Čínská centrální banka překvapivě snížila základní úrok na 1,70 procenta
Peking/Šanghaj 22. července (ČTK) - Čínská centrální banka překvapivě snížila svou sedmidenní reverzní repo sazbu o desetinu procentního bodu na 1,70 procenta. Snaží se tak podpořit hospodářský růst, který v posledních čtvrtletích zvolňuje. Centrální banka snížila i další dvě sazby, kterými reguluje nabídku úvěrů domácnostem a firmám. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Sedmidenní reverzní repo sazba je v Číně základní krátkodobou úrokovou sazbou. Měnová autorita zároveň oznámila, že zlepší mechanismus operací na otevřeném trhu. Výnosy dluhopisů čínské vlády na oznámení o snížení sazeb zareagovaly všeobecným poklesem.
'Snížení sazeb je jeden krok správným směrem. Očekávám, že další snížení úroků přijde, až cyklus snižování sazeb zahájí americká centrální banka (Fed),' řekl hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management Čang Č'-wej. 'Skutečnost, že čínská centrální banka nepočkala, až Fed sníží sazby jako první, naznačuje, že vláda si je vědoma tlaku, jemuž čínská ekonomika čelí,' dodal.
Oznámení přichází poté, co centrální banka uvedla, že upraví fungování transmise měnové politiky. Guvernér Pchan Kung-šeng v červnu řekl, že sedmidenní reverzní repo sazba v zásadě plní funkci hlavní úrokové sazby.
Čínští statistici minulý týden uvedli, že hrubý domácí produkt (HDP) Číny se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,7 procenta, a dál tak zpomalil z tempa 5,3 procenta v prvním čtvrtletí. Výsledek zaostal za odhady. Ekonomiku táhne dolů pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra. Nepříznivá data vycházejí najevo v době, kdy se čínští komunisté sešli k jednání, které mají jednou zhruba za pět let. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku světa.
Krátce po snížení své hlavní sazby centrální banka oznámila, že o desetinu procentního bodu sníží i své klíčové úvěrové sazby. Roční primární úvěrová sazba (LPR) se tak snížila na 3,35 procenta, pětiletá sazba LPR se pak snižuje na 3,85 procenta. V Číně je většina nových a nesplacených úvěrů založena na jednoleté sazbě LPR, zatímco pětiletá sazba ovlivňuje ceny hypoték.
'Dnešní snížení je neočekávaným krokem, pravděpodobně kvůli prudkému zpomalení dynamiky růstu ve druhém čtvrtletí a také kvůli požadavku na 'dosažení letošního růstového cíle‘ ve třetím plénu,“ řekl hlavní ekonom společnosti Macquarie se zaměřením na Čínu Larry Hu. Třetím plénem odkazuje na jednání čínských komunistů a cíle, které stanovili.
Kurz čínského jüanu po snížení sazeb klesl na téměř dvoutýdenní minimum 7,2750 jüanu za dolar, později část ztrát smazal. Výnosy čínských státních dluhopisů klesaly po celé délce výnosové křivky, u bondů se splatností deset a 30 let až o tři bazické body. Výnos desetiletých dluhopisů se později ustálil kolem 2,24 procenta, výnos těch třicetiletých kolem 2,45 procenta.
spr
Výrobci hliníkových obalů Ball Aerosol ve Velimi loni stoupl zisk na 566 mil.Kč
Velim (Kolínsko) 22. července (ČTK) - Výrobci hliníkových obalů pro aerosolové spreje Ball Aerosol Packaging CZ ve Velimi na Kolínsku loni meziročně stoup zisk o 59 procent na 565,8 milionu korun. Tržby společnosti dosáhly 3,79 miliardy korun. Rok 2023 byl pro závod velmi úspěšný, a to z pohledu nových investic i výsledků výroby, uvedla společnost ve výroční zprávě, kterou ČTK poskytla.
"Naše expanze a úspěch přilákaly nové zákazníky, včetně významných společností, které vyměnily pocínovaný plech za hliníkové obaly," řekla ČTK ředitelka závodu Lenka Přibyslavská. Loni společnost spustila další výrobní linku, s investicemi do rozšíření výroby počítá i letos.
Ve velimském závodě denně vyrobí 1,5 milionu hliníkových obalů, zejména pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Poptávka po aerosolových výrobcích se podle vedení společnosti zvýšila, výroba loni meziročně stoupla o deset procent. Letos proto firma chystá další rozšíření výrobní haly a hledá nové zaměstnance, zejména na technické pozice.
Úspěch výroby hliníkových obalů v Česku lze podle Přibyslavské přičítat vysoké úrovni technického vzdělání a kvalifikaci pracovníků. "Kombinace vysoce kvalifikované pracovní síly, silné tradice technických znalostí a závazku k inovacím a kvalitě vynesla Českou republiku mezi lídry ve výrobě hliníkových obalů," míní Přibyslavská.
V roce 2011 začala společnost s vývojem odlehčených hliníkových plechovek. "V roce 2014 jsme si nechali patentovat slitinu ReAl, která snižuje hmotnost plechovek o deset procent ve srovnání se standardním materiálem. Od té doby jsme postupným odlehčováním plechovek dosáhli snížení hmotnosti o 25 až 30 procent," řekla Přibyslavská.
Závod ve Velimi zaměstnává zhruba 400 lidí. Většina produkce míří k zahraničním zákazníkům. Společnost má pobočky ve více než 100 zemích a od roku 1880 dodává hliníkové obaly pro nápoje, osobní péči a domácí produkty. Po celém světě Ball Corporation zaměstnává 16.000 lidí a v roce 2023 vykázala čisté tržby ve výši 14,03 miliardy dolarů. V Česku má ještě dva závody na výrobu hliníkových nápojových plechovek v Plzni a v Dýšině u Plzně.
dkl dr