+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems je v insolvenci,dluží miliony

 ČR energie stavby soud insolvence firmy Alpha_Solar_systems
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Brno 13. listopadu (ČTK) - Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna je v insolvenci, dluží přinejmenším miliony korun. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN), podle kterých jsou kontakty na webu firmy nefunkční a majitel společnosti Petr Nečas nereaguje na telefonáty, SMS ani e-maily. Insolvenční návrh na Alpha Solar systems podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila dělníky a sama i některé elektrárny klientům Alpha Solar systems instalovala. Podle informací Dratelu v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun.
Subjekty záměrně vyvolávají v zájemcích o dotace (na solární elektrárny, pozn. red.) klamný dojem, že jsou oprávněny jako zástupci Státního fondu životního prostředí ČR nabízet podporu z programu pro nízkopříjmové domácnosti Nová zelená úsporám Light...
Firmě Dratel dluží Alpha Solar systems asi 4,2 milionu. "Jednu dobu od nás odebírali až 70 rozvaděčů měsíčně, zlom ale přišel letos na jaře, kdy kvůli poklesu cen elektřiny a krachu společnosti Malina opadla poptávka. Od té doby chtěli odkládat splatnost faktur, až přestali platit úplně. Spolupráci jsem s nimi ukončil v srpnu," řekl HN jednatel Dratelu Jiří Hájek. "Nejen nás, ale i další dodavatele nebo montéry dostali do finančních problémů. V srpnu jsem si musel vzít kontokorent, abychom vůbec přežili," dodal Hájek. Jediným majitelem Alpha Solar systems je nyní podle obchodního rejstříku třiapadesátiletý Petr Nečas z Brna. Předtím byl však podle HN jednatelem a třetinovým vlastníkem podniku až do letošního července i syn Petra Nečase, třicetiletý Adam Nečas. Majitel firmy podle deníku nereagoval na telefonáty, SMS ani dotazy e-mailem a kontakt na stránkách podniku není dostupný. Na webu VašeStížnosti.cz, které provozuje spotřebitelská organizace dTest, je aktuálně na Alpha Solar systems šest stížností. Lidé uvádějí, že firmě zaplatili stovky tisíc korun na zálohách, ale solární panely dosud nemají. Firma jim údajně nevrací zálohy a vůbec nereaguje na dotazy, nebo jen sporadicky odpovídá, že peníze vrátí nebo že elektrárnu ještě nainstaluje. V září na svém webu varoval před jednáním Alpha Solar systems Státní fond životního prostředí (SFŽP). Upozornil i na firmu Národní dotační centrum, ve které je jednatelem podle obchodního rejstříku již zmíněný Adam Nečas, syn vlastníka Alpha Solar systems. "Subjekty záměrně vyvolávají v zájemcích o dotace (na solární elektrárny, pozn. red.) klamný dojem, že jsou oprávněny jako zástupci Státního fondu životního prostředí ČR nabízet podporu z programu pro nízkopříjmové domácnosti Nová zelená úsporám Light," napsal tehdy fond. Podle SFŽP ale tyto firmy nepatří mezi registrované poradce programu NZÚ Light a ve svých materiálech zneužívaly logo fondu.
Klíčová slova - ČR - energie - stavby - soud - insolvence - firmy - Alpha Solar systems -
Letos v květnu už skončil v insolvenci dodavatel fotovoltaických elektráren Energetický holding Malina. V insolvenčním návrhu tehdy uvedl, že má závazky za 1,4 miliardy. V červnu oznámil, že má rozpracováno 1500 zakázek, které hodlá dokončit. U dalších 2200 projektů práce nezahájil. V říjnu věřitelé povolili reorganizaci firmy, jejímž hlavním bodem má být podle dřívějších informací vstup čínského investora. Od června je v insolvenci také ostravská firma FG Energy, která se zabývá instalacemi fotovoltaických zařízení. Insolvenční návrh na ni podalo několik věřitelů, od nichž si firma nechala zaplatit zálohy, ale elektrárny jim nedodala. ver kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Energie (ene) - Stavebnictví a reality (sta) - Kriminalita a právo (zak) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023111302072|507892. Vydána 13.11.2023 9:51:54. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Spojené státy i Rusko podnikly nálety na cíle v Sýrii
Umělá inteligence má uplatnění v evropské justici, třeba při anonymizaci
RFE/RL: Proč vojáci na Ukrajině píší vzkazy na dělostřelecké granáty
The Guardian: Herbáře z 16. století pomáhají odborníkům mapovat proměny flóry
Vědci přišli s nápadem, jak pomocí jazykolamů odhalit množství alkoholu v krvi

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.