+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Gebauerovy sochy a obrazy vystaví v Chrudimi, tématem bude koupání

Chrudim 16. listopadu (ČTK) - Výstavní síně Pippichova divadla v Chrudimi vystaví díla Kurta Gebauera. Emeritní profesor ateliéru veškerého sochařství na Uměleckoprůmyslové škole v Praze návštěvníkům od středy 22. listopadu představí své sochy a obrazy. Tématem bude letní koupání, jeho velká vášeň, uvedla kurátorka Martina Vítková v tiskové zprávě. "Sám je velký plavec a bojovník za zachování přírodních lokalit pro bohulibou činnost plavání, slunění a relaxace. Zapojil se například do výzvy proti developerskému zrušení plovárny Džbán v Divoké Šárce," uvedla Vítková.
Z pozice svého profesorského titulu a celoživotního sochařského působení ví o trojrozměrné umělecké disciplíně opravdu hodně a nebojí se to říct. Promyslel a zapsal řadu vlivných a vtipných teorií o vztahu člověka a společnosti. Je také malířem, fotografem, autorem kreseb a instalací, filozofem, spisovatelem a básníkem, pedagogem a performerem...
Zimní období si lidé podle Vítkové mohou ukrátit na výstavě, je plná slunečního záření. Gebauerovy figurální kompozice připomínají Vančurovo Rozmarné léto, dodala. "Pánové a dámy se lenivě pohybují spoře odění po břehu, ve vodě nebo v sauně a sochaři mohou kreslit a studovat svět v pohybu," řekla Vítková. Sochař Kurt Gebauer absolvoval ateliér sochařství na pražské Akademii výtvarného umění u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. Předtím se školil na Škole uměleckých řemesel v Brně a prošel i Sochařsko-kamenickou školou v Hořicích v Podkrkonoší. Absolvoval zahraniční stáže. Normalizaci strávil s rodinou na samotě ve Stradonicích na Berounsku, kde založil svůj vlastní Stát Gebauer, jenž měl vlastní hymnu a vlastní kulturu. Gebauer se pak stal profesorem veškerého sochařství na vysoké škole Uměleckoprůmyslové v Praze, kde působil od roku 1990 donedávna. Jeho ateliérem prošlo 150 studentů, mezi Gebauerovy nejvýznamnější žáky patří David Černý, Marek Rejent nebo Lenka Klodová. V současné době působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - Chrudim -
"Z pozice svého profesorského titulu a celoživotního sochařského působení ví o trojrozměrné umělecké disciplíně opravdu hodně a nebojí se to říct. Promyslel a zapsal řadu vlivných a vtipných teorií o vztahu člověka a společnosti. Je také malířem, fotografem, autorem kreseb a instalací, filozofem, spisovatelem a básníkem, pedagogem a performerem," uvedla Vítková. jlc gcm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023111602456|507937. Vydána 16.11.2023 9:18:56. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Univerzita Palackého vydala edici studentských matrik ze 17. a 18. století
Biden po schůzce nazval čínského prezidenta diktátorem, Čína to odsoudila
WSJ: Čína se pustila do boje proti podvodům známým jako porážka prasat
USA a Čína se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami
Náměstek olomouckého hejtmana Zácha kvůli kauze ovlivňování zakázek rezignoval

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.