Památku světce Jana Sarkandra znovu připomene pouť z Holešova na Svatý Hostýn
Holešov (Kroměřížsko) 11. května (ČTK) – Památku umučeného holešovského faráře Jana Sarkandra v sobotu 13. května na Kroměřížsku znovu připomene pouť smíření. Věřící čeká přibližně 15 kilometrů dlouhá trasa z Holešova na Svatý Hostýn. Jako každoročně se pouť uskuteční v historizujícím stylu, chybět nebudou účastníci v krojích, řekla dnes ČTK Lenka Karhanová, starostka pořádající jednoty Orel Holešov.
Poutě se mohou zájemci letos zúčastnit posedmé. Poutníci vyrazí v 08:00 od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Holešově. "Většinou nám pan kaplan nebo pan děkan dá požehnání a vyprovodí nás. Jdeme s křížem a s ostatky svatého Jana Sarkandra," řekla Karhanová.
Zatímco v prvních ročnících pouti předcházela bohoslužba v holešovském kostele, loni nastala změna. "Mši svatou nyní máme až na Hostýně," uvedla Karhanová. Bohoslužba v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně začne ve 14:45.
Poutníci půjdou z Holešova na Svatý Hostýn tradiční trasou se zastávkami v holešovském zámeckém parku, Dobroticích, Jankovicích, Chomýži, Brusném, Slavkově pod Hostýnem a u Vodní kaple pod vrcholem Hostýna. "Většinou nás ve vesnicích místní vítají zvoněním na kapličkách a připraví nám nějaké pohoštění. My si vždycky řekneme o tom místě, pomodlíme se růženec a pokračujeme dále. Držíme to v tradičním duchu starých poutí," řekla Karhanová.
Kolik lidí se pouti zúčastní, je podle organizátorů obtížné odhadovat, záleží i na počasí. V minulých ročnících však v procesí většinou kráčely desítky lidí. Pouť lze absolvovat na etapy nebo jít jen její část. Pro méně pohyblivé zájemce vypraví pořadatelé na Svatý Hostýn autobus.
K Sarkandrovi se váže legenda z roku 1620, kdy Moravu plenili polští kozáci, lisovčíci. Podle ní z městských bran Holešova tehdy vyšlo procesí v čele s Janem Sarkandrem, který přemluvil Poláky a svou náboženskou autoritou útok zastavil. Sarkander byl po odvrácení útoku kozáků obviněn, že o něm předem věděl. Byl vyslýchán a poté umučen v Olomouci.
Sarkander byl uctíván okamžitě po umučení, na Moravě vznikaly jeho sochy a obrazy. Za blahoslaveného byl prohlášen až v roce 1859, svatořečil ho papež Jan Pavel II. v roce 1995. Pro katolíky Sarkander představuje vzorného služebníka Páně, kterého si Bůh vyvolil jako nástroj zkoušek i milosti.
chv dr
Vůdci ASEAN vyzvali k ukončení násilí v Barmě, ovládané juntou
Jakarta 10. května (ČTK) - Vůdci členských států Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na summitu v Indonésii vyzvali k okamžitému ukončení násilí v Barmě, které vládne vojenská junta. Účastníci summitu odsoudili mimo jiné víkendový útok na konvoj indonéských a singapurských diplomatů, kteří byli na východě Barmy na humanitární misi.
Indonéská ministryně zahraničí Retno Marsudiová se minulý měsíc na indonéském ostrově Bali tajně sešla s juntou dosazeným šéfem barmské diplomacie Than Schweiem. Marsudiová v pondělí ministrům zahraničí zemí ASEAN řekla, že "mezi zainteresovanými stranami v Barmě jsou velké rozpory" a mírové řešení barmské krize nelze v nejbližší budoucnosti zřejmě předpokládat.
Barmská armáda se chopila moci v zemi při převratu 1. února 2021, kdy byla svržena vláda demokratické vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která skončila ve vězení. Při brutálním postupu armády vůči odpůrcům navíc zemřelo přes 2800 civilistů a nejméně 17.000 lidí bylo zatčeno.
Ozbrojený odpor proti juntě nyní vedou příznivci opozice a především povstalci z řad etnických menšin. Armáda zintenzivňuje nálety a další útoky na jejich pozice, obětí se ale často stávají i civilisté.
Vůdci států ASEAN dnes v prohlášení vyzvali k vytvoření podmínek, které by umožnily bezpečné a včasné doručení humanitární pomoci lidem postiženým konfliktem v Barmě a zahájení národního dialogu za účasti všech stran. Diplomatický konvoj, který byl o víkendu napaden, se snažil doručit zásoby některým z více než milionu lidí, které konflikt vyhnal z domovů.
Nejvyšší představitelé barmské junty nemají dovoleno účastnit se schůzek ASEAN na vysoké úrovni, dokud nezačnou realizovat pětibodový mírový plán, na němž se barmská vojenská vláda dohodla s ASEANem krátce po převratu.
Kromě situace v Barmě má dvoudenní summit na programu také jednání o napětí kolem Jihočínského moře a Tchaj-wanu, uvedl filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší. Vůdci ASEAN dnes také jednali například o boji proti obchodování s lidmi, ochraně migračních dělníků či podpoře výroby elektromobilů v regionu, napsala agentura Reuters.
lcm mka
DALŠÍ ZPRÁVY