Noc kostelů otevře na severu Čech brány 276 sakrálních objektů
Litoměřice 30. května (ČTK) - Do letošního 15. ročníku Noci kostelů se na severu Čech zapojuje 276 sakrálních objektů, což je o 30 více než loni. Lidé se sejdou i na místech, kde už kostel nestojí. Pořadatelé připravili koncerty chrámových sborů, noční prohlídky míst, kam se obvykle lidé nedostanou, ochutnávky mešního vína. Někde zazní zvuk nově odlitých zvonů. ČTK o tom informovala Milena Davídková, koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi, pod kterou patří zejména Ústecký a Liberecký kraj.
Zájem o akci ze strany pořadatelů i návštěvníků každým rokem stoupá. Letos je rekordní počet přihlášených kostelů. Mezi nováčky patří sakrální objekty např. v Kvítkově, Rovensku pod Troskami, Chotiměři, Českém Jiřetíně, Třebenicích nebo ve Vinci. Přihlásily se také dvě místa, kde kdysi kaple nebo kostel stávaly. Patří k nim zaniklá kaple na Mariánské skále v Ústí nad Labem, dnes poutní místo, kde bude při Noci kostelů slavnostně otevřena naučná stezka. Druhým místem je zaniklý kostel Všech svatých v bývalé obci Radovesice u Bíliny, která musela před 40 lety ustoupit místní těžbě. Radovesický kostel byl 3. března 1983 zasypán, stejný osud potkal i celou obec. Na jejich místě se uskuteční vzpomínkové setkání.
Zapojeny jsou letos také zámecké kaple v Děčíně, Jimlíně, Bělé pod Bezdězem, na Červeném hrádku u Jirkova, kaple na hradech Valdštejně a Grabštejně, a kostel v areálu zámku v Konojedech u Úštěku. Na své si přijdou milovníci historie při komentovaných prohlídkách, výstupech do kostelních věží či ke zvonům. Připraveny budou výstavy fotografií, výtvarné dílničky a poznávací programy pro děti, ochutnávka mešního vína nebo specialit místní farnosti.
Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova představí orloj s historickými osobnostmi, připraven je kulturní program v kostele vyzdobeném skleněnými výtvory Jiřího Pačinka, prohlídka místní sklárny a skleněné zahrady. V kostele sv. Petra a Pavla v Mimoni a v kostele sv. Anny v Jedlce zazní zvuk nově odlitých zvonů, které byly slavnostně zavěšeny v květnu tohoto roku. Čerstvě zrekonstruovaná památka, výklenková kaple na cestě z Chotiměře do Velemína, bude během večera slavnostně požehnána. Podrobnosti zájemci najdou na webu akce.
fir sd
Expozice v Brně připomíná tichá hrdinství lidí v obou totalitách 20. století
Brno 29. května (ČTK) - Příběhy lidí, kteří se postavili nacistické a komunistické zvůli, připomíná nová expozice Tichá hrdinství. Slavnostně ji dnes otevřeli v Institutu Paměti národa Brno, a to za účasti premiéra Petra Fialy (ODS). Expozice využívá zvukové i obrazové materiály, speciální promítací komory, rozšířenou realitu a interaktivní obrazovky. Je vhodná pro dospělé i školáky starší 12 let.
"Chceme strhnout žáky, ale i dospělé k dobrodružnému odkrývání dramat 20. století," řekl Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum.
Životní příběhy čtyř méně známých českých hrdinů vybrali tvůrci z více než 10.000 rozhovorů ze sbírky Paměti národa. Jaryna Mlchová se za druhé světové války zapojila do domácího odboje. Své chemické vzdělání využila při míchání látek, které způsobovaly nepravou žloutenku a zachránily řadu lidí před transportem do koncentračních táborů. Tomáš Sedláček bojoval proti nacistům na západní i východní frontě, aby se pak v 50. letech stal politickým vězněm v komunistických kriminálech.
Milena Blatná pracovala v účtárně jáchymovských dolů. Postupně začala pomáhat tamním vězňům při kontaktu s jejich rodinami. Tajně pronášela dopisy. Později se za jednoho z jáchymovských vězňů sama provdala. I přes hrozící ztrátu vlastní svobody odolala tlaku na spolupráci se Státní bezpečností. Leopold Färber už jako chlapec pomáhal protinacistickým odbojovým skupinám. Po roce 1948 se rozhodl v odboji pokračovat. Odseděl si osm let ve vězení.
"Spojuje je jedno - všichni nezištně svými odvážnými rozhodnutími pomáhali druhým navzdory tomu, že tím často riskovali vlastní bezpečí. Chtěli usnadnit životy lidem, kteří žili v nešťastné době," uvedl kurátor Viktor Portel.
Instituty Paměti národa vznikají z iniciativy organizace Post Bellum a díky podpoře firem i soukromých dárců. Brněnský institut sídlí v Radnické ulici, kde také provozuje kavárnu, pořádá pravidelné přednášky, besedy, autorská čtení, projekce i krátkodobé výstavy a organizuje divadelní kroužek.
Jan Tomandl gcm