+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Francouzská firma Imerys bude těžit lithium z rozsáhlého ložiska v Británii

 Británie Francie kovy automoto energie firmy Imerys lithium
Těžba lithia. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn/Paříž 29. června (ČTK) - Francouzská společnost Imerys plánuje těžbu lithia v Británii. Do roku 2030 by z lokality Cornwall na jihozápadě Anglie mohla dodávat materiál potřebný k výrobě dvou třetin baterií pro elektromobily na britských silnicích. Firma dnes uvedla, že hodlá ve svém těžebním závodě ve spolupráci se společností British Lithium do konce desetiletí produkovat asi 20.000 tun ekvivalentu uhličitanu lithného ročně. To by stačilo na zásobování přibližně 500.000 elektrických vozidel. Předpokládá se, že celosvětová poptávka po lithiu vzroste mezi lety 2022 a 2025 přibližně o tři čtvrtiny. Přispějí k tomu vlády i průmyslové podniky, které se snaží zajistit dostatek materiálu pro baterie. Rozšíření elektromobilů totiž podporují jako způsob omezení emisí, uvedla agentura Reuters. V Cornwallu je podle francouzské firmy největší ložisko lithia v Británii. Generální ředitel firmy Imerys Alessandro Dazza upozornil, že rozvoj těžby v Británii a dříve oznámený plán firmy Imerys těžit lithium v centrální Francii může snížit současnou závislost Evropy na dovozu lithia určeného k výrobě baterií. "Tento projekt zcela změní situaci," řekl Dazza novinářům. Většina známých zdrojů lithia se nachází mimo Evropu, mimo jiné v takzvaném lithiovém trojúhelníku zahrnujícím Argentinu, Bolívii a Chile. Společnost Imerys však tvrdí, že má potvrzena velká ložiska pod svými dlouholetými doly na kaolin v Británii a ve Francii. Imerys očekává, že díky projektům v Británii a ve Francii se stane největším evropským producentem tohoto kovu. Akcie podniku díky těmto zprávám dnes dopoledne na burze v Paříži vykazovaly růst skoro o pět procent, zatímco širší trh podle indexu CAC 40 měl k dobru asi půl procenta. Společnost uvedla, že projekt v Cornwallu schválila britská vláda. Ministryně obchodu Kemi Badenochová prohlásila, že dohodu o posílení domácích dodávek důležitých nerostů vítá. Očekává se, že projekt v Británii si vyžádá investice v řádu stovek milionů eur, řekl Dazza novinářům. Podle něj se zatím nedá říct, kolik přesně to bude. Záležet bude mimo jiné na jednáních s úřady o státní podpoře. Projekt v Británii je menší než stávající plán společnosti Imerys na těžbu lithia ve Francii, kde chce firma díky investici za jednu miliardu eur těžit asi 34.000 tun kovu ročně. Dazza uvedl, že výhodou britské lokality bude, že půjde o povrchový důl s nedalekým zpracovatelským zařízením. Společnost Imerys také uvedla, že produkce v Británii by mohla potenciálně začít přibližně ve stejnou dobu jako produkce ve Francii, plánovaná na konec roku 2028. To znamená, že projekt by mohl mít prospěch z takzvaných synergií, tedy aktivit, které se mezi oběma projekty překrývají, díky čemuž je možné ušetřit část nákladů.
Klíčová slova - Británie - Francie - kovy - automoto - energie - firmy - Imerys - lithium -
V rámci partnerství v Británii získala společnost Imerys 80procentní podíl. Využije přitom zpracovatelskou technologii společnosti British Lithium a stávající pilotní projekt na výrobu lithia pro baterie, uvedla francouzská skupina. Při hledání minerálů pro baterie se tradiční energetické společnosti, včetně například americké ExxonMobil, také zaměřují na nové technologie, aby mohly zvýšit dodávky lithia. Největší ložisko lithia v Evropě se nachází pod Cínovcem v Krušných horách, kde se také chystá těžba. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur) - Strojírenství (str) - Automobilový průmysl (aut) - Energie (ene) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023062903501|506236. Vydána 29.06.2023 12:48:07. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Lidem z Chersonu pomáhá kuchyně z Charkova, vaří jim teplé obědy
Gočárova galerie v Pardubicích vystavuje obrazy Pavla Příkaského
V synagoze ve Vel. Meziříčí skončí tržnice letos v létě, památku přebírá město
Benešova vila se na léto více otevře veřejnosti, přístupná bude šest dní v týdnu
Pavla překvapilo, že Česko patří mezi nejhorší v Evropě v povolování staveb

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.