+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Čeští egyptologové našli v Sakkáře ztracenou hrobku egyptského vysokého úředníka

 ČR Egypt archeologie
Ramesses III Malovaný reliéf, Medinet Habu, Theban Nekropole, Luxor, Egypt Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 25. září (ČTK) - Čeští egyptologové po několikaletém pátrání znovu objevili v Sakkáře hrobku egyptského vysokého úředníka Ptahšepsese, kterou před zhruba 160 lety nalezl francouzský archeolog Auguste Mariette, ale následně zmizela pod pískem. Česká archeologická expedice ztracenou hrobku i prozkoumala včetně pohřební komory, kde našla kompletní mumii hodnostáře ležícího na zádech. Podle analýzy muž, který žil v období 25. a 24. století před naším letopočtem, zemřel v poměrně vysokém věku, bylo mu nejméně 65 let. V tiskové zprávě o tom dnes informovala za Český egyptologický ústav Renata Landgráfová.
Po prozkoumání mumie egyptskými antropology lze říci, že mumie poskytuje nové důležité údaje o vývoji mumifikace v období pyramid Staré říše...
"K znovuobjevení hrobky Ptahšepsese v roce 2022 vedlo detailní satelitní snímkování oblasti a studium starých map. Byla tak znovuobjevena hrobka muže, který změnil běh egyptských dějin a která představuje jeden z největších objevů expedice v poslední době," uvedl vedoucí výzkumů v Abúsíru a Sakkáře Miroslav Bárta. Ptahšepses byl podle Landgráfové v egyptské historii prvním známým úředníkem nekrálovského původu, který se mohl oženit s královskou dcerou. Vzal si dceru zakladatele páté dynastie. Archeologové během vykopávek odhalili a zdokumentovali 42 metrů dlouhou a 22 metrů širokou nadzemní část mastaby, která zahrnovala poměrně dobře zachovanou kapli s malovanou výzdobou ve vchodu, dvě místnosti pro majitelovy sochy a dlouhou přístupovou chodbu. Letos na jaře odborníci prozkoumali i pohřební komoru. Podle Landgráfové byla sice ve starověku vykradena, přesto v ní zůstaly části původní pohřební výbavy včetně keramiky, zbytky votivních darů nebo mumifikované ryby. V částečně otevřeném sarkofágu byla kompletní mumie hodnostáře. "Po prozkoumání mumie egyptskými antropology lze říci, že mumie poskytuje nové důležité údaje o vývoji mumifikace v období pyramid Staré říše," uvedla Landgráfová a doplnila, že výsledky analýzy také potvrzují poměrně vysoký věk předpokládaný u Ptahšepsese na základě jeho životopisu na nepravých dveřích, které z hrobky vyzvedl při svém objevu v druhé polovině 19. století archeolog Mariette. A ve skutečnosti podle antropologů muž v sarkofágu zemřel ve věku nejméně 65 let.
Klíčová slova - ČR - Egypt - archeologie -
Hrobku stejnojmenného vezíra našli českoslovenští egyptologové už před zhruba 60 lety, byl to tehdy jejich první úspěch na pyramidových polích v Abúsíru u egyptské metropole. Proti Ptahšepsesovi, jehož hrobku odborníci nyní znovuobjevili, byl ale tento hodnostář mladší, upřesnila pro ČTK Landgráfová. ktp snm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Věda a technika (vat). ID zprávy: T2023092502121|507277. Vydána 25.09.2023 11:40:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Analytici: Pokles důvěry v ekonomiku ukazuje na problém s oživením
Deutsche Welle: Chorvatské ochránce životního prostředí znepokojují turisté
Do roku a půl by se podle Válka mohla v Česku obnovit výroba penicilinu
Nové belgické muzeum přibližuje historii piva a doporučí, které vám sedne
Mnoho Izraelců bohužel Pásmo Gazy ignoruje, říká novinář žijící na hranici

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.