Rusko výrazně posiluje spolupráci s Čínou, v Moskvě se ozývá kritika
Peking/Moskva 23. října (ČTK) - Rusko v čase, kdy se potýká se západními sankcemi, výrazně posiluje zahraniční obchod s Čínou. Na dnešní regionální konferenci na severovýchodě Číny firmy podepsaly řadu dohod o spolupráci. V Moskvě se ale proti sbližování s Čínou ozývají kritické hlasy, uvádí na svém webu týdeník Der Spiegel.
Der Spiegel píše s odkazem na čínská média, že ve městě Šen-jang, což je metropole provincie Liao-ning, se na spolupráci dohodli zástupci z řad ruského hospodářství a politiky a téměř 800 čínských podniků, které se chtějí uchytit na ruském trhu. Jednotlivé firmy podnikají v průmyslu a logistice, v elektronickém obchodě, ale i v zemědělství.
Podle čínského rozhlasu se naopak od ledna do září v Liao-ningu usadilo 40 ruských společností. Dodávky z Liao-ningu do Ruska se v tomto období zvýšily o 82,3 procenta na 42,64 miliardy jüanů (bezmála 136 miliard Kč).
Čína rozšiřuje spolupráci se svým sousedem poté, co ruská vojska loni vtrhla na Ukrajinu. Severovýchod země, který tvoří provincie Liao-ning, Chej-lung-ťiang a Ťi-lin, přitom získal nový strategický význam jako oblast pro bilaterální obchod.
Čínský prezident Si Ťin-pching minulý týden přivítal zástupce více než 130 zemí na desátém výročí čínského obchodního projektu "Nová hedvábná stezka". Ten má podle Číny zlepšit infrastrukturu napříč kontinenty - podle kritiků ale za podmínek, které dále rozšíří vliv druhé největší ekonomiky světa. Akce se zúčastnila řada hlav států a vlád, většinou z rozvíjejících se ekonomik, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina.
V Rusku jsou však výsledky sbližování s Čínou vnímány rozporuplně. Moskevský starosta Sergej Sobjanin nedávno na ekonomickém fóru prohlásil, že západní sankce donutily Rusko nakupovat technologie v Asii místo na Západě.
Podle jeho názoru to však naráží na obtíže. "Musíme si uvědomit, že východní trhy jsou ještě konkurenceschopnější. I tam proti nám probíhá vážná válka, ekonomická válka," řekl Sobjanin. Na asijském trhu "nám také nikdo nehodlá darovat technologie," dodal.
vjn mka
Česko nesouhlasí se zavedením pozitivních seznamů zvířat, která se smí chovat
Praha 23. října (ČTK) - Česko je proti zavádění takzvaných pozitivních seznamů zvířat, která lze chovat v soukromém vlastnictví. O případném zavedení regulace se diskutuje v EU. Na dnešní konferenci o zájmových chovech v Poslanecké sněmovně to řekli vedoucí oddělení ochrany zvířat ministerstva zemědělství Eva Kaděrková a vedoucí oddělení mezinárodních úmluv ministerstva životního prostředí Jiří Mach. Proti zavádění seznamů vznikla také petice, kterou zatím podepsalo zhruba 1600 lidí.
Petice upozorňuje na to, že zavedení pozitivních seznamů by v praxi vedlo k úpadku chovatelství v ČR i možnému zániku druhů. Podle kritiků by to znamenalo, že pokud se druh na seznam nedostane, nesmí ho nikdo v domácích chovech držet. Petice uvádí, že případné zavádění pozitivních seznamů by s sebou neslo riziko vzniku černého trhu.
Kaděrková řekla, že otázka zavádění pozitivních seznamů se přesunula v Evropské komisi z gesce zemědělství na Generální ředitelství pro životní prostředí. Mach uvedl, že ministerstvo životního prostředí se již několikrát vyjádřilo ve smyslu, že Česko pozitivní seznamy nepotřebuje.
Poznamenal, že současná legislativa říká, jaká zvířata není možné chovat, případně lze chovat s omezením. Doplnil, že právní rámec na základě pouze pozitivních seznamů není vhodný kvůli různým klimatickým podmínkám v zemích EU. Ministerstvo životního prostředí podle něj považuje současnou legislativu za dlouhodobě funkční. "Pozitivní seznamy v tuto chvíli nepovažujeme za přínosné a spíše nežádoucí z pohledu ČR," dodal. Upozornil také na to, že Česko je "chovatelská velmoc".
Na konferenci vystoupil také Tomáš Slanina, zástupce společnosti Petra-Aqua, která se zabývá prodejem akvarijních ryb. Poznamenal, že na akvaristiku jsou navázány stovky tisíc pracovních míst po celé Evropě a další odvětví jako krmiva nebo příslušenství. Uvedl, že i v Česku představuje chov pro některé lidi hlavní zdroj příjmů, například v regionech severní Moravy nebo Čech, kde je vysoká nezaměstnanost.
"Jakýkoliv nešetrný zásah do odvětví by znamenal rušení pracovních míst," řekl. Slanina poukázal na to, že některé řetězce s chovatelskými potřebami mají v ČR stovky poboček. Největší evropský řetězec jich má přes 1000, doplnil. Sám si nedokáže představit, že by takzvané pozitivní seznamy mohly obsáhnout všechny celosvětově chované druhy.
zaz rdo