e15: Petrof kvůli nákladům přesune výrobu levnějších nástrojů do Indonésie
Praha 12. února (ČTK) - Královéhradecký výrobce klavírů a pianin Petrof přesune část výroby do zahraničí. Levnější typy nástrojů pro něj bude produkovat indonéská společnost. Prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová to řekla deníku e15. Výroba v Indonésii začne ve druhé polovině letošního roku. Důvodem přesunu jsou vysoké náklady na pracovní sílu v Česku, drahá energie či rostoucí cena materiálu.
Petrof indonéskému výrobci odhalí kompletní dokumentaci včetně výkresů a designu. Asijský partner nástroje zhotoví, Petrof je odkoupí a poté prodá. 'Výrobní náklady budeme mít v Indonésii přinejmenším o polovinu nižší než v Česku. Výroba v Hradci se co do počtu kusů zmenší, ale ne o moc,' řekla Ceralová Petrofová deníku.
Jméno indonéské společnosti majitelka Petrofu vzhledem k uzavřené dohodě o mlčenlivosti prozatím nezveřejnila. Má se ale jednat o podnik, který vyrábí pro světově proslulé značky pian přes dvacet let, uvádí e15. Nástroje budou vznikat odděleně od ostatní produkce, Petrof také bude schvalovat členy personálu, který bude jeho piana vyrábět.
Výroba v Indonésii začne ve druhé polovině letošního roku, aby firma stihla sezonu vánočních nákupů. Už letos vznikne zhruba tři sta pian. V příštích letech má výroba v Indonésii postupně narůstat, a to až ke dvěma tisícům pian ročně. Nástroje Petrof prodá buď přímo v jihovýchodní Asii, kde se díky spolupráci vyhne povinnosti platit cla, nebo v Evropě či v USA.
Nejlevnější nástroje bude Petrof vyrábět v Indonésii kompletně. Dražší modely budou vyráběny v Indonésii a dokončovány v Hradci Králové, kde Petrof sídlí. Produkce vyšších modelů pianin a koncertních klavírů zůstane celá v Česku.
Firma Petrof, jejíž vznik sahá do roku 1864, měla v roce 2022 tržby 247 milionů korun a čistý zisk 8,7 milionu Kč. O rok dříve firma vydělala 34,5 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné v internetové Sbírce listin. Důvodem poklesu zisku byl výpadek dodávek do Ruska a na další východní trhy kvůli válce na Ukrajině a pokles prodejů v Číně, která byla stále zasažena restrikcemi kvůli epidemii koronaviru. Celková produkce hradecké továrny loni činila v roce 2022 asi 1150 nástrojů.
Petrof již v licenci vyrábí piana v Číně. Předloni pro tamní trh vyrobil asi 3500 nástrojů. Produkuje je tam pod značkami Rösler, Scholze či Fibich.
dto mha
Papež svatořečil první ženu z Argentiny, obřadu se zúčastnil i prezident Milei
Vatikán 11. února (ČTK) - Papež František dnes prohlásil za svatou argentinskou řeholnici Maríi Antonii de Paz, která se tak stala první svatořečenou ženou z papežovy rodné země. Kanonizační mše v bazilice svatého Petra ve Vatikánu se zúčastnil také nový argentinský prezident Javier Milei, který v minulosti papeže nevybíravými slovy kritizoval. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.
María Antonia de Paz y Figueroa, známější jako Mama Antula, byla argentinská římskokatolická řeholnice z 18. století. V mládí se vzdala rodinného bohatství, aby pečovala o chudé a nemocné. Pořádala též populární duchovní cvičení včetně meditací, jejím vzorem byli jezuité. Papež František, sám jezuita, ji v pátek označil za "dar argentinskému lidu a také celé církvi".
Svérázný pravicový libertarián Milei v minulosti napadal papeže Františka za to, že obhajoval sociální spravedlnost, výrazy jako imbecil, ale i horšími. Od nástupu do úřadu loni v prosinci však svůj tón zmírnil, uvedla agentura Reuters. Papež tehdy oponoval, že těmto urážkám nevěnuje příliš pozornosti a že důležité je, co politici dělají v úřadu, ne v předvolební kampani.
Při dnešní bohoslužbě seděl prezident Milei v první řadě a na konci obřadu s papežem prohodil pár slov, potřásli si rukama a objali se. V pondělí jej má František přijmout na soukromé audienci.
V sobotním rozhovoru v argentinské rozhlasové stanici Milei prohlásil, že František je "nejdůležitějším Argentincem v dějinách" a že se těší na vzájemný plodný dialog. Vyjádřil také naději, že se 87letý papež bude těšit natolik dobrému zdraví, aby mohl přicestovat na návštěvu Argentiny.
František, někdejší arcibiskup Buenos Aires, si pohněval řadu svých krajanů, když od svého zvolení papežem v roce 2013 svou rodnou zemi nenavštívil. Papež říká, že se na cestu do vlasti možná konečně vydá v druhé polovině letošního roku.
Milei svou týdenní zahraniční cestu, která jej zavedla mimo jiné do Izraele, v pondělí uzavře setkáním s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou.
sch spr