Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
Londýn/Praha 17. září (ČTK) - Nynější záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ekonomické ztráty až za miliardy eur, myslí si analytici. Na přesnější odhady je podle nich brzy, protože v některých oblastech voda ještě nekulminovala. Ratingová agentura Morningstar DBRS v pondělí odhadla, že ztráty se budou pohybovat od několika stovek milionů do více než jedné miliardy eur (více než 25 miliard Kč).
Viceprezident oddělení globálního ratingu pojištění a penzí ve společnosti Morningstar DBRS Mario De Cicco agentuře Reuters sdělil, že pojistné ztráty v České republice budou vyšší než v Polsku, protože v Česku je pojištění častější.
Podle společnosti Gallagher Re, která se specializuje na zajišťovací trh, je ale na konkrétní odhady brzy. V některých oblastech totiž v pondělí státe pršelo a hladiny řek ještě nedosáhly kulminace. I tak se ale dá předpokládat, že ekonomické ztráty půjdou do miliard eur.
"Očekáváme, že ekonomické náklady se budou měřit v miliardách, úplné vyhodnocení ale chvíli potrvá, než bude jasněji," upozornil ředitel oddělení posuzování rizika ve společnosti Gallagher Re Steve Bowen.
V regionu střední Evropy záplavy nejvíce zasáhly uvedené dvě země, tedy Polsko a Českou republiku. Záplavy jsou tam nejhorší minimálně za 20 let. Značné ztráty má i Rakousko a Rumunsko, v souvislosti se záplavami už v regionu zemřelo nejméně 19 lidí.
Očekává se, že kromě místních pojišťoven budou nejvíce zatíženy velké rakouské pojišťovny, zejména ty, které působí v České republice a Polsku, uvedl De Cicco. Nepřízeň počasí pojistitelům způsobila největší ztráty za poslední roky, od pojišťoven tak zaznívají výzvy, že je potřeba dělat víc pro řešení následků změn klimatu.
Česká asociace pojišťoven dnes uvedla, že pojištěné škody po záplavách dosáhnou podle prvních odhadů 17 miliard korun. Přibližně polovina škod připadá na domácnosti, polovina pak na podniky, sdělila ČTK asociace.
spr
Ceny v průmyslu a stavebnictví v srpnu rostly, v zemědělství znovu klesly
Praha 16. září (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v Česku v srpnu zpomalily meziroční růst na 1,1 procenta z červencových 1,7 procenta. Rostou již pět měsíců po sobě. Naopak ceny v zemědělství 16 měsíců klesají, v srpnu to bylo o půl procenta. Ceny ve stavebnictví se zvýšily o 1,7 procenta, ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu klesly o 0,4 procenta a v zemědělství o 1,4 procenta. Ve stavebnictví byly ceny proti červenci vyšší o 0,1 procenta, ceny tržních služeb pro podniky pak meziměsíčně vzrostly o půl procenta.
Dynamika průmyslových cen byla slabší, než očekával finanční trh. "Nabídková strana se nadále vyvíjí velmi příznivě, díky čemuž nevznikají nové inflační tlaky. Stabilizace cen podle nás bude pokračovat, ačkoli nelze vyloučit určité krátkodobé výkyvy," uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Meziroční vývoj v průmyslu ovlivnily například ceny oprav, údržby a instalace strojů a zařízení, které se zvýšily o 4,9 procenta. Stejný růst zaznamenaly také chemické látky a přípravky. Zdražily také počítače, elektronické a optické přístroje, motorová vozidla nebo elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch. Naopak méně než loni v srpnu platily podniky za výrobky z papíru, dřevo, základní kovy a o 15,7 procenta klesly ceny ropy a zemního plynu. Potravinářské výrobky zlevnily o 1,7 procenta.
Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že zlevňování v potravinářském průmyslu výrazně zpomalilo. "Vývoj cen v potravinářském průmyslu pozvolna povede k meziročnímu nárůstu cen pro konečné spotřebitele, což ale bude vidět spíše až v letošním závěrečném čtvrtletí," podotkl.
V zemědělství se ceny v rostlinné výrobě snížily o 3,6 procenta, v živočišné výrobě byly o 3,2 procenta vyšší. Brambory zlevnily o 12,7 procenta, čerstvá zelenina o 9,6 procenta a obiloviny o 7,9 procenta. Ovoce zdražilo o čtvrtinu a olejniny o 4,3 procenta. Ceny skotu byly vyšší o 8,2 procenta a ceny mléka o 11,3 procenta. Vejce zlevnila o 13,6 procenta, prasata o 10,8 procenta a drůbež o 2,7 procenta.
"Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziročně nezměnily," uvedli statistici.
Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o 10,3 procenta, za služby v oblasti zaměstnání platily podniky o 9,3 procenta více. Služby v oblasti nemovitostí zdražily o 7,5 procenta a právní a účetnické služby o 5,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,9 procenta.
Analytici se shodují, že vývoj výrobních cen nepředstavuje inflační riziko. Proto je podle nich pravděpodobné, že Česká národní banka (ČNB) bude v příštím týdnu pokračovat v uvolňování měnové politiky a sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta.
mtj str dvd