Kazachstán uspořádá referendum o stavbě jaderné elektrárny, uvedl prezident
Astana 1. září (ČTK) - Kazachstán uspořádá referendum, které rozhodne, zda ve středoasijské zemi bude postavena první jaderná elektrárna, oznámil dnes prezident Kasym-Žomart Tokajev podle tiskových agentur. V zemi, kde bývala hlavní sovětská jaderná střelnice, jde o citlivou otázku.
'To, zda se postaví, anebo nepostaví jaderná elektrárna je mimořádně důležitá otázka pro budoucnost naší země. Navrhuji tedy předložit tuto otázku lidem v celostátním referendu. O přesném termínu rozhodneme později,' řekl Tokajev v tradičním poselství k národu.
Vláda Kazachstánu dlouho debatovala o návrhu na výstavbu jaderné elektrárny vzhledem k potřebě nových kapacit na výrobu elektřiny. Dokonce vytipovala místo na jihovýchodě země, kde by elektrárna měla být postavena, a zmínila ruskou korporaci Rosatom jako partnera při výstavbě, napsala agentura Reuters.
Ale někteří aktivisté se stavějí proti projektu kvůli bezpečnostním obavám a také kvůli historii země: za Sovětského svazu se v Kazachstánu nacházela jaderná střelnice Semipalatinsk, kde se od roku 1949 uskutečnily stovky zkoušek jaderných zbraní, než byl polygon v roce 1991 uzavřen.
Následky zkoušek pociťuje obyvatelstvo země dodnes; experti podle agentury AFP odhadují, že asi půldruhého milionu lidí bylo vystaveno zvýšeným dávkám radioaktivity a oblasti poblíž polygonu dodnes hlásí zvýšený výskyt rakoviny.
'Na jedné straně Kazachstán jako největší producent uranu na světě by měl mít vlastní jadernou elektrárnu, ale na druhé straně se hodně občanů a někteří experti obávají o bezpečnost jaderné elektrárny,' uvedl Tokajev.
Kazachstán je rozlehlá země, mnohem větší než Británie, Francie, Itálie, Německo a Španělsko dohromady. Loni zajistil 43 procent těžby uranu ve světě. Navzdory reformám je režim stále autoritářský a prezidentovy návrhy se obvykle stávají skutečností. Uspořádání referenda o jaderné elektrárně by bylo první svého druhu v zemi, ve které předchozí tři plebiscity jen potvrzovaly přijatá politická rozhodnutí, podotkla AFP.
msk jrm
Čína dál podpoří ekonomiku, umožní bankám držet v rezervách méně deviz
Peking 1. září (ČTK) - Čína se snaží více podpořit svou ekonomiku, jejíž oživení po pandemii je pořád slabé. Mezi investory totiž převládají obavy o další vývoj hospodářství. Čínská centrální banka (PBOC) proto letos poprvé snížila objem devizových vkladů, které musejí banky držet v rezervách. Rozhodnutí přišlo krátce poté, co úřady oznámily nové stimuly pro sektor nemovitostí a představily plány na rozšíření daňových úlev pro rodiny s dětmi, uvedla agentura Bloomberg.
Oznámené kroky jsou nejnovějším úsilím o posílení důvěry v druhou největší ekonomiku světa, která slábne pod tíhou přetrvávající krize na trhu s bydlením, zhoršující se globální poptávky a rostoucí nezaměstnanosti. Úřady zatím přistoupily k postupnému zavádění cílených opatření a vyhnuly se velkým stimulačním krokům zavedeným v době globální finanční krize v roce 2008. Obávají se teď zvýšení úrovně zadlužení.
Centrální banka snížila podíl vkladů v devizových rezervách, které musejí finanční instituce držet, na čtyři procenta z dosavadních šesti.Tento krok zvyšuje objem zahraničních měn dostupných na místním trhu, čímž se nákup jüanů stává pro obchodníky relativně atraktivnějším.
Čínský jüan v srpnu klesl vůči dolaru na nejnižší hodnotu od roku 2007. Ani překvapivé snížení úrokových sazeb nedokázalo zlepšit chmurnou náladu investorů způsobenou pokračujícím slabým výkonem ekonomiky. V letošním roce už jüan klesl zhruba o pět procent a spolu s japonským jenem a malajsijským ringgitem patří k asijským měnám s nejhorším výkonem.
Centrální banka zvýšila podporu měny prostřednictvím řady nástrojů, jako je stanovení silnější denní referenční sazby, než se očekávalo, nebo podněcování státních bank k prodeji dolarů, a také zpřísněním likvidity u takzvaného offshore jüanu, se kterým se může volně obchodovat v zahraničí.
Aby zvýšily poptávku v sektoru nemovitostí, umožnily úřady největším městům snížit akontaci pro kupce domů, a podpořily úvěrové ústavy, aby snížily sazby u stávajících hypoték, což by mohlo povzbudit výdaje domácností. Ukončení dvouletého propadu na trhu s bydlením je důležité pro oživení růstu, protože tento sektor a související odvětví tvoří přibližně pětinu ekonomiky.
V oblasti daní Čína ve čtvrtek představila kroky ke zvýšení odpočtu daně z příjmu fyzických osob. Odpočty se týkají péče o děti a vzdělávání dětí. Tyto kroky mají pomoci řešit měnící se demografickou situaci v zemi a podpořit spotřebu domácností.
irl spr