Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 2,9 procenta, čekalo se méně

 Japonsko HDP 3.čtvrtletí
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Tokio 8. prosince 2023 (ČTK) - Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí oslabila výrazněji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) v období od července do září klesal tempem 2,9 procenta, zatímco ve druhém čtvrtletí ještě vykazoval růst. V konečné zprávě to dnes uvedla japonská vláda. K prudkému poklesu přispělo snížení spotřebitelských i podnikatelských výdajů. Předběžný odhad uváděl pokles o 2,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí ekonomika ještě rostla. V přepočtu na celý rok tempo růstu HDP dosahovalo po revizi 3,6 procenta, což je ale slabší růst, než uváděla předběžná zpráva. Podle ní růst činil 4,5 procenta. Ve výdajích domácností se odráží vysoká inflace. Vedle výdajů klesaly i reálné mzdy. "Slabá osobní spotřeba bude v dohledné době zřejmě ještě pokračovat, protože reálný disponibilní příjem pravděpodobně prodlouží pokles, což se považuje za faktor pomalé spotřeby," uvedl ekonom Kota Suzuki ze společnosti Daiwa Securities. Kapitálové výdaje klesly ve třetím čtvrtletí o 0,4 procenta, zatímco předběžný odhad uváděl pokles o 0,6 procenta. Soukromá spotřeba, která tvoří více než polovinu HDP, se v období od července do září snížila o 0,2 procenta. Podle původního odhadu se nezměnila.
Klíčová slova - Japonsko - HDP -
Jde o první pokles japonské ekonomiky za poslední tři čtvrtletí a někteří ekonomové nevylučují, že Japonsko směřuje do hospodářské recese. Vývoj by také mohl oddálit ústup japonské centrální banky od záporných úrokových sazeb, napsala agentura Reuters. lsk spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023120801803|508126. Vydána 08.12.2023 9:28:35. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 2,9 procenta, čekalo se méně


Hodnota majetku amerických domácností ve třetím čtvrtletí poprvé za rok klesla
Brunovského obraz Zahrada se dnes vydražil za rekordních 7,1 milionu korun
Kramářovu medaili od premiéra dostali Němcová, Devátý nebo Róna
Summit Mercosuru ratifikuje vstup Bolívie a obchodní dohodu se Singapurem
Cameron: Je silný důvod použít zmrazený ruský majetek na obnovu Ukrajiny

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.