+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Mosad: V Brazílii zadrželi dva podezřelé z přípravy teroristického útoku na židy

 Brazílie Izrael Palestina Írán terorismus rozvědky
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Brasília/Tel Aviv 8. listopadu (ČTK) - Brazilská policie dnes oznámila, že zadržela dvě osoby podezřelé z přípravy teroristických činů a verbování pro teroristickou organizaci. Izraelská zpravodajská služba Mosad uvedla, že šlo o teroristickou buňku libanonského hnutí Hizballáh a že se na operaci podílela. Cílem měly být podle Mosadu židovské komunity v Brazílii, uvedly zahraniční tiskové agentury. "Brazilské bezpečnostní služby spolu s Mosadem a dalšími zahraničními bezpečnostními a pořádkovými agenturami zmařily teroristický útok v Brazílii, který naplánovala teroristická organizace Hizballáh, kterou řídí a financuje íránský režim," uvedl Mosad. "Teroristickou buňku... používal Hizballáh s cílem zaútočit na izraelské a židovské cíle v Brazílii, dodala izraelská rozvědka. Brazilská policie vydala dva předběžné zatykače a jedenáct příkazů k prohlídce a zabavení majetku ve státech Minas Gerais a Sao Paulo a ve federálním distriktu hlavního města Brasília. Za nábor a přípravu teroristických činů hrozí v případě odsouzení až 15,5 roku vězení, uvedla policie. Brazílie požádala Interpol o zadržení dvou lidí s dvojím brazilsko-libanonským občanstvím. Podle informací Brasílie se právě nacházejí na území Libanonu, uvedla podle agentury AFP brazilská televize TV Globo. Ústřední organizace židovských obcí v Brazílii CONIB vyjádřila na platformě X "velké znepokojení". "Terorismus ve všech svých formách musí být potírán a odmítnut celou brazilskou společností," uvedla organizace. Brazilská židovská obec má asi 107.000 členů a je tak druhá největší v Jižní Americe po Argentině, kde žije na 250.000 židů, píše AFP. V Jižní Americe ale také žijí miliony občanů se syrskými a libanonskými kořeny. Podle informací zpravodajských služeb je již více než 30 let Hizballáh velmi aktivní zejména v trojmezí Paraguaye, Argentiny a Brazílie, píše agentura DPA.
Klíčová slova - Brazílie - Izrael - Palestina - Írán - terorismus - rozvědky -
Stejně jako Hamás, který vládne v Pásmu Gazy, je Hizballáh spojencem Íránu, který považuje Izrael za svého úhlavního nepřítele. Od začátku války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy se izraelská armáda opakovaně střetává na libanonské hranici i s Hizballáhem. lsa irl
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023110809005|507826. Vydána 08.11.2023 22:36:19. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.