+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Ekonomové očekávají další globální dopady konfliktu Izraele a Hamásu

Washington 15. října (ČTK) - Ekonomové vyhlížejí další globální dopady konfliktu Izraele a hnutí Hamás. Čekají, zda se situace přenese i do jiných zemí, což by mohlo vést k dalšímu růstu cen ropy a odlivu kapitálu do bezpečných aktiv, napsala dnes agentura Reuters. Izrael se připravuje na pozemního útok v Pásmu Gazy, kterou ovládaná radikální islamistické hnutí Hamás. Civilisty vyzval, aby se stáhli na jih pásma. "Vypadá to, že se schyluje k masivní pozemní invazi do Gazy a k rozsáhlým ztrátám na životech," řekl Ben Cahill z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Kdykoli dojde ke konfliktu takového rozsahu, vyvolá to reakci trhu," dodal. V uplynulém týdnu se obavy z konfliktu promítly do cen aktiv a přispěly k pátečnímu oslabení akcií. Americký akciový index SP 500 klesl o 0,5 procenta. Investoři nakupovali bezpečná aktiva, a tak cena zlata stoupla o zhruba tři procenta a dolar se vyšplhal na týdenní maximum. Ceny ropy v pátek vyskočily o téměř šest procent. Investoři se obávají, že do konfliktu by se mohly zapojit další země v regionu, který je největším světovým producentem ropy na světě. "Pokud to bude vypadat na rozšíření konfliktu, ceny ropy dále porostou," konstatoval ekonom Michael Englund ze společnosti Action Economics. Rozšíření konfliktu by pravděpodobně vedlo ke zvýšení inflace a úrokových sazeb, myslí si ekonom Bernard Baumohl ze společnosti The Economic Outlook. Výjimkou by v tomto scénáři mohly podle něj být Spojené státy, protože zahraniční investoři budou v případě globálního konfliktu přelévat kapitál do země, kterou považují za bezpečné útočiště. ""Úrokové sazby (v USA) by mohly klesnout," řekl. "Očekávejte posílení dolaru," řekl Baumohl.
Klíčová slova - Izrael - Palestina - Svět - hospodářství - boje - ropa -
Zapojení dalších zemí do konfliktu by se mohlo odrazit i na jiných palivech. Napovídá tomu nedávný vývoj, kdy společnost Chevron zastavila vývoz zemního plynu přes hlavní podmořský plynovod mezi Izraelem a Egyptem. Případný nárůst cen ropy pravděpodobně nebude mít významný dopad na ceny plynu v USA ani na spotřebitelské výdaje. "Spotřebitelé pravděpodobně v dohledné době nepocítí významný dopad na ceny plynu," řekl Englund. lsk kpc
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Politika (pol) - Energie (ene) - Suroviny, nerosty (sur). ID zprávy: T2023101503079|507462. Vydána 15.10.2023 15:30:33. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Írán varoval Izrael před následky, USA posílají další letadlovou loď
Plošná opatření v souvislosti s růstem ceny plynu Stanjura nepředpokládá
Preciosa představila v Kamenickém Šenově novou skeletovou pec
Analytici: Volby v Polsku v ČR ovlivní kurz koruny a ceny pohonných hmot
Aukce nabídne za milionové sumy díla Muziky, Filly, Šímy a Kupky

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.