Papež se v Mongolsku setkal se šamany, mnichy či pravoslavným knězem
Ulánbátar 3. září (ČTK) - S mongolskými šamany, buddhistickými mnichy či knězem ruské pravoslavné církve se dnes setkal papež František při pokračování své návštěvy Mongolska. Setkání kladlo důraz na roli, kterou může náboženství sehrát v budování světového míru, a poskytlo ukázku mongolské tradice náboženské tolerance, napsala agentura AP.
František podle ní pozorně naslouchal, když více než desítka duchovních od křesťanských po hinduistické popisovala svou víru a svůj pohled na koncept nebe. Sám tuto příležitost využil k tomu, aby vyzval politické lídry, aby si z události vzali příklad a vydali se 'cestou sdružování a dialogu', uvádí agentura AFP.
'Skutečnost, že jsme spolu na jednom místě, je sama o sobě vzkazem: Náboženské tradice ve své originalitě a pestrosti představují mimořádný potenciál pro dobro ve službách společnosti,' uvedla hlava katolické církve na akci konané v divadle v mongolské metropoli Ulánbátaru.
František dnes v Ulánbátaru rovněž předsedal mši na hokejovém stadionu, které se zúčastnilo asi 2000 lidí. Na závěr poslal pozdravy občanům Číny a vyzval tamní katolíky, aby 'byli dobrými křesťany a dobrými občany', napsala agentura Reuters.
Při své řeči si papež k sobě pozval bývalého a současného biskupa Hongkongu Johna Tong Hona a Stephena Chowa, kteří přicestovali do Mongolska se skupinou asi 40 hongkongských poutníků. Z pevninské Číny nebylo zřejmě žádnému biskupovi dovoleno do Mongolska odjet, uvedla agentura AP.
Podle médií si papež Mongolsko, ležící mezi Ruskem a Čínou, vybral jako cíl cesty také proto, aby vyslal vzkaz těmto dvěma velmocím, zejména však Pekingu, s nímž Vatikán neudržuje diplomatické vztahy.
Agentura AP v souvislosti s dnešním mezináboženským setkáním připomíná perzekuci náboženských menšin v Číně. Jako možný signál směrem k Pekingu byl interpretován papežův sobotní výrok, že vlády se nemusí katolické církve obávat, protože nemá žádný politický program. František kromě toho při setkání s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem ocenil mírovou zahraniční politiku Mongolska, které udržuje dobré vztahy s Ruskem, Čínou, ale také například se Severní Koreou.
Mongolsko, kde žije jen asi 1400 katolických věřících, navštěvuje František jako první papež v dějinách církve. V pondělí zamíří zpět do Vatikánu.
lcm lex jrm
Thajsko má novou vládu, vede ji realitní magnát, který je i ministrem financí
Bangkok 2. září (ČTK) - V Thajsku byla ustavena nová vláda, které předsedá jedenašedesátiletý realitní magnát Sríttcha Tchavisin. Ten se stal i novým ministrem financí. Informovala dnes agentura Reuters. Na koalici se dohodla Strana Thajců, která skončila v květnových volbách druhá, i se stranami podporovanými armádou. Nejvíce Thajců přitom v květnu volilo prodemokratickou stranou Budoucnost vpřed. Zemi dosud vedl bývalý armádní generál Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci při vojenském převratu v roce 2014.
Vítězné straně z květnových voleb se vládu sestavit nepodařilo a minulý měsíc thajský parlament zvolil premiérem politického nováčka Sríttchu Tchavisina, jehož nominovala Strana Thajců spojená s miliardářskou rodinou Šinavatrů. Tato strana v novém kabinetu podle Reuters dostala vedení ministerstev obrany, dopravy, obchodu, zdravotnictví a zahraničí.
Sríttcha Tchavisin sice dříve slíbil, že se se stranami podporovanými armádou nespojí, později ale tuto koalici hájil s tím, že je nutné rychle začít pracovat na zlepšení ekonomiky. Ta se nyní potýká s problémy kvůli slabšímu exportu a nižším investicím. Centrální banka minulý měsíc uvedla, že celoroční prognóza ekonomického růstu o 3,6 procenta by mohla být snížena.
Nový thajský premiér slíbil, že na prvním jednání vlády se ministři budou zabývat životními náklady obyvatel a sníží ceny elektřiny a plynu. Rovněž uvedl, že pro podpoření cestovního ruchu uvolní vízová omezení pro občany Číny.
Sríttcha Tchavisin byl parlamentem zvolen premiérem v srpnu v den, kdy se do Thajska po 15 letech vrátil expremiér Tchaksin Šinavatra a jeho sestra, expremiérka Jinglak Šinavatrová. Ti odešli do exilu, aby se vyhnuli trestům vězení za zneužití moci a korupci. Oba byli svrženi při vojenských převratech a obvinění označili za politicky motivovaná. V pátek král Mahá Vatčirálongkón expremiérovi Šinavatrovi snížil osmiletý trest na jeden rok, což zdůvodnil jeho loajalitou k monarchii a také chatrným zdravím.
Největším koaličním partnerem Strany Thajců je Strana thajské hrdosti, která podle Reuters povede školství, vnitro či ministerstvo práce. Konzervativní a proarmádní strany dostaly ve vládě složené ze tří desítek ministrů na starost mimo jiné energetiku a životní prostředí.
nob ml