Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Průzkum: 51 procent Izraelců upřednostňuje návrat rukojmích před porážkou Hamásu

Tel Aviv 7. února (ČTK) - Asi 60 procent izraelských Židů si myslí, že vláda by neměla souhlasit s dohodou s palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích výměnou za osvobození všech palestinských vězňů a zastavení bojů v Gaze. Izraelští Arabové naopak ze 78 procent takovou dohodu podporují, vyplývá z lednového průzkumu, o němž v úterý informoval server The Times of Israel (ToI). Asi 51 procent Izraelců si myslí, že vláda má upřednostnit návrat rukojmích před porážkou Hamásu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu i tento týden zopakoval, že návrat rukojmích domů se "neuskuteční za každou cenu". K takové dohodě ho tlačí mnozí příbuzní rukojmích, na rychlou dohodu naléhá také izraelská opozice. Více než stovka rukojmích je v zajetí v Pásmu Gazy už čtyři měsíce. Izraelská armáda v úterý oznámila, že ze 136 rukojmích zadržovaných ozbrojenci v Gaze je jich 31 mrtvých. Americký deník The New York Times ale týž den s odkazem na čtyři armádní zdroje uvedl, že izraelská tajná služba má také neověřené informace, že počet mrtvých rukojmích je nejméně o 20 vyšší. Server ToI také napsal, že mezi třemi desítkami mrtvých, o nichž informovala armáda, jsou i dva izraelští vojáci Oron Šaul a Hadar Goldin, kteří zemřeli v Gaze při operaci Ochranné ostří v roce 2014. Hamás zadržuje podle ToI i dva Izraelce, kteří do Gazy přišli sami v letech 2014 a 2015. Podle některých zdrojů trpí Avera Mengistu a Hišám Saíd psychickými problémy. Hamás unesl asi 253 rukojmích loni 7. října při bezprecedentním a překvapivém útoku na izraelské pohraničí, kde také zabil na 1200 lidí, z valné většiny civilistů. První čtyři rukojmí propustil už v říjnu a jednu vojačku osvobodila armáda při začátku pozemní operace v Gaze koncem října. Dalších 105 rukojmích propustil Hamás během dosud jediného příměří koncem listopadu výměnou za asi 240 palestinských vězňů. Netanjahu opakovaně prohlašuje, že cílem ofenzivy v Pásmu Gazy je úplné zničení Hamásu, což ale mnozí považují za nereálné. Tento týden opět vyloučil, že by výměnou za rukojmí propustil tisíce palestinských vězňů, jak požaduje Hamás. V izraelských vězeních je na 9000 Palestinců, z toho přes 6500 jich bylo zatčeno na Izraelem okupovaném Západním břehu od loňského 7. října. Podle serveru ToI Netanjahu v pondělí na jednání své strany Likud prohlásil, že Izrael už zajistil svobodu 110 rukojmím a že Hamás má požadavky, na které izraelská vláda nepřistoupí. Příbuzní rukojmích v posledních týdnech stále častěji demonstrují, aby přiměli vládu k větší snaze o propuštění svých blízkých. Minulý měsíc dokonce skupina příbuzných vtrhla na zasedání parlamentního výboru. Někteří médiím řekli, že mají pocit, že vládu už osvobození jejich blízkých nezajímá. V izraelském parlamentu také minulý měsíc vystoupilo několik žen, jež se koncem listopadu dostaly ze zajetí Hamásu a které popsaly hrůzy zažívané v zajetí.
Klíčová slova - Izrael - Palestina - boje - diplomacie - rukojmí -
V komentáři deníku Haarec se dnes píše, že zatímco rodiny rukojmích a mnohá média věnují větší pozornost uneseným, vláda se snaží vyzdvihovat úspěchy své vojenské operace. Podle tohoto komentáře to vláda dělá částečně proto, aby získala čas pro pokračování bojů. I dnes izraelská armáda oznámila, že za posledních 24 hodin v Pásmu Gazy zabila "desítky bojovníků Hamásu" a našla množství zbraní používaných touto teroristickou organizací. nob mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol). ID zprávy: T2024020702532|508815. Vydána 07.02.2024 10:24:48. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Průzkum: 51 procent Izraelců upřednostňuje návrat rukojmích před porážkou Hamásu


Tržby v maloobchodě loni meziročně klesly o 4,1 procenta
ČSÚ dnes zveřejní data k maloobchodním tržbám za prosinec a celý loňský rok
Britský král Karel III. se poprvé od oznámení o rakovině objevil na veřejnosti
Allianz Trade: Riziko neschopnosti firem splácet závazky loni ve světě kleslo
TASS: Gazprom Export se kvůli české firmě NET4GAS obrátil na arbitrážní soud

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.