Západní představitelé plánují varovat SAE před obchodem s Ruskem, píše WSJ
Washington 4. září (ČTK) - Představitelé USA, Británie a Evropské unie plánují tento týden společně zatlačit na Spojené arabské emiráty, aby zastavily dodávky zboží do Ruska, které by mohlo pomoci Moskvě ve válce proti Ukrajině. Napsal to dnes list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na své zdroje, podle nichž byly dosavadní žádosti na toto téma z velké části ignorovány.
Američtí a evropští představitelé tvrdí, že jsou stále více znepokojeni tím, že do Ruska směřuje více zboží západní výroby přes SAE, přestože USA tlačí na ostatní země, včetně sousedů Ruska, jako je Arménie, aby tento obchod omezily.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že úřady hledají pomoc u všech zemí, které 'jsou využívány k obcházení kontrol vývozu a přesměrování zakázaného zboží k ruským koncovým uživatelům'.
Vyslanci USA, Británie a EU dříve společně i samostatně cestovali do zemí, jako je Turecko a Kazachstán, aby tlačili na úřady, aby tomuto jednání zabránily.
Představitel SAE uvedl, že země nadále vede úzký dialog s mezinárodními partnery včetně USA a Evropské unie o konfliktu na Ukrajině a jeho důsledcích pro globální ekonomiku.
Představitelé Washingtonu a evropských hlavních měst jsou ode dneška na návštěvě v SAE v rámci kolektivního celosvětového úsilí o to, aby se počítačové čipy, elektronické součástky a další tzv. výrobky dvojího užití nedostaly do ruských rukou, uvádí zpráva WSJ.
SAE, které jsou členem ropné aliance OPEC+, do níž patří i Rusko, udržují s Moskvou dobré vztahy navzdory tlaku Západu, aby pomohly izolovat Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, která začala v únoru 2022.
Spojené arabské emiráty, dlouholetý partner USA na Blízkém východě, invazi na Ukrajinu v OSN několikrát odsoudily, ale zároveň se snažily udržovat vztahy s Ruskem, což je součástí jejich zahraničněpolitické strategie široké mezinárodní angažovanosti. Vládce Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zájid navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina a před cestami i po nich komunikoval s americkými představiteli. Minulý měsíc SAE oznámily, že se připojí ke skupině rozvíjejících se zemí BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Zároveň ale uvedly, že nechtějí, aby byla země využívána jako centrum pro západní společnosti, které by překládkou zboží obcházely sankce.
ban mka
WSJ: Podle téměř tří čtvrtin amerických voličů je Biden pro úřad příliš starý
Washington 4. září (ČTK) - Většina amerických voličů se domnívá, že současný prezident Joe Biden je příliš starý, než aby se znovu ucházel o Bílý dům, vyplývá ze sondáže deníku The Wall Street Journal (WSJ). Osmdesátiletý Biden se podle předvolebních průzkumů nyní jeví jako nejpravděpodobnější oponent Donalda Trumpa, lídra v průzkumech před republikánskými primárkami. Voliči podle WSJ nejčastěji neschvalují, jak Biden přistupuje k ekonomice, bezpečnosti hranic a vztahům s Čínou.
Negativní vnímání Bidenova věku a jeho politiky mezi voliči se odráží v jeho nízké celkové popularitě. Bidena jako prezidenta pozitivně vnímá jen 39 procent voličů. V odpovědi na dotaz, zda dobře dělá svoji práci, pak odpovědělo kladně 42 procent dotázaných.
Ačkoliv republikánský uchazeč Trump je pouze o tři roky mladší než Biden, jeho věk jako překážku vnímá jen 47 procent dotázaných, tedy o 26 procentních bodů méně než u Bidena. Bidena však voliči celkově vnímají jako důvěryhodnějšího, upřímnějšího a sympatičtějšího člověka. Pokud by oba dotyční kandidáti zvítězili ve stranických primárkách a volby se konaly nyní, Trump i Biden by podle WSJ získali shodně 46 procent hlasů.
Primárky Demokratické i Republikánské strany se budou v amerických státech konat nejpozději od února příštího roku postupně až do června. Finále volebního klání mezi demokratickým a republikánským kandidátem je pak naplánované na 5. listopadu 2024.
'Voliči prahnou po změně, ale ani jeden z vedoucích kandidátů není tou změnou, kterou by si představovali,' uvedl Michael Bocian z Demokratické strany, který společně s republikánským kolegou Tonym Fabrizioem dotyčný průzkum provedl.
Průzkum vychází poté, co Biden strávil měsíce cestováním po Spojených státech a propagováním své ekonomické politiky známé jako Bidenomics, legislativních změn, investic do infrastruktury a čisté energie a technologií. Demokratický prezident se chlubí také nárůstem počtu pracovních míst a výše mezd, snížením inflace a nejnižší americkou nezaměstnaností za posledních téměř 50 let, píše WSJ.
Trump se na druhou stranu potýká se čtvrtým trestním stíháním, které však neškodí jeho popularitě mezi republikánskými voliči, a se svým týmem připravuje podrobné plány pro případ, že by se stal příštím americkým prezidentem; hovoří o reformě státní správy, větší bezpečnosti hranic a konci války na Ukrajině.
WSJ průzkum provedl mezi 24. a 30. srpnem mezi 1500 registrovanými voliči.
vdv mka