Cameron: Je silný důvod použít zmrazený ruský majetek na obnovu Ukrajiny
Washington 7. prosince (ČTK) - Existují silné argumenty pro použití zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zahraničí David Cameron. Zároveň využil své návštěvy Spojených států k tomu, aby americké politiky vyzval ke schválení dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu.
Cameron dnes na bezpečnostním fóru ve Washingtonu řekl, že o otázce použití zmrazeného ruského majetku hodlá hovořit se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.
"Existuje velmi silný důvod pro to, abychom řekli 'místo pouhého zmrazení vezměme ty peníze a dejme je na obnovu Ukrajiny; to bude, chcete-li, záloha na reparace, které Rusko jednou bude muset zaplatit za nelegální invazi, kterou podniklo," řekl Cameron.
"Prošel jsem si všechny argumenty a dosud jsem neviděl nic, co by mě přesvědčilo o tom, že je to špatný nápad," citovala dále agentura Reuters nového šéfa britské diplomacie.
Také lídři EU se v říjnu shodli, že unie musí pokročit v debatách o tom, jak by mohla využít zisky ze zmrazených ruských aktiv na podporu obnovy Ukrajiny. Unie od loňské ruské invaze zablokovala aktiva ruské centrální banky v celkovém objemu přes 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč).
Bývalý britský premiér využil dnešní návštěvy Washingtonu podle Reuters také k výzvě americkým politikům, aby schválili nový balík vojenské pomoci Ukrajině.
"Neobávám se o sílu a jednotu a konsensus a statečnost ukrajinského lidu. Obávám se, že neuděláme to, co je třeba," řekl Cameron. "Musíme zajistit, že jim poskytneme zbraně, ekonomickou podporu, morální podporu, diplomatickou podporu, ale hlavně vojenskou podporu, která může být rozdílná," dodal konzervativní politik a zdůraznil, že "evropská bezpečnost je také americkou bezpečností".
Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh o nové pomoci Ukrajině a Izraeli, kterou požaduje prezident Joe Biden. Výměnou za podporu balíčku, který zahrnuje i další položky, požadují výrazné zpřísnění americké imigrační politiky. Na pomoc Kyjevu by balík navržený v Senátu vyčlenil přibližně 61 miliard dolarů (1,38 bilionu korun).
Biden varoval, že vítězství Ruska nad Kyjevem by postavilo Moskvu do pozice, kdy by mohla zaútočit na spojence v NATO a zatáhnout americké vojáky do války.
zdp ank
Archeologové našli u Břeclavi kování opasku odkazující k neznámému kultu
Brno 7. prosince (ČTK) - Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u Břeclavi bronzové kování opasku odkazující k neznámému pohanskému kultu. Pochází z 8. století našeho letopočtu a je na něm vyobrazen had požírající tvora podobného žábě. Masarykova univerzita o tom dnes informovala na webu. Lokalita se již v minulosti proslavila nálezem zvířecího žebra s vyrytým nápisem ve starobylých germánských runách.
Boj s drakem nebo hadem je jedním ze základních motivů kosmogonického mýtu o stvoření světa. Interakci žáby a hada lze spojovat i s kultem plodnosti. Artefakty s identickým vyobrazením byly identifikovány na různých místech střední Evropy, vzdálených od sebe stovky kilometrů. Podle vědců dokládají existenci dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku propojoval populace různého původu.
"Když bylo kování opasku s motivem hada požírajícího žábu s pomocí detektorů kovu v jihomoravské lokalitě u Břeclavi objeveno, domnívali jsme se, že jde o jedinečný nález s unikátní výzdobou. Později jsme však zjistili, že se další takřka identické artefakty nacházejí i na území Německa, Maďarska a Čech. Uvědomil jsem si, že jsme na stopě dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku před příchodem křesťanství propojoval různé regiony střední Evropy. Zorganizovali jsme proto mezinárodní vědecký tým, který se začal nálezy detailně zabývat," přiblížil objev vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU Jiří Macháček.
"Motiv hada či hada požírajícího svoji oběť se objevuje v germánské i avarské či slovanské mytologii. Byl to všeobecně pochopitelný a důležitý ideogram. Dnes už jeho významu přesně nerozumíme, ale na počátku středověku propojoval v duchovní rovině různé národy žijící ve střední Evropě," doplnil Macháček.
Podle archeologů patří lánský nález do skupiny tzv. avarských opaskových kování, která se ve střední Evropě vyráběla v 7. a 8. století našeho letopočtu a byla součástí kroje Avarů, původně nomádského národa, který se usadil v Karpatské kotlině, tedy v oblasti dnešního Maďarska. Jejich módu přebíraly i okolní národy, např. Slované.
O nálezu publikovali archeologové z MU článek v jednom z nejvýznamnějších světových archeologických časopisů Journal of Archaeological Science. Výzkum se ve zmíněné lokalitě uskutečnil díky projektu EXPRO financovaném Grantovou agenturou České republiky.
lip gcm