Barmská junta utrpěla další porážku, ztratila významné město u hranic s Thajskem
Rangún 6. dubna (ČTK) - Vojenská junta, která se chopila moci v Barmě před třemi roky, utrpěla další porážku, tentokrát na hranici s Thajskem. Vojáci tam několik týdnů čelili útokům povstalců z řad karenské menšiny, kteří se spojili s další opozicí. Stovky vojáků střežících důležité pohraniční město Myawaddy nakonec souhlasily s kapitulací, napsala dnes BBC. Přes toto město prochází většina pozemního obchodu Barmy s Thajskem.
Karenský národní svaz, který je nejstarší povstaleckou skupinou v zemi, oznámil, že přijal kapitulaci dvou praporů. Zveřejnil při tom video, na kterém jeho bojovníci ukazují značný arzenál zbraní, které ukořistili.
Pro vojenský režim, který byl v posledních měsících vyhnán také z rozsáhlých oblastí podél čínských hranic v Šanském a Arakanském státě u hranic s Bangladéšem, to znamená podle BBC vážný neúspěch. Tisíce vojáků byly zabity, vzdaly se nebo přeběhly, a tak junta zavedla povinnou vojenskou službu, připomíná.
Karenský národní svaz bojuje za samosprávu etnických Karenů od získání nezávislosti Barmy v roce 1948. V 90. letech utrpěl řadu porážek od vládních sil a po roce 2015 přitakal celostátnímu příměří. Status quo narušil převrat v roce 2021 a svaz oznámil, že svržením vlády političky Do Aun Schan Su Ťij podmínky příměří přestaly platit.
Vzhledem k tomu, že se Karenský stát nachází relativně blízko Rangúnu, tedy největšího barmského města, a nabízí nejlepší cestu k thajským hranicím, byl oblíbenou destinací disidentů, kteří po převratu prchali před brutálním vojenským potlačením protestů.
Karenský národní svaz se snaží koordinovat své akce s operacemi dalších velkých povstaleckých skupin, jako jsou Obranné síly karenských národností (KNDF) a Armáda kačjinské nezávislosti (KIA).
Poměr sil v Karenském státě se v poslední době změnil ve prospěch opozice, protože mocná milice sídlící na thajské hranici, která dříve podporovala juntu, změnila na začátku tohoto roku stranu.
Armáda, přetížená boji v mnoha jiných částech Barmy, nebyla schopna posílit své pozice v Karenském státě a ztratila kontrolu nad hlavními cestami k hranicím. Na ztráty režim reagoval dalšími nálety na oblasti, které nyní kontrolují povstalci.
Kvůli konfliktu v Karenském státě přišly o své domovy tisíce lidí. Vyšší počty dalších se nyní údajně přesouvají k thajské hranici, protože mají za to, že nálety budou v nadcházejících dnech pokračovat.
lsk mka
V aleji parašutistů na Třebíčsku přibylo 40 stromů, sázet pomohli jejich rodiny
Vladislav (Třebíčsko) 6. dubna (ČTK) - V aleji na Třebíčsku věnované československým válečným parašutistům dnes přibylo 40 stromů. Připomínají bojovníky z výsadků, které se v protektorátu uskutečnily v letech 1941 až 1944. Se sázením lip u polní cesty ze Střížova k Vladislavi dopoledne po úvodním pietním aktu pomáhali také členové rodin parašutistů a zástupci jejich rodných obcí a měst.
Spolek Veterans - Váleční veteráni České republiky začal alej tvořit vloni. Za muže, kteří byli v druhé světové válce vyslaní z Velké Británie plnit zadané úkoly na území státu obsazeného nacisty, bylo v aleji prvních devět stromů vysazeno v říjnu.
'Bereme to v podstatě jako takový společenský dluh. V této republice neexistuje žádný ucelený památník, který by se věnoval parašutistům, takže jsme se rozhodli takový památník vybudovat,' řekl ČTK Tomáš Sláma ze spolku. V aleji by nakonec mělo růst přes 90 stromů. Dokončené dílo by pak podle Slámy mělo získat status vojenského pietního místa.
Dnešní program spojený s jarní výsadbou aleje věnoval spolek 80. výročí výsadku Barium. Jeho členové se na území protektorátu dostali 4. dubna 1944, vysazení byli poblíž Vysoké nad Labem. Velitel Josef Šandera (1912 až 1945), rodák z Náměště nad Oslavou na Třebíčsku, se při zatýkání gestapem pokusil o sebevraždu, na následky zemřel. Strom má v aleji u Střížova už od podzimu. 'Čest a věčnou slávu hrdinům,' řekl Sláma v úvodu pietní akce.
Zazněla také zdravice od ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Mezi těmi, kteří položili květiny u úvodního pamětního kamene aleje, byli zástupci vojenských spolků, náměšťské vrtulníkové základny i výsadkových veteránů z Chrudimi.
Jedna z nově vysazených třímetrových lip je věnovaná Jaroslavu Švarcovi z Velkého Újezdu, příslušníku paravýsadku Tin. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zemřel v kryptě pražského kostela svatých Cyrila a Metoděje dobývané nacisty s dalšími šesti parašutisty 18. června 1942, bylo mu 28 let.
Švarcův odkaz za rodinu připomínala jeho sestra, prababička Kateřiny Hovězákové, která později tuto štafetu převzala. Účastní se pietních akcí, mívá i přednášky ve školách. 'Snažím se, aby Jaroslavův odkaz stále žil,' řekla ČTK.
Spolek Veterans sdružuje současné a bývalé vojáky, účastníky zahraničních vojenských misí. Věnuje se i akcím, které připomínají historické válečné události.
vst sd