+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Bývalí příslušníci StB dostali za šikanu disidentů podmíněné tresty

 ČR soud historie StB Asanace
Odposlech. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 7. září (ČTK) - Odvolací soud dnes potvrdil vinu čtyř bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) ze šikany disidentů při takzvané akci Asanace na přelomu 70. a 80. let. Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi ponechal dvouleté podmíněné tresty. Zbyňku Dudkovi a Jiřímu Šimákovi, u kterých prvoinstanční soud upustil od potrestání, je nově uložil. Rozhodnutí je pravomocné. Senát zamítl odvolání Hájka a Peltana. 'Odvolací soud neshledal, že by byly tresty nepřiměřeně přísné,' prohlásil předseda odvolacího senátu Pavel Benda. Na základě odvolání státního zástupce Aleše Cimbaly ale změnil verdikt u dvou dalších mužů. Prvoinstanční soud je nepotrestal, protože již oba dva dříve dostali za týrání odpůrců komunistického režimu nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení. 'V době, kdy rozhoduje odvolací soud, již bylo toto rozhodnutí zahlazeno,' uvedl Benda. Soud proto podle něj mužům tresty uložit musel. Předseda odvolacího senátu zdůraznil, že jsou na samé spodní hranici trestní sazby. Odvolací soud se případem zabýval podruhé. Loni v září zrušil verdikt nad čtyřmi bývalými příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB) a jejich stíhání zastavil, protože je podle něj promlčené. Senát doplnil, že se na případ nevztahuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Novější normu lze podle něj totiž aplikovat jen v případě, že je pro obžalované příznivější, což není tento případ. S verdiktem ale nesouhlasil Nejvyšší soud. Případ vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Podle předsedy odvolacího senátu argumentoval tím, že je zákon o protiprávnosti komunistického režimu, podle kterého se do promlčecí doby nezapočítává období od 25. února 1948 do 29. prosince 1989, speciálním ustanovením. Má proto přednost před jinými předpisy. Někdejší příslušníci StB podle obžaloby šikanovali člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka kapely Extempore Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela. Bezdůvodně je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Všichni čtyři poškození se následně na počátku 80. let vystěhovali z Československa.
Klíčová slova - ČR - soud - historie - StB - Asanace -
Obžalovaní na počátku hlavního líčení vinu odmítli. Řekli, že se s oběťmi nesetkali a že dělali u StB jinou práci. Všichni muži navíc uvedli, že se nemohli účastnit akce Asanace, protože norma podle nich byla zrušena v roce 1978. Obžaloba přitom mluví o skutcích po roce 1980. V kauze původně čelil obžalobě ještě Jaroslav Maryško, který se ale loni v únoru dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu. Dohoda je pravomocná. ado ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Politika (pol) - Politika domácí (pod). ID zprávy: T2023090703765|507038. Vydána 07.09.2023 14:10:55. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Průzkum: Češi pro klid potřebují mít při odchodu do penze uspořeno 1,46 mil. Kč
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték na počátku září klesla na 6,1 procenta
Export z Číny v srpnu klesl čtvrtý měsíc po sobě, přetrvává útlum obchodu
Paliva v Česku v týdnu dál zdražila, jsou na mnohaměsíčních maximech
Mercuryho klavír se vydražil za více než 1,7 milionu liber

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.