V opravené kapli v Chotěboři přibylo skoro stoleté harmonium, budou tam koncerty
Chotěboř (Havlíčkobrodsko) 16. května (ČTK) - V opravené kapli svaté Anny v Chotěboři na Havlíčkobrodsku bylo tento týden osazené koncertní harmonium. Nástroj z první poloviny 20. století doporučil zakladatel stálé expozice harmonií v Prostějově a koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha, který při Noci kostelů 7. června harmonium dvěma koncerty představí veřejnosti. Kaple patří městu. ČTK to dnes řekli Ondřej Mucha a chotěbořský starosta Ondřej Kozub (ODS).
Harmonium by mohlo znít při různých příležitostech. 'Já bych rád, aby kaple svaté Anny znovu ožila. Konaly se tam svatoanenské poutě, ty dávno v Chotěboři zanikly, takže bychom je chtěli obnovit,' řekl starosta. Uspořádat by tam šlo třeba i letní koncert či svatbu. Vloni dalo město přibližně za milion korun opravit památku zvnějšku, příští rok by mohlo přijít na řadu její okolí. 'Pak to bude nádherný prostor pro menší komorní záležitosti,' uvedl.
Neoklasicistní kaple byla podle památkového katalogu na kopci u města postavená v roce 1902, v místě původní kaple. Je u ní studánka a lipová alej.
Nově osazené harmonium nahradilo v kapli malý nástroj poničený červotočem. K propojení sběratele s chotěbořskou radnicí pomohla náhoda. Tamní hráč na varhany se byl podívat v prostějovské expozici a po necelém měsíci se Muchy po telefonu zeptal, jestli neví o harmoniu pro kapli svaté Anny. 'Já jsem shodou okolností psal posudek na ten nástroj, co tam je teď, takže jsem ho doporučil,' řekl Mucha.
Harmonium bylo postavené firmou August Förster v dnešním Jiříkově (tehdy Georgswalde) v severních Čechách. 'Je to jeden z těch velkých koncertních modelů,' uvedl Mucha. Město za něj zaplatilo 5000 korun. Včetně drobných oprav a dopravy by celkové náklady podle starosty neměly převýšit 15.000 korun.
Historická hodnota harmonií podle Muchy ještě není doceněná, pořád se objevují názory, že jde o lacinou náhradu varhan. Přitom je to plnohodnotný nástroj, který si zaslouží návrat do života koncertního i liturgického, řekl. Harmonia se kdysi z koncertních sálů, salonů a divadel rozšířila do kaváren, domácností, škol a obřadních síní, vlastnili je varhaníci. Pak je začaly vytlačovat elektrofonické nástroje. 'Ale třeba v Americe už je spousta muzeí harmonií a v Evropě je nás poměrně hodně sběratelů,' uvedl Mucha. Dodal, že přijde doba, kdy už harmonia nebudou. Prostějovská sbírka s víc než 110 nástroji je největší v Česku.
vst dr
Po dlouhé nemoci dnes zemřel herec a tanečník Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let
Praha 15. května (ČTK) - Po dlouhé nemoci dnes zemřel tanečník, herec a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND.
Harapes v roce 2012 získal Thálii za celoživotní taneční mistrovství. Muž, jehož jméno je pro mnohé synonymem českého baletu, po skončení aktivní taneční kariéry našel své místo v muzikálu a činohře, učil a působil i v politice, na podzim 2016 kandidoval do Senátu za ANO.
Narodil se v Chomutově a v polovině 60. let absolvoval na Taneční konzervatoři v Praze. Od roku 1966 byl členem baletu ND, kde od roku 1971 působil jako sólista. V letech 1987 až 1989 byl sólistou a šéfem baletu Laterna magika, od roku 1990 pak 12 let působil ve funkci uměleckého šéfa baletu první české scény. V Národním divadle působil do roku 2009.
Balet ale jeho dětským snem nebyl. 'Toužil jsem hrát na housle. Asi se mi líbil ten futrál, aby každý viděl, že chodím do houslí...rodiče ale preferovali pianino, které bylo doma,' vzpomínal v rozhovoru s ČTK před svými 70. narozeninami na své dětství v početné rodině. V hudební škole ale maminka našla rytmiku. 'Řekla si: Ten náš Vlastík si pořád prozpěvuje a poskakuje, já ho tam přihlásím, aby to dostalo nějaký řád,' dodal pozdější mistr svého oboru.
Během své více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru Národního divadla. Za všechny lze jmenovat Prince v Labutím jezeře, Spící krasavici, titulní role v Macbethovi, Faustovi, Faunově odpoledni, Spartakovi, Hoffmannových povídkách a Odysseovi, Romea i Merkucia v Romeovi a Julii nebo Basila v Donu Quijotovi. Jako host působil na zahraničních scénách, například v Německu, Francii, Belgii či Nizozemsku.
Vlastimil Harapes byl také úspěšným filmovým a divadelním hercem. Ztvárnil role ve filmech Markéta Lazarová, Den pro mou lásku nebo Bolero. Vystupoval v divadelních hrách Bouře a Maškaráda a objevil se i v televizních inscenacích Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, byl například i součástí komparzu ve Starcích na chmelu.
vid snm