Benefiční aukce výtvarných děl Nadace Euronisa vynesla rekordních 1,558 mil.Kč
Liberec 24. listopadu (ČTK) - Tradiční benefiční aukce výtvarných děl liberecké Nadace Euronisa vynesla letos téměř 1,558 milionu korun a překonala tak všechny předchozí ročníky. Zhruba pětina ze 192 nabízených děl se nevydražila a je možné je ještě získat za vyvolávací cenu, řekla dnes ČTK ředitelka nadace Noemi Martinová. Výtěžek aukce je určen na pomoc potřebným z Euroregionu Nisa, který zahrnuje Liberecký kraj a Šluknovský výběžek.
Sobotní aukce svým výtěžkem překonala dosud rekordní aukci z roku 2022, kdy se díla vydražila dohromady za 1,29 milionu korun. "Máme velkou radost a jsme velice vděční, správní rada bude o rozdělení peněz rozhodovat 3. prosince," doplnila Martinová. Nadace podle ní dostala v grantovém kole 30 žádostí o podporu, ne všechny získané peníze ale rozdělí. "Správní rada je velice opatrná v tom, že nikdo nevíme, jaké roky budou následovat. Snaží se proto držet určitou rezervu a myslet i na to, že mohou nastat horší roky," dodala ředitelka.
V letošním 28. ročníku benefiční aukce se v sobotu dražilo 192 obrazů, grafik, skleněných plastik, ale také šperků, které nadaci do aukce věnovalo 148 umělců. Stejně jako v předchozích dvou letech i letos se nejdráž vydražilo dílo od osmadevadesátiletého výtvarníka Stanislava Kolíbala. Předloni jeho akvarel vynesl 120.000 korun, loni dal sběratel za jeho barevný sítotisk 140.000 korun a letos se jeho grafika vydražila za rekordních 220.000 korun. "Vyvolávací cena byla přitom vždy stejná - 40.000 korun," dodala Martinová.
Předaukční výstava i samotná aukce se poprvé uskutečnila v centru Liberce v secesních prostorách bývalé Kavárny Pošta nedaleko radnice a divadla. Zřejmě i díky tomu vidělo podle Martinové výstavu zhruba dvakrát víc lidí než v minulých letech, kdy byla vždy v liberecké Oblastní galerii. Budova s kavárnou patří policii. "My jsme tam měli úžasné podmínky, protože pan policejní ředitel nám dal záštitu nad aukcí," řekla Martinová. Pokud to bude možné, ráda by výstavu i aukci ve stejném prostoru uspořádala i za rok.
Křesťanská nadace Euronisa vznikla v roce 1995 z podnětu libereckého Sboru Jednoty bratrské. Od svého založení rozdělila potřebným více než 40 milionů korun a podpořila z nich 1774 projektů 342 neziskových organizací. Loňská aukce včetně následného doprodeje vynesla na pomoc potřebným více než 1,371 milionu korun. Peníze získává nadace také z výnosů nadačního jmění, darů firem a jednotlivců. Pomáhá také veřejná sbírka Pozvedněte slabé!, jejímž patronem je herec Jiří Lábus.
ivc kš
Procházkův kubistický olej Dáma s cigaretou se vydražil za 26,3 milionu Kč
Praha 23. listopadu (ČTK) - Kubistický obraz Antonína Procházky Dáma s cigaretou byl dnes v Praze vydražen za 26,288 milionu Kč včetně aukční přirážky. Je to autorův rekord v tuzemských aukcích, sdělil ČTK Miloš Svoboda z pořádající společnosti European Arts Investments. Vyvolávací cena oleje z roku 1922 činila devět milionů Kč. Za částku skoro o dva miliony korun vyšší se dnes na aukci prodal rovněž obraz od Josefa Šímy.
Na aukci v pražském Obecním domě dnes svedli zájemci o obraz zhruba čtvrt hodiny trvající bitvu. Zapojili se do ní dražitelé v sále i na telefonu.
Procházkův dosavadní aukční rekord pocházel z loňského dubna. Obraz nazvaný Kouzelnické zátiší byl tehdy vydražen za 14,63 milionu korun včetně přirážky.
Nového majitele našly na dnešní aukci zhruba tři čtvrtiny nabízených položek. Celkem za ně sběratelé umění utratili přes 85 milionů korun. Za téměř 11 milionů Kč byl vydražen Šímův obraz Paysage z roku 1966, uvedl Svoboda.
Dáma s cigaretou představuje kouřící ženu, rozčleněnou do jednotlivých, vzájemně se překrývajících geometrizovaných plánů. "Obraz je téměř monochromní, Procházka jej vybudoval z odstínu zelení, které propojují interiér i šaty kuřačky, aby se hněď vyskytla jen v obličejové části, z níž jako výrazný detail vystupují červené rty," uvedl v odborném posudku k aukci Karel Srp.
Rok 1922, kdy dílo vzniklo, podle něj patřil v tvorbě Antonína Procházky k těm nejpřínosnějším. Rozvinul v něm kubistickou představivost, která z něj udělala jednoho z předních evropských malířů.
Malíř, grafik a ilustrátor Antonín Procházka (1882-1945) byl jedním z nejvýznamnějších a nejosobitějších malířů české moderny počátku 20. století. Proslul jako člen skupiny umělců Osma, kterou inspiroval expresionismus Edvarda Muncha. Poté vytvořil osobitou variantu kubismu, v níž experimentoval s malířskými technikami a přinášel do kubistické tvorby četné motivy z lidového a naivního umění.
Po roce 1925 přešel k vlastní verzi novoklasicismu. V Brně vytvořil ve 30. a 40. letech monumentální plátna s antickými a mytologickými náměty. Nejznámější je obraz Prometheus přinášející lidstvu oheň z roku 1939 pro aulu Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
dto gcm