Putin slíbil Africe bezplatně potraviny, pokud neprodlouží obilnou dohodu
Moskva 20. března (ČTK) - Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou o dodávkách obilí, řekl dnes podle agentury TASS prezident Vladimir Putin na konferenci nazvané Rusko-Afrika v multipolárním světě. Turecko o víkendu ohlásilo pokračování dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Podle Moskvy je nyní prodlužena o 60 dnů, ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov ještě v sobotu tvrdil, že jde o 120 dnů.
"Pokud se po 60 dnech rozhodneme dohodu neprodloužit, jsme připraveni celý objem, který byl v předchozí době odeslán do zvláště potřebných afrických zemí, dodat z Ruska do těchto zemí zdarma," prohlásil dnes šéf Kremlu na parlamentní konferenci. Putin zároveň tvrdil, že do Afriky se dostalo jen malé množství vývozu obilí odblokovaného v rámci dohody a splnění ruských podmínek pro její obnovení je v zájmu afrického kontinentu.
Od začátku srpna loňského roku opustilo Ukrajinu podle Putina 827 lodí, ale do Afriky doputovaly pouze tři miliony tun obilnin, přičemž 1,3 milionu tun zamířilo do nejchudších zemí kontinentu. "Z celkového objemu obilí, obilnin vyvezených z Ukrajiny, šlo přibližně 45 procent do evropských zemí a pouze tři procenta do Afriky," uvedl šéf Kremlu. "Jak jsem řekl, téměř 45 procent šlo do nasycených evropských zemí, přestože celá dohoda byla prezentována pod záminkou, že je třeba zajistit zájmy afrických zemí," řekl ruský prezident.
Dohoda, kterou OSN a Turecko zprostředkovalo mezi Ruskem a Ukrajinou loni v červenci, byla v listopadu prodloužena s cílem bojovat proti globální potravinové krizi. Tu přiživila ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru a ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů, poznamenala už dříve agentura Reuters.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu ohlásil další pokračování černomořské obilné dohody, aniž by upřesnil, o kolik dnů. Prodloužení dohody potvrdil mluvčí OSN, ale ani on neupřesnil, na jak dlouho. Kyjev, Turecko a OSN usilovaly o stodvacetidenní prodloužení, což je i lhůta, na kterou byla dohoda původně uzavřena a poté už jednou prodloužena.
Místopředseda ukrajinské vlády a ministr infrastruktury Kubrakov dříve uvedl, že na světové trhy bylo díky dohodě dodáno 25 milionů tun ukrajinského obilí. Podle OSN 55 procent z tohoto množství bylo určeno rozvojovým zemím, napsala dříve agentura AP.
ipl jrm
Ekonom: Z Česka odcházejí zejména mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé
Brno 17. března (ČTK) - Z České republiky odcházejí zejména mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří jsou v podstatě perspektivou národa. V tiskové zprávě to dnes uvedl ekonom Národního institutu SYRI Martin Guzi. Podle něj se přitom migraci z Česka věnuje malá pozornost. Za problém považuje také to, že nelze zjistit přesná data. Nejčastěji lidé odcházejí do Německa, Nizozemska, Rakouska nebo Velké Británie.
Emigranti se podle ekonoma výrazně odlišují od pendlerů, což jsou naopak lidé starší 40 let a méně vzdělaní. "Nevíme, kolik lidí z Česka odchází a kolik lidí se vrací, protože současná čísla jsou určitě podhodnocená. Ten problém je ale významný, protože odchází mladí a vysokoškolsky vzdělaní, tedy v podstatě perspektiva národa," uvedl Guzi.
Podle něj přes 90 procent z nich směřuje do bohatších zemí, kde mohou uplatnit své technické a technologické znalosti. "Lákají je také lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy. Často jde o lidi, kteří jsou vysoce specializovaní a v ČR nenajdou uplatnění," řekl ekonom.
Chybějící čísla o odchodech a návratech znesnadňují možnost situaci lépe popsat. "Nedokážeme jednotlivá data přiřadit ke konkrétním lidem a osobám," upozornil výzkumník. Klíčem by podle něj bylo získávat data rovnou v zahraničí, případně pak využít informace od zdravotních pojišťoven. Každý občan si totiž po návratu do ČR z ciziny tuto povinnost musí vyřídit. "Další cestou je sledování finančních toků, které směřují z ciziny do ČR například jako podpora rodinných příslušníků. Podíl těchto operací na českém HDP výrazně stoupá, přitom ale počet emigrantů neroste a po krizi výrazně klesnul," uvedl Guzi.
Emigrace je podle Guziho větší problém než množství pendlerů, kteří jezdí přes hranice za prací. Nejčastěji jsou to podle něj muži ve věku 40 až 50 let bez vysokoškolského vzdělání. "Nejde tak o riziko pro budoucnost ČR nebo pro demografický vývoj," doplnil ekonom.
hor dvd