+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Festival Hortus Magicus vrátil kroměřížské památky do barokního období

 ČR kultura památky baroko festival Kroměříž
V Podzámecké zahradě a v zámku pokračoval druhým dnem třídenní festival barokní kultury Hortus Magicus, 12. srpna 2023, Kroměříž. Návštěvníci v kostýmech. Kredit: ČTK / Glück Dalibor
Kroměříž 12. srpna (ČTK) - Do období baroka přenesl návštěvníky Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži, které jsou památkami UNESCO, festival Hortus Magicus. Desátý ročník přehlídky věnované barokní kultuře začal dvěma koncerty v pátek, potrvá do neděle. Kromě klasické hudby nabízí návštěvníkům divadelní představení, floristické expozice, edukativní programy nebo inscenované prohlídky reprezentačních sálů zámku. Nechybí ani půjčovna historických kostýmů, řekl dnes ČTK manažer festivalu Karel Valenta. Program přehlídky je podle něj postaven na třech pilířích, hudebně-divadelním, edukativním a floristickém. 'Kroměříž je historicky velmi dominantní kulturní centrum ve spojení s arcibiskupy olomoucké arcidiecéze. A Hortus (Magicus) je v podstatě taková otevřená platforma, kde se potkává staré s novým. Má inspirovat lidi k tomu, že umění, jak současné, tak staré, má pořád něco vypovídat, má nás nějak obohacovat,' řekl Valenta. V minulosti byla Kroměříž letním sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů. Pro návštěvníky připravili organizátoři hned několik koncertů vážné hudby. Mezi interprety figurovali například varhaník Jaroslav Tůma nebo mezzosopranistka Dagmar Šašková. Dnes večer na zámku vystoupí Moravská filharmonie Olomouc, v neděli bude hostit závěrečný koncert frekventantů Letní školy barokní hudby, která se koná v Holešově na Kroměřížsku. Divadelní představení jsou letos věnována především dětem, lákají na pohádky nebo žonglování. Součástí programu je znovu i takzvaný storytelling, tedy vyprávění v podání Dominiky Šindelkové. 'Tradičně je to jedna z návštěvnicky nejoblíbenějších aktivit. Vypravěčka dva dny vypráví příběhy, které na sebe navazují. Letos jsou směřovány k božstvům,' uvedl Valenta. Otisk bohů je letos tématem celého festivalu. Sala terrena zámku, stejně jako historické sály a Chrámek přátelství v Podzámecké zahradě jsou vyzdobeny floristickými expozicemi. Reprezentačními sály zámku zájemce při inscenovaných prohlídkách provází biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který se po třicetileté válce zasloužil o obnovu Kroměříže a vybudování zámku v jeho dnešní podobě. Na Dlouhém rybníku se lidé mohou projet na lodičkách, v Pavím dvoře si lze zapůjčit historické kostýmy, které mají organizátoři zapůjčené ze zámku v Miloticích na Hodonínsku. Pozdně barokní červené šaty si dnes vyzkoušela Marcela Valentová, která s rodinou jezdí na festival Hortus Magicus pravidelně. 'Na první dojem mě zaujaly barvou. Myslím si, že se ke mně i hodí. Je úplně super, že si lidé vyzkoušejí, jak to v té době bývalo a jaké to je mít na sobě takové krásné šaty. Cítím se v tom hezky,' řekla ČTK Valentová, která se chystala i na večerní koncert filharmoniků. 'Sama jsem hudebník, takže to mě určitě zajímá,' doplnila návštěvnice. Program festivalu je na webu.
Klíčová slova - ČR - kultura - památky - baroko - festival - Kroměříž -
Za celý loňský rok na kroměřížský zámek, který vlastní církev, zavítalo zhruba 65.000 návštěvníků. Podzámecká zahrada je přístupná volně, počet návštěvníků se v ní neeviduje. Viktor Chrást rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023081202866|506777. Vydána 12.08.2023 13:16:23. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.