+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Svatého Martina si lidé připomenou mladými víny, husou nebo průvody

 ČR zábava gastro víno sv._Martin
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 11. listopadu (ČTK) - Lidé na mnoha místech země dnes oslaví svátek svatého Martina. Konají se svatomartinské hody, průvody a slavnosti, často spojené s otvíráním a ochutnáváním prvních lahví vína pocházejícího z poslední úrody. Tradiční součástí oslav je pečená husa s knedlíkem a zelím - někteří si ji připravují doma, jiní využijí nabídku restaurací na svatomartinské menu. Pranostika spojená se svatým Martinem, podle níž by měl 11. listopadu přijet na bílém koni, se podle všeho letos nevyplní - i když se ochladí, sněhové přeháňky se objeví zřejmě jen na horách. V brněnské katedrále na Petrově se dopoledne bude žehnat svatomartinským vínům, následuje průvod na náměstí Svobody, kde se po 11:00 slavnostně otevře první láhev. Na český trh letos míří 2,78 milionu lahví svatomartinských vín. Je to nejvíce od roku 2005, odkdy Vinařský fond tuto ochrannou známku propůjčuje vinařům. Svatomartinský průvod dnes dopoledne projde přes pražský Karlův most, Martina na bílém koni s družinou přivítají i Hustopeče, večer se koná průvod, k němuž se připojí obří loutky, divadelníci a muzikanti, také v Jihlavě. Na celý týden je připravený program v Mikulově. Národní zemědělské muzeum v Praze zve na 15. ročník akce Letenská husa. Návštěvníky čekají svatomartinská husa i vína, cimbálová muzika, výroba mašlovaček z husího peří, moštování či starokladrubští koně ve službách pražských strážníků. Svatomartinské akce se konají i na dalších místech republiky. Svatý Martin se narodil zřejmě roku 316 jako syn pohanského římského důstojníka v římské provincii Horní Panonie v dnešním Maďarsku. Ve svých 15 letech začal proti své vůli sloužit v císařské armádě. Legenda říká, že jedné chladné noci uviděl promrzlého žebráka. Martin neváhal a svým mečem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny, z nichž jednu podal žebrákovi. Následující noci se mu zjevil Kristus, oděný právě do poloviny jeho pláště. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít, opustil armádu a začal sloužit bohu. Roku 372 přijal svatý Martin biskupský stolec v Tours. I po jmenování biskupem žil nadále jako mnich ve své chatrči poblíž řeky Loiry. Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců a vinařů. Je také patronem hus, což údajně vzniklo díky legendě, že když se zdráhal přijmout biskupský úřad v Tours, schoval se do husince, hejno hus ho ale svým kejháním prozradilo, a proto musel poctu přijmout. Podle jiné legendy husy rušily svatého Martina při kázání, a proto si nyní odpykávají trest na pekáči.
Klíčová slova - ČR - zábava - gastro - víno -
V minulosti byl 11. listopad důležitým mezníkem hospodářského roku - tento den končívala čeledi služba, čeledíni a děvečky dostávali mzdu a hledali nové hospodáře. V tento den se také uzavíraly obecní smlouvy, konaly se dobytčí a výroční trhy, posvícení a hody. Blížil se adventní půst, svatomartinské husy tak často byly posledními tučnými masitými jídly, která si lidé tehdy před Vánocemi dopřávali. abz ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Potravinářství (ptr). ID zprávy: T2023111002133|507869. Vydána 11.11.2023 0:06:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Macron v rozhovoru s BBC vyzval Izrael, aby přestal zabíjet malé děti a ženy
MO: Česko darovalo Ukrajině techniku včetně tanků či raketometů za 1,2 mld
Guvernér polské centrální banky Glapiński se brání kritikům svého stylu vedení
Spotřebitelská důvěra v USA klesla na půlroční minimum
Argentinské židovské sdružení: Prezidentský kandidát je hrozbou pro demokracii

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.