Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Borrell slíbil Kyjevu více než milion nábojů do konce roku, uvádí média

Kyjev 7. února (ČTK) - Ukrajina dostane do konce roku více než milion dělostřeleckých nábojů, přislíbil dnes podle ukrajinských médií v Kyjevě šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské agresi, zůstává podle něj hlavní prioritou unie, která by měla bránící se zemi poskytnout vše potřebné k vítězství. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba při této příležitosti naléhal především na rychlé zvýšení dodávek dělostřelecké munice, kterou ukrajinské jednotky potřebují k odražení ruských útoků. EU loni slíbila Ukrajině dodat milion nábojů do března, ale slib dokáže naplnit nejvýše z poloviny, připomněl server BBC News. Borrell podle agentury Unian poukázal na růst zbrojní výroby v EU o 40 procent, což mu dovoluje uvést konkrétní množství munice, kterou dostane Ukrajina. "Do konce roku počítáme s 1,155.000 (náboji)," řekl. Borrrll před cestou do Kyjeva upozorňoval, že unie neplní vlastní plány dodávek dělostřelecké munice Ukrajině nikoliv kvůli nedostatečným výrobním kapacitám, ale protože náboje jsou exportovány do jiných zemí. Ukrajina očekává od EU tři naléhavé kroky ke zvýšení objemu dodávek dělostřeleckých nábojů, uvedl Kuleba podle agentury Interfax-Ukrajina. Vyzval vlády členských zemí EU, aby podepsaly dlouhodobé kontrakty se zbrojovkami, které by jim pomohly zvýšit výrobní kapacity. Dalším krokem má být odstranění všech právních a administrativních překážek bránících spolupráci evropských a ukrajinských zbrojovek. Za nezbytné ukrajinský ministr označil také jednání s evropskými zbrojovkami a s třetími zeměmi, aby upravily stávající kontrakty a prioritně se zaměřily na dodávky munice Ukrajině. Současně je záhodno zvýšit dovoz munice z třetích zemí. Pokud se to podaří, pak zvýšení dodávek dělostřeleckých nábojů pocítí vojáci bojující na frontě, dodal ministr.
Klíčová slova - Ukrajina - Rusko - boje - diplomacie - zbraně -
Kvůli ruskému vzdušnému útoku na ukrajinské hlavní město byl Borrell nucen druhý den své čtvrté návštěvy Kyjeva od začátku války zahájit v protileteckém krytu. Na tiskové konferenci vybídl k uctění obětí náletu a podotkl, že si uvědomuje, že od vypuknutí války se Ukrajinci museli uchýlit do krytu při více než 40.000 ruských útocích. msk jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Strojírenství (str) - Zbraně (zbr). ID zprávy: T2024020705702|508825. Vydána 07.02.2024 15:38:30. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Borrell slíbil Kyjevu více než milion nábojů do konce roku, uvádí média


Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem
Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil nový návrh zákona o mobilizaci
Analytici: Vstup do systému ERM II bez termínu pro přijetí eura je nesmysl
DIHK: USA předstihnou Čínu a budou nejdůležitějším obchodním partnerem Německa
Maloobchod se loni propadl o 4,1 pct, prosinec ale potvrdil oživení spotřeby

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.