+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Čínský průmysl a maloobchod vzrostl více, než se čekalo, dál ale hrozí deflace

 Čína průmysl trh výroba říjen
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 15. listopadu (ČTK) - Průmyslová výroba v Číně a tržby maloobchodu v říjnu meziročně zrychlily růst. Zvýšily se více, než se čekalo, průmyslová výroba stoupla nejvíce od dubna a maloobchod nejrychlejším tempem od května. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Druhé největší ekonomice světa ale podle německého hospodářského deníku Handelsblatt stále hrozí deflace. Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 4,6 procenta, což je rychleji než v září, kdy růst činil 4,5 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že průmysl vykáže růst o 4,4 procenta. Maloobchodní tržby, což je ukazatel spotřebitelských výdajů, vzrostly v říjnu o 7,6 procenta po růstu o 5,5 procenta v září. Analytici očekávali, že se tržby zvýší o sedm procent. Slabým místem čínského hospodářství ale zůstává realitní sektor - investice do nemovitostí se snížily o 9,3 procenta. Podle analytiků se odvětví stále vypořádává s dopady zásahu proti nadměrnému zadlužování developerů před dvěma lety, který je spolu s pandemií covidu- 19 uvrhl do krize. Čínská ekonomika v létě zpomalila v důsledku poklesu světové poptávky po čínském vývozu a právě kvůli dalšímu zhoršení situace v sektoru nemovitostí. Podle oficiálních údajů rostla ekonomika v období od července do září meziročním tempem 4,9 procenta, což překonalo odhady analytiků, kteří předpovídali růst asi o 4,5 procenta. Bylo to však mnohem pomalejší meziroční tempo než 6,3 procenta v předchozím čtvrtletí. Širší ukazatel inflačních tlaků v ekonomice, deflátor HDP, byl poprvé od roku 2015 dvě čtvrtletí po sobě záporný. To naznačuje, že ekonomika se může nacházet v období deflace, tedy poklesu cen.
Klíčová slova - Čína - průmysl - trh - výroba - říjen -
Zpráva o mírném oživení čínské ekonomiky přichází v den, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching schází v Kalifornii téměř po 12 měsících se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se v posledních letech vystupňovalo, zprvu kvůli zavedení dovozních cel za administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa, po kterém za Bidena následovala další omezení v oblasti technologií. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Obchod (obo). ID zprávy: T2023111502743|507930. Vydána 15.11.2023 10:31:11. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Průzkum: Přes 60 procent Čechů má obavu, že v budoucnu přijdou o svobodu
Hypomonitor: Objem hypoték v říjnu meziročně stoupl o 123 procent, sazby klesly
Registry: Zadlužení Čechů ve 3. čtvrtletí stouplo o 3,5 pct na 3,26 bilionu Kč
Kfir, Jaffa, Širi, Šaron a další, AFP identifikovala přes 200 rukojmích v Gaze
Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí prudce klesla, sílí hrozba recese

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.