+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Průvod havířů v Jihlavě připomněl historii těžby stříbra ve městě

 ČR zábava kovy Jihlava
Havířské slavnosti s průvodem kostýmovaných postav havířů prošel historickým centrem města, 24. června 2023, Jihlava. Průvod více než 150 dětí v kostýmech připomíná historii města spojenou s těžbou stříbra a opakuje se každý lichý rok. Kredit: ČTK / Pavlíček Luboš
Jihlava 24. června (ČTK) - Více než 150 dětí dnes dopoledne vytvořilo v Jihlavě kostýmovaný průvod havířů. Připomíná historii města spojenou s těžbou stříbra. Velký kostýmovaný průvod se opakuje každý lichý rok. ČTK to řekl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod. "V průvodu už chodí děti dětí, kteří si to zkusily před 20 lety. Tehdy to šly jako děti a teď už jsou z nich maminky a mají své potomky. Zažívám tak další generaci havířů, z čehož mám krásný pocit. V Jihlavě šlo havířským průvodem už nejméně tisíc dětí," uvedl Kolář. Havířské slavnosti začaly v pátek. Průvod během třídenní akce projde jihlavskými ulicemi třikrát. Poprvé se tak stalo v pátek večer a podruhé dnes. V prvních dvou průvodech vystoupili malí havíři z podzemí na Masarykově náměstí. Nedělní průvod začne u základní školy v ulici Křížová a půjde na tradiční pouť ke kostelu svatého Jana Křtitele. "I když se velký kostýmovaný průvod koná většinou jen v lichém roce, tak ne pokaždé tomu tak bylo. Výjimkou byly třeba roky 2000 a 2016, kdy se také konaly velké průvody," uvedl Kolář. Součástí třídenní akce jsou i jarmark na Masarykově náměstí a festival ve Smetanových sadech, na němž vystoupí přes 20 hudebních skupin a divadelních souborů. Havířský průvod je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Motiv kostýmovaných horníků se poprvé objevil při oslavách v roce 1799. Po sto letech zvyk kostýmovaného průvodu upadal, o jeho renesanci se postaral Johann Haupt, majitel fotoateliéru, historik a později kustod jihlavského muzea. Průvod se stal významnou kulturní akcí města konanou vždy kolem svátku Jana Křtitele.
Klíčová slova - ČR - zábava - kovy - Jihlava -
V roce 1944 procházel Jihlavou havířský průvod na dlouhou dobu naposledy. Několikrát se pak konal v 50. a 60. letech. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999 z iniciativy sdružení Jihlavský havířský průvod. rek snm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur). ID zprávy: T2023062308112|506217. Vydána 24.06.2023 11:51:24. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Nové muzeum v Milovicích mapuje téměř 90 let historie vojenského újezdu
V Olomouci jsou vystaveny klenoty ze sbírek arcibiskupa Fürstenberka
Muzeum umění Olomouc představí nejzajímavější část své sochařské sbírky
Děčínské muzeum se v nové výstavě věnuje námořníkům z českých zemí
Zlínská policie obvinila po úterní razii devět lidí a 14 firem z krácení daně

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.