Česko nesouhlasí se zavedením pozitivních seznamů zvířat, která se smí chovat
Praha 23. října (ČTK) - Česko je proti zavádění takzvaných pozitivních seznamů zvířat, která lze chovat v soukromém vlastnictví. O případném zavedení regulace se diskutuje v EU. Na dnešní konferenci o zájmových chovech v Poslanecké sněmovně to řekli vedoucí oddělení ochrany zvířat ministerstva zemědělství Eva Kaděrková a vedoucí oddělení mezinárodních úmluv ministerstva životního prostředí Jiří Mach. Proti zavádění seznamů vznikla také petice, kterou zatím podepsalo zhruba 1600 lidí.
Petice upozorňuje na to, že zavedení pozitivních seznamů by v praxi vedlo k úpadku chovatelství v ČR i možnému zániku druhů. Podle kritiků by to znamenalo, že pokud se druh na seznam nedostane, nesmí ho nikdo v domácích chovech držet. Petice uvádí, že případné zavádění pozitivních seznamů by s sebou neslo riziko vzniku černého trhu.
Kaděrková řekla, že otázka zavádění pozitivních seznamů se přesunula v Evropské komisi z gesce zemědělství na Generální ředitelství pro životní prostředí. Mach uvedl, že ministerstvo životního prostředí se již několikrát vyjádřilo ve smyslu, že Česko pozitivní seznamy nepotřebuje.
Poznamenal, že současná legislativa říká, jaká zvířata není možné chovat, případně lze chovat s omezením. Doplnil, že právní rámec na základě pouze pozitivních seznamů není vhodný kvůli různým klimatickým podmínkám v zemích EU. Ministerstvo životního prostředí podle něj považuje současnou legislativu za dlouhodobě funkční. "Pozitivní seznamy v tuto chvíli nepovažujeme za přínosné a spíše nežádoucí z pohledu ČR," dodal. Upozornil také na to, že Česko je "chovatelská velmoc".
Na konferenci vystoupil také Tomáš Slanina, zástupce společnosti Petra-Aqua, která se zabývá prodejem akvarijních ryb. Poznamenal, že na akvaristiku jsou navázány stovky tisíc pracovních míst po celé Evropě a další odvětví jako krmiva nebo příslušenství. Uvedl, že i v Česku představuje chov pro některé lidi hlavní zdroj příjmů, například v regionech severní Moravy nebo Čech, kde je vysoká nezaměstnanost.
"Jakýkoliv nešetrný zásah do odvětví by znamenal rušení pracovních míst," řekl. Slanina poukázal na to, že některé řetězce s chovatelskými potřebami mají v ČR stovky poboček. Největší evropský řetězec jich má přes 1000, doplnil. Sám si nedokáže představit, že by takzvané pozitivní seznamy mohly obsáhnout všechny celosvětově chované druhy.
zaz rdo
Čína vyšetřuje dceřiné společnosti Foxconnu kvůli daním a využívání půdy
Peking 23. října (ČTK) - Čínské úřady vyšetřují dceřiné společnosti smluvního výrobce elektroniky Foxconn kvůli daním a kvůli tomu, jak v zemi využívají půdu. Informoval o tom v neděli čínský státní list Global Times. Deník s odvoláním na obeznámené zdroje uvádí, že vyšetřování postupuje ve dvou provinciích. Tchajwanský Foxconn je největším výrobcem iPhonů na světě a řadí se i mezi největší světové zaměstnavatele. Firma uvedla, že bude ohledně vyšetřování spolupracovat.
Čínské ministerstvo přírodních zdrojů se zabývá využíváním půdy podniky Foxconnu ve vnitrozemských provinciích Che-nan a Chu-pej na východě země. "Dodržování právních předpisů všude, kde působíme, je základním principem společnosti Hon Hai Technology Group," uvedla společnost ve svém prohlášení.
Pod značkou Foxconn firma vystupuje na zahraničních trzích, zatímco v Číně a na Tchaj-wanu je známá jako Hon Hai Technology Group. Celý podnik se jinak jmenuje Hon Hai Precision Industry.
Zakladatel společnosti Foxconn Terry Gou kandiduje jako nezávislý kandidát v tchajwanských prezidentských volbách, které se mají konat v lednu. Očekává se, že volby budou mít významný vliv na vztahy Tchaj-wanu s Čínou. Napětí mezi zeměmi v posledním roce zesílilo.
Čína ostrovní stát považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Prezidentští kandidáti představili své odlišné vize, jak reagovat na sílící tlak Pekingu.
Gou se na základě svých dlouholetých zkušeností s prací v Číně vymezil jako alternativa k současné Demokratické pokrokové straně (DPP), která staví na odporu proti Číně. Po oznámení své kandidatury v roce 2019 rezignoval na místo v představenstvu firmy, v níž si ponechal podíl 12,5 procenta. V té době byl členem Národní strany (Kuomintang), která se považuje za přátelskou vůči Pekingu. Předvolební průzkumy nicméně nedávají zakladateli Foxconnu velkou šanci.
"Mnoho lidí" na Tchaj-wanu má podezření, že Foxconn je vyšetřován kvůli tomu, že Gou kandiduje na prezidenta, napsal Global Times. Podle čínských odborníků je vyšetřování "běžné a legitimní, protože každá společnost podléhá daňovým kontrolám", dodal.
lsk spr