+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Italský potápěč v moři u Sardinie nalezl desítky tisíc dávných římských mincí

 Itálie archeologie
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Řím 8. listopadu (ČTK) - Desítky tisíc bronzových mincí z dob římského impéria vyzvedly italské úřady z mořského dna na severu Sardinie, napsal list The Guardian. Vzácně zachovalé mince staré zhruba 1700 let objevil italský potápěč. Mince nazývané follis používali dávní Římané po měnové reformě zavedené císařem Diokleciánem kolem roku 294 našeho letopočtu. Všechny jsou ve výjimečně dobrém stavu, uvedlo ministerstvo; dokonce i ty poškozené mají stále čitelný nápis. Luigi La Rocca ze sardinského oddělení archeologie uvedl, že jde o jeden z nejvýznamnějších podobných objevů za poslední dobu. Italské úřady nezveřejnily, kdy první potápěč dávné platidlo zahlédl, stalo se tak ale u města Arzachena na severním výběžku středomořského ostrova. Mince ležely na písčitém dně pod lány mořské trávy nedaleko pláže.
Klíčová slova - Itálie - archeologie -
Odhaduje se, že potápěči z mořského dna následně vyzvedli na 30.000 až 50.000 mincí. Přesný počet ještě není jasný, protože je úřady třídí. nim jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Věda a technika (vat). ID zprávy: T2023110709440|507801. Vydána 08.11.2023 2:41:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.