Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Analýza: Počet fúzí a akvizic českých firem loni klesl o 43 procent na 80

Praha 7. února (ČTK) - Počet fúzí a akvizic českých firem tuzemskými nebo zahraničními investory loni klesl o 43 procent na 80, a byl tak nejnižší za pět let. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla poradenská společnost RSM. Hodnotila transakce minimálně v hodnotě vyšších desítek milionů korun. Investoři se stejně jako předloni zajímali především o maloobchod, logistiku, výrobní průmysl, automatizaci a digitalizaci a celkově IT služby. "Za propad může dílem geopolitická situace, tedy především skutečnost, že pro celou řadu investorů ztratila střední a východní Evropa následkem války na Ukrajině punc bezpečného investičního přístavu," uvedla Lenka Zdražilová z RSM. Zbytek podle ní vyplývá z dlouhodobých problémů Česka, a to drahých nemovitostí i peněz, nedostatku pracovníků a klesající konkurenceschopnosti českého byznysu, který zaspal digitalizaci a zároveň nedokáže obhájit svoji přidanou hodnotu a cenu. Důkaz, že nelze ochlazení zájmu zahraničních investorů svést na válku na Ukrajině, je Polsko, uvedla. Polsko, které je konfliktu geograficky i politicky blíže, totiž opět meziročně rostlo a uskutečnilo se tam 365 transakcí. "Náš severní soused velice rychle převzal štafetu lokálního premianta, kterou jsme se chlubili poslední dvě desetiletí," podotkla. Počet fúzí a akvizic v Polsku vzrostl o sedm procent. Český trh fúzí a akvizic si podle predikce RSM na oživení počká nejméně do poloviny letošního roku. K růstu atraktivity by měly přispět nižší úrokové sazby a konsolidační balíček. Končící osvobození příjmů z prodeje společností může některé podnikatele a rodinné firmy přivést k prodeji. I tak lze ale tento rok čekat maximálně 80 až 100 velkých obchodů. Zdražilová míní, že ani levnější financování nemá potenciál přebít patový stav veřejných reforem, povolovacích procesů nebo nehostinného prostředí pro podnikání a inovace a samozřejmě také vlivy lokální měny, které jsou pro zahraniční investory důvodem k opatrnosti. "Výjimku může tvořit snad jen česká energetika, která nepřestane být pro zahraniční investory atraktivní, nebo technologické společnosti, kde se však opíráme o zvýšenou poptávku v podstatě po celé Evropě,“ poznamenala Zdražilová.
Klíčová slova - ČR - hospodářství - fúze - RSM -
V následujících letech tak budou fúze a akvizice nadále taženy především penězi lokálních investorů. Řada transakcí se odehraje také na půdorysu investičních skupin ze zemí Visegrádské skupiny, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. "Pravděpodobně se tak dočkáme intenzivní konsolidace celých byznysových oborů pod křídla velkých hráčů. A také vzniku skupin nových, především v odvětví IT, technologií nebo inovací. Tuzemští podnikatelé se ale budou muset smířit s mnohdy i výrazně nižší cenou, než možná čekali," uzavřela Zdražilová. fd snm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2024020703070|508817. Vydána 07.02.2024 12:03:19. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Analýza: Počet fúzí a akvizic českých firem loni klesl o 43 procent na 80


Analytici: Za loňský propad maloobchodu může inflace, oživení potvrdil prosinec
Průzkum: 51 procent Izraelců upřednostňuje návrat rukojmích před porážkou Hamásu
Tržby v maloobchodě loni meziročně klesly o 4,1 procenta
ČSÚ dnes zveřejní data k maloobchodním tržbám za prosinec a celý loňský rok
Britský král Karel III. se poprvé od oznámení o rakovině objevil na veřejnosti

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.