Premiér Fiala i další čeští politici odsoudili sobotní útok na Trumpa
Praha 14. července (ČTK) - Premiér Petr Fiala (ODS) důrazně odsoudil útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Politika má být soubojem názorů, násilí v ní nesmí mít místo, uvedl na síti X. Trumpovi popřál brzké uzdravení. Útok na Trumpa odsoudili i další čeští politici, například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Na Trumpově sobotním předvolebním mítinku padlo několik výstřelů, po nichž zůstali dva mrtví včetně střelce. Sám Trump utrpěl zranění ucha.
Pekarová Adamová uvedla, že se tento den zapíše do historie USA i celého světa černým písmem. "V demokracii máme projevovat své názory a postoje účastí ve volbách a verbálně, máme pro to řadu možností, nikoli však za použití zbraně, za použití násilí. Je mi lito oběti a vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým i všem Američanům," sdělila ČTK předsedkyně Sněmovny.
"Šílené, každý normální člověk to musí odsoudit. Přeju mu rychlé uzdravení," uvedl na sociální síti X Babiš.
"Násilí do politiky nepatří. V žádné podobě, nikde na světě. Jednoznačně odsuzuji útok na Donalda Trumpa," sdělil ČTK ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) označil za nepřijatelné použití násilí k řešení politických sporů. Dnešní den považuje za další tragický den pro demokracii. I on popřál Trumpovi rychlé uzdravení. "Násilí do politiky nepatří, soupeříme s programem a hodnotami. Ale ne za zvuku střelby! Kdekoli," soudí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
"Násilí vůči komukoliv, bez ohledu na to, zda s jeho názory souhlasím nebo ne, je neakceptovatelné a odsouzeníhodné," napsala na síti X europoslankyně STAN Danuše Nerudová. Útok odsoudil i senátor a někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. "Politici si ale také musí uvědomit, že radikalizací politiky, lhaním, podváděním, agresivním chováním a ohrožováním svobody vyvolávají běsi, které slabší nebo vyšinutí jedinci nemusí mít pod kontrolou. To se pak obrací proti celé společnost," napsal.
"Odsuzuji násilí. Síla demokracie spočívá v síle argumentů a v respektu k pravidlům," napsal předseda senátního výboru pro zahraniční věci a rovněž bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer.
nlm rdo
Stovky lidí přivítaly Pavla v texaském městě La Grange, kde žije mnoho krajanů
La Grange (USA) 13. července (zvláštní zpravodaj ČTK) - Stovky lidí dnes přivítaly v texaském městě La Grange českého prezidenta Petra Pavla. České vlajky, dechová hudba, názvy některých míst i občasné záblesky češtiny na první pohled ukazují, že ve městě u řeky Colorado žije velmi početná krajanská komunita. Akci na počest české hlavy státu a první dámy Evy Pavlové pořádalo Středisko českého kulturního dědictví v Texasu. Dechová hudba zahrála i americkou a českou hymnu a mezi hosty byl mimo jiné bývalý guvernér Texasu Rick Perry.
Pavel si pro příjezd do La Grange vybral svůj oblíbený dopravní prostředek - motocykl značky Harley-Davidson. Nasedl na něj v nedaleké vesničce Dubina, jež byla prvním Čechy vybudovaným sídlem v Texasu ve druhé polovině 19. století. V Dubině krátce navštívil i místní kostel.
Prezident v krátkém projevu řekl, že ho těší, že po vážných jednáních o mezinárodní bezpečnosti na summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu má příležitost zakončit svoji téměř týdenní návštěvu po Spojených státech právě v La Grange. Ocenil předky místních lidí, kteří měli odvahu i bez znalosti jazyka a poměrů začít nový život daleko od původního doma.
Na závěr krajany vyzval, aby nejen udržovali tradice a propojení s Českou republikou, ale zároveň aby přijeli do Česka nikoli pouze jako návštěvníci, ale třeba i za studiem či zaměstnáním.
Novinářům později Pavel řekl, že byl mimořádně překvapen vřelostí přijetí. "Míra otevřenosti, přátelství byla opravdu dojemná. Užili jsme si tady krásných pár hodin. Těžko se nám odjíždí, protože všichni ti lidé byli nadšení z toho, že tady po tolika letech vůbec byl nějaký vyšší představitel, obzvlášť státu, který je jim tak blízký," uvedl prezident.
Česko by podle něj mělo navázat bližší vztahy se státem Texas, nejen na mezilidské úrovni, ale i v průmyslu, ve vědě a vzdělávání. "Potenciál tady je obrovský a dveře tu máme otevřené," dodala hlava státu.
Pavel svoji cestu po USA zahájil ve Washingtonu, kde se mimo jiné zúčastnil summitu NATO. Poté se přesunul do Houstonu, kde v pátek jednal se zástupci předních amerických energetických společností, zúčastnil se debaty o mezinárodní situaci, navštívil Johnsonovo vesmírné středisko Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a setkal se s vedením Národních gard Texasu a Nebrasky.
Dnes večer prezident zakončí návštěvu účastí na baseballovém zápasu mezi týmy Houston Astros a Texas Rangers. Do Prahy se vrátí v neděli odpoledne.
opm ank