Medaile Za službu v zahraničí dnes převzalo 58 vojáků, mezi nimi pět žen
Praha 5. září (ČTK) - Téměř 60 vojáků a vojákyň dnes v Praze převzalo medaile ministryně obrany Za službu v zahraničí. Ocenění působili v letech 2021 až 2024 na mezinárodních vojenských štábech Severoatlantické aliance (NATO) a ve vojenských strukturách Evropské unie. Mezi oceněnými medailí prvního až třetího stupně bylo pět žen.
Vojáci, kterým medaile předal první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč, působili na zahraničních pracovištích EU a NATO v deseti zemích, mimo jiné v Belgii, Polsku, Itálii, Turecku nebo Spojených státech. Medaile je podle armády oceněním za pracovní úsilí, profesní nasazení a vzornou reprezentaci ČR v zahraničí.
Hlaváč v projevu vojákům a vojákyním poděkoval za práci, kterou ve strukturách EU a NATO odvedli. "Ukázali jste vysokou míru profesionality, odborných znalostí a zkušeností," řekl. Armáda podle něj očekává, že zkušenosti z práce na zahraničním pracovišti budou uplatňovat a předávat kolegům a podřízeným v Česku.
"Tak jak aliance se změnou bezpečnostního prostředí mění své plány, tak my, jako odpovědný partner a člen NATO, musíme reagovat taktéž," uvedl. Ať už změnou plánů nebo modernizací české armády, dodal. Každý z oceněných se podle něj bude nyní ze své pozice podílet na modernizačních programech či na plánování zapojení české armády do obranných plánů aliance.
Ocenění druhého stupně převzal například plukovník Lukáš Jelínek, který od srpna 2021 působil jako vojenský poradce na Stálé delegaci ČR při NATO v Bruselu. "Měl jsem na starosti mise a operace, nové obranné plány a tvorbu strategických dokumentů a koncepcí," uvedl. Na post podle něj nastoupil v okamžiku, kdy se začala měnit bezpečnostní situace ve světě.
"Zažil jsem stahování aliančních vojsk z Afghánistánu, vpád Ruska na Ukrajinu. A měl jsem možnost vidět, jak fungují ty vrcholové orgány aliance při schvalování a jednání různých krizových situací," dodal. V Praze bude nyní působit jako zástupce ředitele na ředitelství zahraničních aktivit generálního štábu české armády. Na starosti bude mít agendu NATO a EU, bude například řídit návštěvy velení české armády.
sou rdo
Muzeum umění vystavuje nejcennější rukopisy arcibiskupství ve Zdíkově paláci
Olomouc 4. září (ČTK) - Nejcennějším rukopisům z devátého až 16. století pocházejícím se sbírek olomouckého arcibiskupství je věnována nová výstava Muzea umění v prostorách Zdíkova paláce v Olomouci. Nechybí na ní například nejstarší rukopis z Kroměřížské zámecké knihovny - francouzský Gregoriánský sakramentář z druhé poloviny devátého století, francouzská bible ze 13. století nebo česká Bible Duchka z Mníšku z roku 1433. Výstava je umístěna v kapli sv. Jana Křtitele a potrvá do konce října, řekli dnes novinářům zástupci muzea. Na začátku října bude obměněna.
"Pro výstavu jsme vybrali obsahově nejzajímavější anebo výzdobou nejkrásnější středověké a raně novověké rukopisy ze sbírek knihovny arcibiskupského zámku v Kroměříži, tyto rukopisy vznikly v rozmezí devátého až 16. století," řekla ČTK kurátorka výstavy Jana Hrbáčová.
Kvůli cennosti vystavených exponátů musí muzeum dodržet přísné podmínky. "Musíme dodržovat nízkou hladinu osvětlení a také přiměřenou teplotu, což se dnes vzhledem k horkému počasí úplně nepodařilo, ale věřím, že se to srovná. Dodržet musíme také relativní vlhkost vzduchu 50 procent. Právě tyto přísné klimatické podmínky pro vystavení středověkých rukopisů vedou k tomu, že se výstava prostřídá, takže 1. října se návštěvníci budou moci podívat zase na další část exponátů," doplnila Hrbáčová.
Mnoho z vystavených děl bylo nově autorsky určeno nebo datováno během podrobného studia sbírky kroměřížských rukopisů. Zastoupena jsou v ní nejčastěji liturgická díla, ať už jsou to chorální knihy či bible, ale také modlitební knihy malého formátu. Knihovna uchovává i teologické spisy, právnické kodexy a knihy věnované astrologii, logice a lékařství.
Mezi vystavenými exponáty nechybí například kniha Jádro lékařské z roku 1542, astrologické traktáty ze 16. století, drobná Kniha hodinek ze 70. let 15. století nebo rozměrné Dominikánské antifonáře z 13. a 16. století.
Vzácné rukopisy muzeum vystavuje v kapli sv. Jana Křtitele, která byla postavena v první polovině 15. století jako budova kapitulní knihovny. Návštěvníci uvidí exponáty ve vitrínách, ale mají možnost jimi i virtuálně listovat. Všechny rukopisy kroměřížské knihovny jsou digitalizované a součástí každého z nich je QR kód s odkazem na konkrétní dílo. Zájemci si mohou odkaz načíst telefonem a celý rukopis si prohlédnout.
Alena Horáková kš