst za posledních 35 let, splnil ale vládní cíl, zejména díky stimulačním opatřením. Někteří ekonomové ale o spolehlivosti čísel dlouhodobě pochybují, uvedla agentura AFP. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku světa.
Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zrychlilo na 5,4 procenta ze 4,6 procenta za červenec až září. Je to nejvíce od začátku roku 2023, výsledek také překonal očekávání analytiků, uvedla agentura Reuters. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci se HDP zvýšil o 1,6 procenta.
Čínský statistický úřad uvedl, že ekonomické cíle byly dosaženy, ačkoliv hospodářství stále čelí obtížím. "Zvyšují se nepříznivé vlivy z vnějšího prostředí, domácí poptávka je nedostatečná a některé firmy mají problémy s výrobou a podnikáním," uvedli statistici.
Vládní úřady si stanovily cíl, že hospodářství v roce 2024 vykáže zhruba pětiprocentní růst. Analytici očekávali, že se HDP zvýší o 4,9 procenta. Loňský ekonomický růst je nejslabší od roku 1990.
Údaj o růstu čínské ekonomiky je velmi sledovaný a čísla někdy čínské úřady "strategicky upravují", řekl agentuře AFP ekonom François Chimits. "Přesné dosažení vládního cíle ekonomického růstu je velmi pochybné, když mnohé ukazatele ekonomické aktivity a finančních trhů jsou v červených číslech," řekl agentuře AP ekonom Eswar Prasad.
Skupina Rhodium Group koncem loňského roku odhadla, že čínská ekonomika za celý rok vzrostla jen o 2,4 až 2,8 procenta. Poukázala na nesoulad mezi relativně stabilními oficiálními údaji po dobu celého roku a záplavou stimulů, které vláda spustila zhruba od poloviny roku. Partner firmy Rhodium Local Wright agentuře Reuters řekl, že nadbytečné kapacity ve výrobě by byly mnohem méně naléhavým problémem, kdyby čínská ekonomika skutečně rostla pětiprocentním tempem.
Silným motorem růstu byl v loňském roce zpracovatelský průmyslu, kde se výroba meziročně zvýšila o 5,8 procenta. Maloobchodní prodej spotřebního zboží meziročně stoupl o 3,5 procenta. Vývoz meziročně vzrostl o 7,1 procenta, dovoz o 2,3 procenta. Vývoz se prudce zvýšil díky tomu, že se firmy předzásobují, aby překonaly očekávané zvýšení cel na čínské zboží, které avizoval zvolený americký prezident Donald Trump.
Čínská ekonomika se potýkala se slabšími spotřebitelskými výdaji a z toho plynoucími deflačními tlaky, protože její zotavení po pandemii covidu-19 ochablo a sektor nemovitostí, kdysi hlavní pohon ekonomické aktivity, se dostal do útlumu. Vládnoucí komunistická strana loni zavedla řadu stimulačních opatření a zvýšila mzdy milionům státních zaměstnanců, aby podpořila domácí poptávku. Podle některých ekonomů ale musí tyto postupné kroky doprovázet širší strukturální reformy, které zvýší produktivitu a sníží závislost na stavebnictví a výrobě na vývoz.
Ekonomický výhled Číny v letošním roce komplikuje Trumpův návrat do Bílého domu, který slibuje zavést vůči Pekingu přísnější hospodářská omezení. Čínští vývozci očekávají, že vyšší cla budou mít mnohem větší dopad, než v době Trumpova prvního funkčního období. Očekávají také, že se urychlí přesun výroby do zahraničí a že se dál sníží zisky, což bude mít negativní dopady na pracovní místa a na investice soukromého sektoru. Peking proto plánuje upřednostnit domácí spotřebu.
irl jkh spr
Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
Washington 16. ledna (ČTK) - Světová banka (SB) varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst. Odhaduje, že světová ekonomika poroste letos a příští rok o 2,7 procenta. Byl by to stejný růst jako v letech 2023 a 2024, což je o 0,4 procentního bodu pod průměrem let 2010 až 2019. Banka o tom píše v dnes zveřejněném výhledu.
SB uvádí, že takový hospodářský růst nebude stačit k vyrovnání škod způsobených hospodářskými otřesy posledních let, jako byla koronavirová pandemie. To je podle ní špatná zpráva obzvláště pro nejchudší země světa. Dlouhodobý výhled růstu rozvojových ekonomik je podle banky nejslabší od roku 2000.
Pokud Spojené státy zavedou plošná desetiprocentní cla a ostatní země na ně odpovědí odvetnými cly, mohlo by to letošní světový hospodářský růst ještě snížit o 0,3 procentního bodu. Pokud jde o samotné Spojené státy, mohla by cla plánovaná zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem stlačit a následná protiopatření o 0,9 procentního bodu hospodářský růst, který by tam měl v roce 2025 dosáhnout 2,3 procenta. Banka ale také upozornila, že pokud by se v USA prodloužily daňové škrty, jejich růst by naopak mohl být o 0,4 procentního bodu vyšší.
Jako další rizika pro hospodářský růst SB vypočítává pomalejší pokrok při snižování míry inflace, důsledky ruské invaze na Ukrajinu a konflikt na Blízkém východě. "První čtvrtina tohoto století se blíží ke konci a je zřejmé, že ambiciózní cíle posledních desetiletí se nepodaří naplnit," uvedla instituce se sídlem ve Washingtonu.
V eurozóně SB počítá pro letošní rok s hospodářským růstem o procento, což je o 0,4 procentního bodu méně než uváděla v červnové prognóze. Přičítá to slabé spotřebě, slabým podnikovým investicím a slabé průmyslové ekonomice. Ve střední Evropě ale očekává díky silné spotřebitelské poptávce v roce 2025 růst o 2,8 procenta a v roce 2026 o tři procenta.
vjn ank