+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 2,22 bilionu korun

 ČR ČNB měna statistika 31.srpna
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 29. září (ČTK) - Dluhy českých domácností u bank v srpnu meziměsíčně stouply o osm miliard korun na 2,22 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 7,6 miliardy na 1,33 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 103 miliard korun a u firem o 26 miliard Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny. Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V srpnu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 1,725 bilionu korun. Zadlužení firem dlouhodobě kolísalo, od letošního března roste. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V srpnu jejich objem dosáhl 721 miliard korun, což je 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.
Klíčová slova - ČR - ČNB - měna - statistika -
Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V srpnu byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB. fsl mha
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Burzy (bur) - Burzy peněžní (bup). ID zprávy: T2023092902299|507308. Vydána 29.09.2023 10:09:37. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Česká národní banka (ČNB)
Centrální banka České republiky. Orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu. Vydává bankovky a mince v měně České republiky, jíž je koruna česká.
Následující zprávy
Adept k ÚS Simon odmítá kritiku za zrušená rozhodnutí, má jich méně než jiní
NYT: Kolik kávy je příliš mnoho?
Předseda Senátu ocenil medailemi mecenáše Dědka nebo kněze Halíka
Karabašská republika přestane existovat; více než polovina obyvatel uprchla
Svatováclavské slavnosti v Českém Krulově mimořádné otevřely renesanční chodby

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.