+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Pražské orchestry Smetanovo výročí připomenou koncerty i nahrávkou Mé vlasti

 ČR hudba Smetana
Pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském hřbitově dopoledne otevřel 78. ročník Pražského jara. 12. května 2023, Praha. Kredit: ČTK / Šulová Kateřina
Praha 13. srpna (ČTK) - Pražské orchestry si příšttí rok připomenou 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany koncerty v rámci Roku české hudby a projektu Smetana 200. Výročí bude v programu nadcházející sezony reflektovat například Česká filharmonie (ČF). Do projektu se zapojí i další významné kulturní instituce. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Za Rok české hudby je považovaný každý rok zakončený číslem čtyři. Bývá věnován české hudbě, protože na čtyřku připadají výročí Antonína Dvořáka (1841-1904), Leoše Janáčka (1854-1928), Bohuslava Martinů (1890-1959) nebo Josefa Suka (1874-1935). Příští rok uplyne 200 let od Smetanova narození a 140 let od jeho úmrtí. Záměrem projektu Smetana 200 je oslava osobnosti hudebního skladatele Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě v České republice i zahraničí. Vedle ČF se do něho zapojí například Národní divadlo, festival Pražské jaro, Česká centra, Český spolek pro komorní hudbu, Unie českých pěveckých sborů a další. Vláda schválila na příští rok na tento projekt částku 200 milionů korun. ČF v březnu příštího roku oslaví Smetanovo výročí vydáním nové nahrávky Mé vlasti. Cyklus symfonických básní pak v červenci zahraje s dirigentem Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. 'Česká filharmonie vidí svou velkou úlohu v prezentování Smetanovy Mé vlasti, a to i v zahraničí. Chystáme velké turné, na kterém bychom ji rádi představili, a to i v Americe,' uvedl před časem Michal Medek, člen vedení České filharmonie. Smetanova díla do programů nadcházející sezony zařadil také Český spolek pro komorní hudbu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR), Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK nebo PKF- Prague Philharmonia. Mimo jiné v rámci koncertní sezony Českého spolku pro komorní hudbu 15. ledna v Rudolfinu přednese francouzský soubor Trio Wanderer Smetanovo Klavírní trio g moll. Na pozvání hudebního spolku, který spadá pod ČF, pěvkyně Lada Bočková 16. dubna v Rudolfinu zazpívá Smetanou a Dvořákem zhudebněné básně ze sbírky Večerní písně od Vítězslava Hálka a přidá k tomu árie ze Smetanových oper Prodaná nevěsta a Dvě vdovy. SOČR se v nové koncertní sezoně 2023/24 na závěrečném koncertě abonentní sezony pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky s publikem rozloučí provedením kompletního cyklu Smetanových symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Stejné dílo zazní také během 89. sezony Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, jejímž ústředním motivem bude podle mluvčí orchestru Terezy Axmannové Rok české hudby.
Klíčová slova - ČR - hudba - Smetana -
Orchestr PKF zvolil jako téma svého komorního cyklu českou hudbu a výročí významných českých hudebních skladatelů. Smetanovo výročí připomenou mimo jiné v komorním programu 10. června v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK, kde na pozvání PKF vystoupí Smetanovo trio, v jehož programu bude i Smetanovo Klavírní trio g moll. Skladatelovo výročí se také obtiskne do programu festivalu Pražské jaro, které tradičně 12. května v pražském Obecním domě zahajuje Má vlast. Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. Byl významným skladatelem období romantismu. 'Smetanovo výročí vnímáme jako silný impulz k propagaci české kultury a posílení národní identity,' podotkl muzikolog Aleš Březina. jir rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023081105800|506782. Vydána 13.08.2023 6:00:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Smetanova Litomyšl program na dvousté výročí Smetany tvoří několik let
BBC: Megalodoni byli superpredátoři, kteří v děloze požírali své sourozence
Lidem se dnes otevřou židovské památky, které běžně nejsou přístupné
U Krymského mostu byly sestřeleny ukrajinské rakety, nebyl poškozen, tvrdí úřady
Festival Hortus Magicus vrátil kroměřížské památky do barokního období

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.