+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Čína zaznamenala čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic

 Čína Svět hospodářství finance investice 3.čtvrtletí
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 6. listopadu (ČTK) - Čína zaznamenala poprvé čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic. Přímé investiční závazky, což je široké měřítko přímých zahraničních investic, byly podle předběžných údajů platební bilance v období červenec až září v deficitu 11,8 miliardy USD (268,5 miliardy Kč). To je první čtvrtletní schodek od roku 1998, kdy čínský devizový regulátor začal tyto údaje sledovat. Údaj naznačuje tlak na odliv kapitálu a problémy Pekingu při získávání investic od firem ze zahraničí a může souviset s odklonem západních zemí do Číny a nevýhodnou úrokovou sazbou v Číně, uvedla agentura Reuters. "Část slabých příchozích přímých zahraničních investic může být způsobena repatriací zisků nadnárodních společností," uvedla banka Goldman Sachs. "Protože úrokové sazby v Číně jsou dlouhodobě nižší a úrokové sazby mimo Čínu dlouhodobě vyšší, bude tlak na odliv kapitálu pravděpodobně přetrvávat." Ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard uvedl, že neobvykle vysoký rozdíl v úrokových sazbách způsobil, že firmy odváděly nerozdělené zisky ze země. Zatím nevidí příliš důkazů toho, že by zahraniční firmy celkově omezovaly svoji přítomnost v Číně, ve střednědobém horizontu by však rostoucí geopolitické napětí mohlo brzdit schopnost Číny přilákat přímé zahraničního investice. Firmy podle něj budou upřednostňovat spíše rozvíjející se trhy přátelštější k Západu.
Klíčová slova - Čína - Svět - hospodářství - finance - investice -
Kvůli odlivu přímých zahraničních investic zaznamenala základní platební bilance Číny deficit 3,2 miliardy USD. To je druhý nejvyšší zaznamenaný schodek. irl mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2023110603754|507765. Vydána 06.11.2023 14:19:50. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Na Šumavě obnovují léčivý elixír, který vymyslel přítel Masaryka i Rašína
Petici za zachování koruny jako měny podepsalo podle Svobodných 8900 lidí
Průmysl i stavebnictví zůstávají slabé, bilanci obchodu pomohl pokles dovozu
V Klenotnici muzea v Turnově bude měsíc vystavená souprava granátových šperků
Politico: Válka v Izraeli rozděluje levicové strany po celém Západě

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.