Rožnov p. R. chce zavést experimentální hromadnou dopravu, formu sdílené dopravy
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 26. července (ČTK) - Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku chce zavést experimentální hromadnou dopravu. Město s 16.000 obyvateli se zapojilo do projektu digitalizované dopravy Tunnll. Jde o formu sdílené hromadné dopravy, uživatel si v aplikaci objedná dopravu autobusem, který jej následně doveze na místo zvolené klientem a po cestě reaguje na objednávky dalších uživatelů, jež po cestě nabírá, sdělila dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková. Ostrá verze tohoto modelu by mohla být spuštěna v příštím roce.
Zástupci města dnes podepsali smlouvu o spolupráci se společností Tomatiq AB se sídlem ve Švédsku při realizaci projektu digitalizované dopravy Tunnll. "Provozovatel služby nyní bude tvořit digitální dvojče města a v něm simulovat chování uživatelů města. Současně bude vyhodnocovat nejefektivnější trasy, dopravně nejvytíženější časy nebo budoucí zastávky autobusů. Následně bude spuštěn zkušební provoz pro omezenou skupinu uživatelů předtím, než dojde k ostrému provozu," uvedla mluvčí. Město zatím společnosti nic neplatí. Cena jízdného není známa, informace o ní budou po zpracování digitální mapy.
"Dopravní provoz každým rokem narůstá a pokud chceme snížit automobilovou zátěž, musíme lidem nabídnout adekvátní alternativu. Projekt, do kterého jsme se zapojili, je unikátní, nikdo v republice ho prozatím nevyzkoušel. Pevně věřím, že tato doprava, která funguje podobně jako Uber, tedy na objednávku přes mobil, osloví především produktivní část populace a velmi rychle se s ní naši občané sžijí. Jsme však prozatím na počátku projektu a na ostrý provoz si ještě budeme muset pár měsíců počkat," uvedl starosta Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci).
"Digitalizovanou dopravu máme již vyzkoušenou ve Španělsku v menším městě, kde se ukázala po této službě vysoká poptávka. Nyní oslovujeme i několik měst ve Švédsku a jsem rád, že naším dalším partnerem v Evropě bude město Rožnov pod Radhoštěm, protože právě svou rozlohou je pro tento způsob dopravy ideální," uvedl ředitel projektu Tunnll Kirill Blazhko.
Další přidanou hodnotou sdílené dopravy pro město je podle starosty i fakt, že v ideálním případě nemusí být financována městem. "Pokud budou trasy dobře zmapované a efektivní, je tato forma dopravy schopná si sama na sebe vydělat, a nezatíží tak rozpočet města. Samozřejmě jsem si vědomi i rizik, které s sebou tato forma sdílené dopravy nese a její úspěšnost budeme moci vyhodnotit cca až po roce ostrého provozu," uvedl Kučera.
jmk hj
Akcie v Číně i Hongkongu citelně zpevnily, Peking chystá pomoc ekonomice
Šanghaj/Hongkong 25. července (ČTK) - Akcie na burzách v pevninské Číně i v Hongkongu dnes výrazně zpevnily. Investoři nákupem reagovali na zprávy, že vláda v Pekingu se chystá podpořit ekonomiku, jejíž oživení slábne. Na téměř dvoutýdenní maximum vůči dolaru se dostal čínský jüan. Nejvýraznější růst byl patrný v odvětví vyspělých technologií a realit, přestože někteří analytici se k dopadům státní podpory stavějí skepticky.
Hlavní index hongkongských akcií Hang Seng si připsal 4,10 procenta na 19.434,40 bodu. Akcie technologických firem si jako celek připsaly šest procent. Index CSI 300, který sleduje výkonnost tří set největších akciových titulů na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, přerušil šestidenní sérii ztrát. Posílil o 2,89 procenta na 3915,12 bodu. Akcie developerů si připsaly více než 14 procent.
Jüan k dolaru kolem 10:55 SELČ vykazoval růst o více než 0,6 procenta na 0,1401 USD. K posilování čínské měny přispělo i to, že státní banky prodávaly dolar a naopak nakupovaly jüany.
Peking zvýší podporu hospodářství - zaměří se přitom na zvýšení domácí poptávky, posílení důvěry a na prevenci rizik. S odvoláním na výstup z pondělního zasedání politbyra o tom informovala agentura Nová Čína. Politbyro je druhým nejvyšším rozhodovacím orgánem čínské komunistické strany.
Příslib podpory ekonomiky následuje týden poté, co zpráva čínského statistické ho úřadu ukázala, že oživení hospodářství po uvolnění protipandemických opatření ztrácí dynamiku. Růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve druhém čtvrtletí meziročně zrychlil na 6,3 procenta z tempa 4,5 procenta v prvním čtvrtletí. Je to však o jeden procentní bod slabší růst, než čekali analytici.
Japonský list Nikkei poukázal na to, že analytici jsou skeptičtí ohledně toho, jak se avizovaný plán projeví. "Úlevná růstová vlna aktiv by mohla trvat několik dní, protože trhy měly před zasedáním politbyra nízká očekávání," uvedli v poznámce klientům analytici banky Barclays. "My si myslíme, že trhy budou sledovat, zda a jak se tato prohlášení (politbyra) promítnou do skutečných opatření," dodali.
Investiční banka Goldman Sachs očekává, že čínské úřady v příštích měsících zavedou kombinaci měnových, fiskálních, majetkových a spotřebních opatření, aby podpořily ekonomiku.
lsk spr