Peking slibuje tvrdou odpověď na návštěvu tchajwanského viceprezidenta v USA
Peking 13. srpna (ČTK) - Čína dnes tvrdě odsoudila nynější návštěvu tchajwanského viceprezidenta Williama Laie ve Spojených státech a slíbila tvrdou odpověď. Peking Laie označil za "potížistu". Jeho návštěvu ve Spojených státech vnímá jako další pokus Tchaj-wanu o získání nezávislosti. Čína ostrov, který funguje od roku 1949 de facto nezávisle, považuje za součást svého území. Podle tchajwanských úřadů Lai New Yorkem jen projíždí na své cestě na inauguraci paraguayského prezidenta Santiaga Peni, napsaly dnes agentury AFP a Reuters.
Lai je favoritem prezidentských voleb, které se na Tchaj-wanu uskuteční v lednu. Do New Yorku přiletěl v sobotu večer a ve středu, při zpáteční cestě z Paraguaye, má v plánu zastavit se v San Francisku. Čína jeho cestovní plán kritizovala už dříve, dnes čínské ministerstvo zahraničí slíbilo "podrobně sledovat" Laiovu cestu a "chránit suverenitu a integritu svého území".
"Čína se rozhodně staví proti jakékoli formě oficiálních kontaktů mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem a důrazně nesouhlasí s tím, aby separatisté, kteří vedou kampaň za nezávislost Tchaj-wanu, mohli cestovat do Spojených států," uvedl podle AFP mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Laie po příjezdu do newyorského hotelu vítali jeho příznivci, kteří mávali tchajwanskými vlajkami, píše Reuters. "Jsem rád, že jsem dorazil do Velkého jablka, symbolu svobody, demokracie a příležitostí," napsal Lai v příspěvku na sociální síti X, dříve zvané Twitter. Velké jablko (Big Apple) je označení užívané pro New York. Použil také sousloví "tranzitní program", které je v souladu s prohlášeními tchajwanských úřadů, že USA nejsou cílem jeho cesty.
Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Loni v srpnu navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Letos v březnu ostrov navštívila také předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Paraguay, kam aktuálně Lai míří, patři mezi skupinku převážně malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří, které uznávají Tchaj-wan jako samostatný stát. Evropská unie i Spojené státy a s nimi většina světa respektují politiku jedné Číny.
lsa jrm
Lidem se dnes otevřou židovské památky, které běžně nejsou přístupné
Praha 13. srpna (ČTK) - Veřejnosti se dnes otevře 55 židovských památek v Česku, které nejsou běžně přístupné nebo byly v posledních letech opraveny. Lidé si budou moci prohlédnout například synagogu v Čáslavi nebo židovské hřbitovy v Litomyšli, Kolíně a Polné. Přehled zpřístupněných památek a informace o doprovodném programu najdou zájemci na webu. Den židovských památek se koná pošesté.
"Mezi největší lákadla letošního roku patří bezesporu čáslavská synagoga, ve které byla po několika letech dovršena první fáze rekonstrukce," uvedl v tiskové zprávě Pavel Veselý z pražské židovské obce, která akci spolupořádá. Otevřené budou mimo jiné také synagogy v Třebíči, Mikulově či Krnově. Židovské hřbitovy si budou moci zájemci prohlédnout například v Litomyšli, ve středočeské obci Přistoupim, Terešově na Rokycansku, v Kolíně, Polné na Jihlavsku nebo v Prostějově.
"Na starém kolínském hřbitově proběhla v loňském roce dokumentace více než 600 náhrobků, během které bylo nalezeno několik místních významných osobností - rabínů, jejich rodinných příslušníků či představených židovské náboženské obce," doplnil Veselý. Na židovském hřbitově v Polné zase podle něj letos dokončili opravu 114 poškozených náhrobků.
Z památek pražského židovského města bude přístupná pouze Jeruzalémská synagoga, na jejíž ženské galerii jsou dvě stálé expozice o péči o židovské památky.
V některých lokalitách organizátoři připravili doprovodný program, nejčastěji komentované prohlídky a přednášky. Všechny památky budou přístupné zdarma, nebo za dobrovolné či symbolické vstupné.
Veselý připomněl, že většina židovských obcí na území ČR zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na 70 synagog, dalších 105 synagog bylo zbořeno během komunistického režimu. Teprve po listopadu 1989 se začalo s dokumentací a záchranou zbylých památek. Do dnešní doby se dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů.
sdv snm