Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Peking tvrdí, že odhalil případ špionáže ze strany britské rozvědky MI6

 Čína Británie rozvědky
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 8. ledna (ČTK) - Čína tvrdí, že odhalila špionážní případ, do kterého je zapojena britská tajná služba MI6. Podle Pekingu britská rozvědka využila jistého cizince k tomu, aby pro ni v Číně sbíral utajované informace. Agentura Reuters píše, že případ je další v sérii vzájemných obvinění ze špionáže a ohrožení národní bezpečnosti. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti dnes na sociální síti WeChat informovalo, že MI6 s jistým cizincem, který vedl zahraniční poradenskou firmu, v roce 2015 navázala "zpravodajskou spolupráci". Poté mu britská rozvědka několikrát dala za úkol, aby jel do Číny a pod veřejnou identitou shromažďoval informace týkající se Číny, uvedl Peking. MI6 prý také tomuto muži poskytla zpravodajský výcvik jak v Británii, tak na jiných místech, a dodala mu speciální komunikační vybavení. "Orgány státní bezpečnosti po pečlivém vyšetřování rychle odhalily důkazy jeho zapojení do špionážních aktivit a použily proti němu donucovací opatření," uvádí se také v čínském prohlášení. Peking nezveřejnil jméno poradenské firmy. Britská vláda mezitím upozornila, že čínští špioni se zaměřují na činitele na citlivých pozicích v politice, obraně i byznysu. Jde podle ní o součást stále promyšlenější špionážní operace s cílem dostat se k utajovaným informacím. Loni v březnu britská policie zatkla rešeršéra v britském parlamentu kvůli podezření z výzvědné činnosti pro Čínu, ten to popřel. Peking opakovaně popřel obvinění ze strany Londýna ohledně špionáže a označil je za "naprosto neopodstatněná". Vyzval Británii, aby přestala šířit dezinformace a zastavila politickou manipulaci namířenou proti Číně. Reuters připomíná, že Peking podniká různé akce proti údajné hrozbě pro čínskou národní bezpečnost, přičemž v posledních letech jeho bezpečnostní složky tvrdí, že odhalily několik případů špionáže. Vláda také varovala své občany před nebezpečím, jaké představuje zapletení se do výzvědné činnosti. Zároveň podporuje lidi v tom, aby se zapojili do protišpionážní činnosti a hlásili úřadům podezřelou aktivitu. Terčem pozornosti čínských úřadů jsou i zahraniční poradenské firmy kvůli tomu, že je Peking podezřívá z odhalovaní státních tajemství.
Klíčová slova - Čína - Británie - rozvědky -
hab ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2024010802540|508483. Vydána 08.01.2024 7:51:23. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Peking tvrdí, že odhalil případ špionáže ze strany britské rozvědky MI6


BBC: Může umělá inteligence pomoci lidem dostat se do formy?
Americký Kongres je blíž odvrácení rozpočtové krize, shodl se na hranici výdajů
Viceguvernérka ČNB: Rozhodnutí o přijetí eura vyžaduje širší politickou shodu
ANO podle místopředsedkyně Schillerové připraví referendum o zavedení eura v ČR
Jurečka: ČR letos zřejmě splní tzv. maastrichtská kritéria pro zavedení eura

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.