Francie pozastaví financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA)
Paříž/Tel Aviv 28. ledna (ČTK) - Francie pozastaví v letošním prvním pololetí financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), oznámilo dnes francouzské ministerstvo zahraničí. Země galského kohouta se tak přidala k celé řadě států, které se pro tento krok rozhodly poté, co Izrael obvinil některé pracovníky UNRWA, že se zapojili do teroristického útoku palestinského militantního hnutí Hamás na jihu Izraele ze 7. října. Francie loni úřadu poskytla přes 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč). Znepokojení kvůli přerušení toku peněz od dárců dnes naopak vyjádřily Turecko a některé arabské země.
Financování UNRWA dosud mimo jiné pozastavily Spojené státy, Kanada, Austrálie, Itálie, Británie, Finsko či Nizozemsko. Žádné nové fondy nepošle UNRWA ani Německo, které patří k největším dárcům tomuto úřadu.
"Informace o účasti agentů UNRWA na útocích ze 7. října jsou mimořádně závažné," uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. "Očekáváme, že vyšetřování zahájená v posledních dnech zcela objasní minulé události a budou doprovázena konkrétními opatřeními, která budou rychle provedena," rozvedl resort. "Francie neplánuje novou splátku v první polovině roku 2024 a rozhodne, kdy nastane čas, aby ji provedla ve spojení s OSN a hlavními dárci," uzavřel.
Rozhodnutí některých zemí pozastavit financování UNRWA překvapilo egyptského ministra zahraničí Samího Šukrího. Poukázal na negativní dopady, které by takové rozhodnutí mohlo mít na práci úřadů. "Omezovat jeho (UNRWA) schopnost činnosti je nepřijatelné," řekl šéf egyptské diplomacie. Dopadů, které by mohlo mít omezení prostředků pro UNRWA, se obává i Turecko či Jordánsko.
Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide dnes oznámil že jeho země peníze pro UNRWA nepozastaví. Podle něj je nutné rozlišit mezi činy několika pracovníků úřadu a prací, kterou úřad vykonává v Pásmu Gazy a na jiných územích. "Zvu ostatní dárce, aby zvážili širší dopady snížení financování UNRWA v tomto období extrémní humanitární nouze," uvedl ministr.
Úřad OSN s nařčenými spolupracovníky ukončil smlouvu a slíbil, že záležitost prošetří. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini označil rozhodnutí zemí, které zastavily financování, za šokující. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval země, které pozastavily financování UNRWA, aby zaručily pokračování jeho činnosti, která je zásadní pro dva miliony obyvatel Pásma Gazy.
lsk jkh jd
Mali, Burkina Faso a Niger opouštějí společenství ECOWAS, oznámily junty
Bamako/Niamey 28. ledna (ČTK) - Mali, Burkina Faso a Niger s okamžitou platností opouštějí Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS), které doposud sdružovalo 15 států. Ve společném prohlášení přečteném v nigerské státní televizi to dnes oznámily vojenské junty, vládnoucí v těchto tří západoafrických zemích. Informuje o tom agentura Reuters.
"Po 49 letech statečné národy Burkina Fasa, Mali a Nigeru s lítostí a velkým zklamáním konstatují, že se organizace (ECOWAS) vzdálila ideálům svých zakladatelů a duchu panafrikanismu," uvedl v prohlášení mluvčí nigerské junty, plukovník Amadou Abdramane. "Organizace selhala zejména v pomoci těmto státům v jejich existenčním boji proti terorismu," dodal.
Ve společném prohlášení junt se také uvádí, že vedení tří zemí na sebe bere plnou odpovědnost za rozhodnutí a reaguje na "očekávání, obavy a touhy" obyvatel, píše agentura AFP.
Společenství ECOWAS, známé také pod francouzskou zkratkou CEDEAO, bylo založeno v roce 1975 s cílem podpořit hospodářskou a politickou, ale také sociální a kulturní spolupráci v regionu. ECOWAS členství třem zemím, které nyní oznámily vystoupení, pozastavilo po vojenských převratech. Od převzetí vlády armádami a navzdory sankcím a hrozbě vojenského zásahu, však vedoucí představitelé junt nepředložili jasný plán návratu k civilní vládě. Místo toho ve svých vyjádřeních přitvrdili a obvinili ECOWAS z vměšování. Země přerušily vojenskou spolupráci s někdejší koloniální mocností Francií a obrátily se s žádostí o bezpečnostní podporu na Rusko, připomíná agentura Reuters.
Vojenští lídři Mali, Nigeru a Burkina Fasa tvrdí, že před vypsáním voleb chtějí obnovit ve svých zemích pořádek a tvrdě zakročit proti povstalcům napojeným na teroristické skupiny Islámský stát (IS) a Al-Káida.
Charta ECOWAS ukládá státům při vystoupení o tom informovat písemně s ročním předstihem. Zda tak trojice států učinila, ovšem zatím podle agentury Reuters není jasné. Tyto tři země jsou rovněž členy Západoafrické měnové unie (UEMOA), jež používá západoafrický frank, který je pevně navázán na euro. Měnová unie jim na základě rozhodnutí vedoucích představitelů ECOWAS po převratech v Mali a Nigeru odřízla přístup na regionální finanční trh a do regionální centrální banky. Později přístup Mali obnovila, ale Nigeru zůstal pozastaven.
ngl jd