Šéfka německé diplomacie je v Kyjevě, počtvrté od ruské invaze
Kyjev 11. září (ČTK) - Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková přicestovala do Kyjeva na svou čtvrtou návštěvu od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, informovala dnes agentura DPA. Baerbocková po svém příjezdu slíbila Ukrajině další podporu na její cestě do Evropské unie, ale také trvala na dalších reformách, zejména v boji proti korupci.
Návštěva je zamýšlena jako projev solidarity týden před Valným shromážděním OSN v New Yorku, dodala ministryně.
Ukrajina brání "veškerou naši svobodu", zdůraznila politička Zelených. Přislíbila, že se Kyjev může na Berlín spolehnout, a to i ohledně podpory na ukrajinské cestě do EU.
Ukrajina má postavení kandidátské země EU od loňského června. Evropská komise tehdy definovala sedm priorit pro reformy, z nichž některé považuje za splněné. Nová zpráva o pokroku Ukrajiny se od EK očekává příští měsíc, poznamenala DPA.
Baerbocková podle ní naléhala na větší úsilí v boji proti korupci. Řekla, že výsledky Kyjeva v reformě soudnictví a mediálních zákonů jsou již působivé. Stále ale existují mezery ohledně uplatňování zákona namířeného proti vlivu oligarchů a v boji proti korupci, upozornila. Nicméně také EU podle ministryně musí rychle pracovat na přípravě na "rozmístění více židlí u stolu“.
Na pozadí pokračujících ruských útoků proti ukrajinské infrastruktuře a dodávkám energií Baerbocková uvedla, že je záhodno propojit energetickou síť s Ukrajinou ještě těsněji.
Kritizovala Rusko rovněž za to, že nejenže zabíjí děti svými bombami, ale také je podle ní unáší z dětských domovů a škol, aby je deportovalo do převýchovných táborů či dalo k adopci v Rusku. Za srdcervoucí označila zprávy o "extrémním vymývání mozků ruskými úřady s cílem zničit jakékoli mosty mezi dětmi a jejich rodinami a vlastí".
Německo podporuje ty organizace a úřady, které "poskytují traumatizovaným dětem bezpečný domov", uvedla šéfka německé diplomacie a zdůraznila, že tyto zločiny se musí řešit. "Úplně prvním krokem k míru od (ruského prezidenta Vladimira) Putina je nechat tyto děti, aby se vrátily domů," uvedla. Téma by mělo hrát důležitou roli i během VS OSN.
Baerbocková naposledy byla na Ukrajině v lednu, kdy jako první členka německé vlády od začátku války navštívila Charkov na východě Ukrajiny, blízko ruských hranic. Předtím byla v Kyjevě od vypuknutí války v únoru 2022 dvakrát - v polovině května 2022 jako první členka kabinetu a v polovině loňského září.
msk mka
Ukrajina má na protiofenzívu ještě 30 až 45 dní, říká americký generál
Washington 10. září (ČTK) - Ukrajinská armáda má na svoji protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí začne zhoršovat a začne bránit dalším operacím, řekl stanici BBC předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Mark Milley. Ukrajinci podle něj postupují pomaleji, než se očekávalo, ale "těžké boje pokračují". Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v sobotu na konferenci v Kyjevě připustil, že v chladném počasí a za mokra se bojuje hůře, nicméně jde podle něho o adaptaci a ne o přerušení bojových operací.
Milley uvedl, že je podle něj příliš brzy na to říct, zda protiofenzíva Kyjeva selhala. "Ukrajina skrze ruské obranné linie postupuje velice vytrvale ... říkal jsem už na začátku této války, že to bude dlouhý, pomalý a těžký konflikt s mnoha ztrátami a tak to přesně je," řekl Milley.
Milley s BBC mluvil společně se svým britským protějškem Tonym Radakinem, který uvedl, že "Ukrajina vyhrává a Rusko prohrává". Připomněl, že Ukrajina v bojích o své teritorium postupuje a podařilo se jí získat zpět 50 procent území, které Rusko zabralo.
Budanov řekl, že i po změně počasí Ukrajina bude v boji pokračovat. "Zastavila zima bitvy v minulém roce? Ne, tak to nebylo. Proč si myslíte, že se tak stane letos? Vojenské operace budou pokračovat, pokračovat bude i protiofenziva," řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky.
Ukrajinská armáda loni 11. listopadu dobyla jihoukrajinský Cherson, v zimě, kdy ovšem panovalo mírné počasí, se odehrávaly tvrdé boje o Bachmut na východě země. Ruskojazyčný servis BBC píše, že na to, že se loni v zimě ukrajinské útočné operace zpomalily, měla spíše než počasí vliv dostupnost techniky a munice.
Milley s Radakinem spolu podle BBC hovořili i o plánech Severní Koreje poskytnout Moskvě zbraně pro boje na Ukrajině. Jak Spojené státy, tak Jižní Korea se obávají, co by Rusko mohlo KLDR výměnou za zbraně nabídnout.
"Tohle spojenectví je odrazem katastrofální chyby, které se Rusko dopustilo, když zahájilo invazi na Ukrajinu," poznamenal Radakin.
Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivních operacích poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti na jihovýchodě země. Na druhé straně ruské síly pokračují v útočných operacích východně od Charkova, podél linie Kupjansk - Svatove - Kreminna, kde do konce srpna dokázaly získat několikakilometrové území.
hab vdv ml