+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Čína a Rusko investují 1,4 miliardy dolarů do lithiových dolů v Bolívii

 Bolívie Čína Rusko kovy automoto energie lithium
Lithiový důl Rockwood. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
La Paz 30. června (ČTK) - Čína a Rusko investují 1,4 miliardy dolarů (téměř 31 miliard Kč) do dvou lithiových dolů v Bolívii. Ve čtvrtek to oznámila bolivijská vláda. Na kov, který se využívá pro výrobu baterií do elektromobilů, je tato jihoamerická země bohatá. V čínské společnosti Citic Guoan i v ruské Uranium One Group má velký podíl stát. Obě firmy spojí síly s bolivijskou státní společností Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) a postaví dva závody na výrobu uhličitanu lithného, uvedl bolivijský prezident Luis Arce. Podle plánu, který představila vláda, vloží skupina Uranium One Group 578 milionů dolarů do závodu v solné poušti Pastos Grandes, zatímco společnost Citic Guoan investuje 857 milionů dolarů do podobného projektu v solné poušti Uyuni. Obě lokality se nacházejí na jihozápadě země v regionu Potosí. Bolivijské ministerstvo energetiky uvedlo, že "každý komplex bude mít výrobní kapacitu 25.000 tun ročně". Práce na nich začnou do tří měsíců. V lednu podepsala bolivijská vláda jinou dohodu s čínským konsorciem CBC o výstavbě dvou továren na lithiové baterie v hodnotě nejméně jedné miliardy dolarů, informovala agentura AFP. Lithium je základním kovem při výrobě baterií pro elektrická a hybridní vozidla a další typy systémů pro ukládání energie. Vzhledem k potřebě učinit automobilový průmysl šetrnějším k životnímu prostředí se lithium stalo strategickou surovinou, i když recyklace použitých baterií je stále problémem. Bolívie odhaduje, že v solné poušti Uyuni je k dispozici 21 milionů tun lithia, a tvrdí, že jde o největší ložisko na světě. Země však má problémy s využíváním svých obrovských zásob, a to jak kvůli jejich umístění a složitosti terénu, tak i kvůli politickému napětí a nedostatku know-how. Ministerstvo energetiky podle svého lednového sdělení očekává, že do roku 2025 vyveze lithium v hodnotě pěti miliard dolarů. To by překonalo i příjmy ze zemního plynu, který je hlavním zdrojem příjmů Bolívie. Loni země z vývozu plynu získala 3,4 miliardy dolarů. Čína by se díky úsilí o zvýšení těžby lithia mohla do poloviny desetiletí podílet na celosvětových dodávkách tohoto kovu téměř třetinou, uvedla v březnu švýcarská banka UBS. Očekává, že doly pod kontrolou Číny, včetně projektů v Africe, zvýší do roku 2025 těžbu na 705.000 tun ze 194.000 tun loni. To zvýší podíl Číny na globálních dodávkách na 32 procent z loňských 24 procent.
Klíčová slova - Bolívie - Čína - Rusko - kovy - automoto - energie - lithium -
Největší evropské ložisko lithia se nachází v České republice, a to pod Cínovcem na Teplicku. Evropská unie zařadila tento kov mezi takzvané kritické materiály. Premiér Petr Fiala v květnu řekl, že Česká republika má v lithiu jedinečnou příležitost přispět k energetické bezpečnosti státu a celé Evropy. Lithium je velmi lehký a měkký, stříbřitě lesklý kov. Dobře vede elektrický proud a teplo. Je základem prakticky všech komerčně používaných a vyvíjených bateriových technologií. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur) - Strojírenství (str) - Automobilový průmysl (aut) - Energie (ene). ID zprávy: T2023063002537|506243. Vydána 30.06.2023 11:42:56. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.